چهارشنبه 15 آذر، 1402

کدخبر: 7905 11:30:00 1402-07-09

جایگاه برتر استان اصفهان در تولیدات وفراورده لبنی ودامی

جایگاه برتر استان اصفهان در تولیدات وفراورده لبنی ودامی

در نشست خبری که به مناسبت سومین جشنواره گاو هلشتاین همزمان با ببست و یکمین نمایشگاه بین المللی تخصصی دام، طیور، آبزیان، دامپزشکی و فراورده های لبنی صادراتی اصفهان برگزار شد، جایگاه برتر استان اصفهان در تولیدات و فراورده های لبنی و دامی تشریح شد.

معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان از برگزاری سومین جشنواره گاو هلشتاین بعد از 18 سال وقفه خبر داد و گفت: این وقفه زمانی، نشان از آن دارد که کار خود را در حمایت از تولید و به روزرسانی به خوبی انجام نداده ایم. زیرا، زمانی که بهبودبخشی در کار وجود داشته باشد، لازم است نتایج کار خود را به روز دریافت و بهره برداری نماییم. در حالیکه در سالهای اخیر مشکلاتی در زمینه پرورش دام را شاهدیم.

 

حسین ایراندوست در صحبت از برگزاری دو جشنواره در سالهای 73 و 84، اعلام کرد: جشنواره امسال بصورت ملی و همزمان با بیست و یکمین نمایشگاه دام و طیور، فراورده های لبنی صادراتی در هنگام صبح برگزار می گردد و براین اساس، ستادی در سازمان جهاد کشاورزی برای اجرای برنامه های مختلف تشکیل داده ایم.

 

او افزود: اکنون با همکاری اتحادیه دامداران، انجمن صنفی گاوداران و دیگر تشکل های صنفی مرتبط مانند صنایع تبدیلی، خوراک دام و طیور، و...آمادگی کامل برای اجرای جشنواره را داریم. همچنین، جشنواره فرصتی است تا دامداران موفق که عملکرد خوبی داشته اند معرفی شوند و دانشجویان این رشته نیز در جریان اطلاعات و دانش روز قرار گیرند.

 

ایراندوست با بیان آنکه گاو هلشتاین ایران از آن جهت در اصفهان مطرح می شود که این گاو شیرده متناسب با اقلیم کشور پرورش یافته است، یادآور شد: هدف اصلی جشنواره این است که سالیانه در زمینه پیشرفت عملیات به نژادی و اصلاح نژاد اطلاع رسانی شود و آخرین دستاوردهای ژنتیکی که در تولید و نگهداری دام ظهور و بروز می نماید، مورد اریابی قرار گیرد.

 

او با اذعان به اهمیت تولیدات روستایی و سنتی در کنار تولیدات صنعتی، تاکید کرد: وظیفه نهادهای مسئول و ذیربط است که با هدف حمایت از تولیدات سنتی خدمت رسانی و نظارت بهداشتی در دورترین نقاط را داشته باشند.

 

در ادامه، حسن جعفری، مدیرعامل اتحادیه دامداران استان اصفهان با اشاره به رتبه اول استان اصفهان در تولید شیر، اعلام کرد: 550هزار راس دام سنگین در اختیار داریم و تولید روزانه 6هزار تن شیر خام و 200تن گوشت قرمز در استان، معادل تولید 17 استان کشور، حاکی از رشد صنعت دامداری در اصفهان است.

 

او با بیان اهمیت برگزاری جشنواره گاو هلشتاین، آن را فرصتی برای معرفی ضوابط بهداشتی، فنی و وضعیت دام عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه صنعت گاو شیری روبه پیشرفت است، شاخصه اقتصادی، نخستین هدف برگزاری این جشنواره است.

 

جعفری با بیان جایگاه ایران بعد از ایالات متحده در تولید شیر و دام های مولد با کیفیت، اظهار کرد: متاسفانه بعد از حذف ارز ترجیحی، در بسیاری از استان ها با کاهش تولید شیر خام و دام مواجه شدیم که به دلیل خروج سرمایه گذاران و فعالان این عرصه اتفاق افتاد. او ابراز امیدواری کرد که این جشنواره بتواند به تقویت صنعت دامداری، ایجاد اشتغال و رشد صادرات کشور کمک نماید.

 

در ادامه، مهدی بابایی دبیر سومین جشنواره گاو هلشتاین با بیان اهمیت تولید شیر وجایگاه صنعت پرورش گاو شیری در کشور، توضیح داد: در این صنعت با موجود زنده ای سروکار داریم که متاثر از محیط است و این جشنواره بعنوان یک رویداد اقتصادی -اجتماعی با فواید فراوان برای کشور خواهد بود.

 

او با ابراز نگرانی از اینکه رشته دامپروری جایگاه خود را در ذهن جوانان از دست داده، یکی از اهداف نمایشگاه و جشنواره را ایجاد انگیزه برای ورود به این رشته بعنوان پایدارترین صتایع عنوان کرد و افزود: برگزاری نشست ها و دوره های آموزشی، مباحث تغذیه ای و پیشگیری برای مخاطبان و فعالان این عرصه می تواند در انتقال دانش روز موثر باشد.

 

بابایی، برگزاری مسابقه بین گاوهای شیری و انتخاب قهرمان قهرمان ها با حضور هیات های داوری را از دیگر برنامه های جشنواره عنوان کرد.

 

در پایان از پوستر سومین جشنواره گاو هلشتاین در اصفهان رونمایی شد.

برچسب: استان اصفهان ، تولیدات وفراورده لبنی ودامی ، جشنواره گاو هلشتاین ، اتحادیه دامدارانhttps://jahaneghtesad.com/direct/7905


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |