چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 13808 12:27:17 1394-04-10
پتانسیل عظیم انرژی بادی بی استفاده مانده است

پتانسیل عظیم انرژی بادی بی استفاده مانده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پتانسیل عظیم انرژی بادی بی استفاده مانده است

پتانسیل عظیم انرژی بادی بی استفاده مانده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رئیس انجمن انرژی ایران:

Infrastructures@jahaneghtesad.com

رئیس انجمن انرژی ایران با بیان اینکه انرژی‌های تجدیدپذیر امکان فروش بیشتر نفت را فراهم می‌کنند، پدافند غیرعامل، ایجاد حاشیه امن در سبد انرژی و سازگار بودن با محیط زیست را از جمله مهمترین دلایل لزوم روی آوری به سمت انرژی های تجدیدپذیر در ایران برشمرد.

محمد ساتکین در گفت وگو با ایلنا در خصوص مباحث مربوط به انرژی های تجدید پذیر و لزوم گنجاندن آنها در سبد انرژی کشور دیدگاه های خود را ارائه کرد و سوق یافتن به سمت انرژی های پاک را اجتناب ناپذیر خواند.

وی تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته در سبد انرژی خود تنوع بخشی می کنند تا اگر ضرورت داشت مشکلی در تغییر دادن منبع انرژی پیدا نکنند.

انرژی‌های تجدیدپذیر امکان فروش بیشتر نفت را فراهم می‌کنند

رئیس انجمن انرژی ایران خاطرنشان کرد: هر مقدار از انرژی های فسیلی استفاده نکنیم می توانیم آن را بفروشیم زیرا اکنون منبع درآمد کشور ما فروش انرژی فسیلی است. پس اگر در مصرف آن صرفه جویی کنیم می توانیم از درآمد حاصل از فروش آن استفاده کنیم.

وی همچنین گفت:اگر منبع انرژی را داشته باشیم و از آن استفاده نکنیم به این معناست که آن منبع را نداریم لذا فرقی ندارد که آن منبع را در کشور داشته باشیم یا خیر، به این معنا که ما در حال حاضر علاوه بر منابع انرژی فسیلی از منابع گسترده انرژی های تجدیدپذیر مثل خورشید و باد به وفور برخورداریم به طوری که پتانسیل انرژی بادی در کشور بیش از 30 هزار مگاوات است.

کاهش قیمت نفت انگیزه‌ای برای حرکت به سمت انرژی تجدیدپذیر

وی یادآور شد: در حال حاضر که کاهش قیمت نفت را نیز داریم باید رویکرد توسعه سبد انرژی را بیشتر مدنظر قرار دهیم زیرا حتی اگر یک منبع انرژی از دیگر منابع به لحاظ بهره برداری گرانتر هم باشد با هدف استراتژیک توسعه بخشی به منابع انرژی خود مجبوریم که این رویکرد را داشته باشیم.

مدیر دفتر انرژی باد و امواج خاطرنشان کرد: در حال حاضر بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر گرانتر از انرژی های فسیلی است اما به دلایل مختلف باید به سمت این انرژی ها روی آوریم ولی بیش از اندازه گسترش ندهیم که از نظر اقتصادی تضعیف شویم، فقط باید آمادگی لازم را داشته باشیم تا چنانچه تکنولوژی های آینده قابلیت استفاده گسترده از انرژی های فسیلی را نداشته باشند و تکنولوژی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر اقتصادی باشد بتوانیم از انرژی های ارزان قیمت غیرفسیلی استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: همچنین باید آماده بهره برداری از انرژی اتمی را نیز داشته باشیم تا وقتی محدودیت ها برداشته شد دستمان بسته نباشد و شکل دیگری از انرژی برای استفاده داشته باشیم.

ساتکین در خصوص میزان توجیه پذیری انرژی های نو در اقتصاد انرژی بین الملل توضیح داد: در این زمینه چند عامل دخیل است از جمله اینکه در کشور ما و یا کشورهای توسعه یافته باید سرمایه گذاری اولیه در بحث تکنولوژی پایین بیاید بطوری که اگر کشورهای توسعه یافته مثل آلمان و امریکا و یا چین و ژاپن تا به این حد بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر را گسترش داده اند به این دلیل است که سرمایه گذاری اولیه شان با توجه به اینکه صاحب تکنولوژی اند پایین است ولی ما خریدار صرف تکنولوژی هستیم قائدتا برای ما غیر اقتصادی می شود و از طرف دیگر انرژی های فسیلی در کشور ما ارزان است لذا انرژی فسیلی اقتصادی تر جلوه می کند.

صاحب تکنولوژی شویم تا انرژی های تجدیدپذیر اقتصادی شوند

وی اظهار داشت: اگر بخواهیم پیرو کشورهای توسعه یافته انرژی های تجدید پذیرمان اقتصادی شود باید صاحب تکنولوژی شده و امکان ساخت در داخل را داشته باشیم و همچنین مباحث زیست محیطی را مدنظر قرار دهیم.

رئیس انجمن انرژی ایران ادامه داد: اگر می بینیم که انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای توسعه یافته تا این حد توجیه دارد به این دلیل است که آنها بحث آلودگی محیط زیست بیش از حد برایشان جدی است اگر ما هم از آن دیدگاه به موضوع نگاه کرده و هزینه های رفع آلودگی محیط زیست را اگر مدنظر قرار دهیم به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر می شود زیرا انرژی های تجدیدپذیر همگی سازگار با محیط زیستند.

پدافند غیر عامل مهمترین دلیل برای نو شدن انرژیها در ایران

وی تصریح کرد: از مهمترین دلایلی که انرژی های تجدیدپذیر برای ما اهمیت دارند و ممکن است برای دیگر کشورها مهم نباشد جنبه پدافند غیرعامل است زیرا انرژی های تجدیدپذیر مصادیق بارز تولید پراکنده یعنی تولید در محل مصرفند زیرا در شرایط اضطراری مثل سیل، زلزله و جنگ کشور را از قطع کامل برق نجات می دهند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |