یکشنبه 27 خرداد، 1403

کدخبر: 8108 06:15 1402/07/16

دست بانک‌ها از جیب بانک مرکزی کوتاه شد

دست بانک‌ها از جیب بانک مرکزی کوتاه شد

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی اضافه برداشت بانک‌ها در مرداد امسال ۶۱.۹ هزار میلیارد تومان کاهش پیداکرده، اما در کنار کنترل نقدینگی توجه به تأمین نیازهای بخش تولید برای جلوگیری از رکود اقتصادی مورد تأکید دولت است.

محمدهادی زاهدی‌وفا در دومین نشست کارگروه پولی و بانکی. با اشاره به اهمیت اجرای سیاست‌های جامع پولی اظهار کرد. در کنار کنترل نقدینگی و کنترل اضافه برداشت بانک‌ها باید به جلوگیری از رکود اقتصادی و نیازهای پولی بخش تولید هم توجه داشت.

 

مشاور رئیس‌جمهور افزود: با توجه به شعار سال در ابتدای سال. برنامه ای بعد از تصویب در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت از سوی رئیس‌جمهور به دستگاه‌های مختلف ابلاغ شد. دربند اول این برنامه کنترل نقدینگی، پایه پولی به بانک مرکزی سپرده‌شده است.

 

وی با بیان اینکه براین اساس بانک مرکزی رسیدن رشد نقدینگی به ۲۵ درصد را هدف‌گذاری کرده است. افزود: بر اساس اعلام بانک مرکزی رشد نقدینگی در پایان مرداد امسال ۸.۱ درصد که اگر این نسبت پنج‌ماهه را در نظر بگیرم. بانک مرکزی از هدف‌گذاری خود پیش‌تر رفته است.

 

اضافه برداشت بانک‌ها در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت کاهش پیداکرده است

زاهدی وفا با اشاره اینکه نرخ رشد نقدینگی یک‌ساله منتهی به مرداد امسال به ۲۶.۹ درصد رسیده است. گفت: بر اساس اعلام بانک مرکزی اضافه برداشت بانک‌ها در خرداد امسال نسبت به اردیبهشت. ۶۱.۹ هزار میلیارد تومان و فروردین نسبت به اسفند سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش پیداکرده است.

 

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی تأکید کرد. سیاست کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها نیاز به سیاست‌های تکمیلی دارد. تا کاهش توان تسهیلات دهی بانک‌ها به رکود اقتصادی منجر نشود.

 

در این نشست که با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه، فعالان بازار پول برگزار شد. مواردی ازجمله ضرورت ادامه ثبات بازار ارز، توجه به‌کفایت سرمایه بانک‌ها، تراز شدن بودجه دولت. کاهش تسهیلات تکلیفی بانک‌ها برای موفقیت اهداف کنترل نرخ تورم دولت مورد تأکید قرار گرفت.

 

 ایسنا

برچسب: بانک مرکزی ، نقدینگی ، نظام بانکی ، اضافه برداشت بانک‌ها دhttps://jahaneghtesad.com/direct/8108


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |