دوشنبه 07 فروردین، 1402

کدخبر: 14908 09:44:55 1394-05-26
دفاع از شجاعت صلح

دفاع از شجاعت صلح

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
دفاع از شجاعت صلح

دفاع از شجاعت صلح

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

برگزاری تجمعات متعدد در حمایت ازتوافق هسته ای در اقصی نقاط جهان؛
دفاع از شجاعت صلح
تعطیلی کنگره آمریکا و پایان موقت جلسات پرتنش میان مقامات دولت اوباما و مخالفان توافق هسته ای در کنگره جدال سخت موافقان و مخالفان توافق را بیشتر به عرصه افکار عمومی کشانده است. سرمایه گذاری میلیون ها دلاری مخالفان توافق به سردمداری آیپک به تبلیغات گسترده در عرصه عمومی منجر شده است. موافقان توافق هسته ای هم البته بیکار نیستند و حالا علاوه بر عرصه رسانه ای گام به خیابان ها گذاشته اند تا از شجاعت صلح سخن بگویند.
به گزارش خبرنگاران ایرنا از اقصی نقاط جهان، طرفداران صلح و حمایت کنندگان از توافقنامه ایران، در مراسمی با عنوان «روز جهانی صلح برای ایران» حمایت خود را از صلح، دیپلماسی و توافقنامه هسته ای با ایران در شهرهای بزرگ آمریکا اعلام داشتند.
مراسم خودجوش «روز جهانی صلح برای ایران» که در حمایت از توافق هسته ای ایران روز شنبه در بیش از یکصد شهر بزرگ جهان برگزار شد در شهرهای بزرگ آمریکا بسیار پررنگ تر بود.
این مراسم که با ایده برخی از فعالان اجتماعی و طرفداران صلح و توافقنامه تاریخی ایران شروع شد با تبلیغ در شبکه های اجتماعی و تارنمای این جنبش، روز به روز گسترش یافت و شهرهای بیشتری از اقصی نقاط جهان اعلام آمادگی خود را برای برگزاری این مراسم اعلام داشتند.
در آمریکا، حضور شرکت کنندگان در این جنبش در شهرهای نیویورک، واشنگتن و بوستون چشمگیر بود.
برگزارکنندگان این جنبش چندی است که از طرفداران خود خواسته اند با دانلود طرح کبوتران صلح از تارنمای این جنبش و نصب آن در اماکن عمومی، حمایت خود را اعلام و توجه افکار عمومی را نسبت به این جنبش صلح طلبانه جلب کنند.
خبرنگار ایرنا، در گفت وگویی با یکی از هماهنگ کنندگان این مراسم در نیویورک، نحوه اطلاع رسانی و هماهنگی این مراسم را جویا شد، وی اظهار داشت: حضور طرفداران صلح واقعا نیازی به هماهنگی نداشت، ولی خود ما هم از استقبال کم نظیر مردم، فارغ از هر گونه رویکرد ملی ، سیاسی یا مذهبی و تنها حول یک هدف و آن هم حمایت از صلح با ایران و حمایت از حل اختلافات از طریق گفت وگو و دیپلماسی شگفت زده ایم.
وی تاکید کرد: این جنبش خودجوش مردمی است و هدف همه ما حمایت از صلح و حل مسایل از طریق گفت وگو و دیپلماسی است.
تارنمای بی.بی.سی نیز گزارش داد: روز شنبه در برخی شهرهای آمریکا از جمله واشنگتن، نیویورک و بوستون حامیان توافق اتمی با ایران راهپیمایی کردند.
در نیویورک کشیش «آل شارپتون» از رهبران جنبش حقوق مدنی آمریکا از همه کلیساهای سیاه پوستان در سراسر آمریکا خواست که روز یکشنبه در مراسم مذهبی خود از توافق اتمی با ایران پشتیبانی کنند.
بنا به گزارش ها، این اقدام شارپتون گامی در جهت تقویت موضع «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا در قبال توافق اتمی با ایران محسوب می شود.
اوباما از یک ماه قبل که توافق اتمی ایران با شش قدرت جهانی در وین به امضا رسید، با انتقاد گسترده جمهوریخواهان و گروه های هوادار رژیم صهیونیستی مواجه بوده است. جمهوریخواهان که در کنگره اکثریت دارند گفته اند که در ماه سپتامبر به این توافق اتمی رای منفی می دهند و مانع از اجرای آن می شوند.
شارپتون در دفاع از توافق اتمی با ایران و اهمیت این موضوع برای آمریکاییان آفریقایی تبار گفته است: ما در حمایت از این توافق، منفعت نامتناسبی داریم، زیرا اگر جنگی روی دهد جامعه ما همواره به شکلی نامتناسب بخشی از نیروهای مسلح کشور است و این روزها بخش اعظم بحث درباره این توافق با کسانی است که اعضای خانواده شان در معرض خطر وقوع جنگ نیستند.
رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکا هدف از فراخوان خود برای حمایت سیاه پوستان از توافق اتمی با ایران را لزوم حفظ توازن توصیف کرده است: لابی گران مخالف توافق از طرف ایپک یا دیگران به شکل واضح فعالیت می کنند و لازم است که تلاشی سازمان یافته از سوی دیگر به وجود آید.
کمیته روابط عمومی اسراییل و آمریکا (ایپک) از طریق لابی گری، حافظ منافع اسراییل در قوای مقننه و مجریه آمریکاست و یکی از اصلی ترین مخالفان توافق اتمی با ایران محسوب می شود.
همچنین در شماری از دیگر شهرهای جهان نیز روز شنبه گروه هایی از ایرانیان و غیر ایرانیان هوادار توافق اتمی راهپیمایی هایی برگزار کردند از جمله در تورنتو، لندن و پاریس.
همزمان با اقدام مردم دیگر شهرهای جهان، مردم برلین نیز از توافق هسته ای ایران حمایت کردند. شرکت کنندگان در مراسمی که تحت نام 'روز جهانی صلح برای ایران' در برلین برگزار شد، ضمن حمایت از توافقنامه هسته ای ایران، اعلام کردند، این توافقنامه باعث ترویج صلح جهانی می شود.
طرفداران توافقنامه صلح ایران که روز شنبه در منطقه 'برندبرگ گیت' برلین تجمع کردند و دست نوشته هایی در حمایت از این توافقنامه حمل می کردند، شعار 'شجاع باشید و صلح را انتخاب کنید' سر دادند.
طبق اعلام رسانه ها، ده ها هزار نفر در شهرهای بزرگ سراسر جهان نیز در حمایت از صلح و جلوگیری از وقوع جنگی دیگر در خاورمیانه تجمع کردند.
این حمایت خودجوش جهانی از توافقنامه هسته ای ایران در حالی صورت گرفت که لابی صهیونیست به شدت برای نابودی این توافقنامه و چشم انداز صلح پایدار در تلاش است.
از لندن نیز خبر می رسد، شماری از ایرانیان و غیر ایرانیان ساکن انگلیس عصر شنبه در حرکتی خودجوش در حمایت از توافق هسته ای ایران، در میدان «ترافالگار» در قلب لندن تجمع کردند.
این حرکت ایرانیان مقیم انگلیس در حمایت از توافق هسته ای ایران، از سوی عده ای داوطلب و از طریق شبکه های اجتماعی سازمان دهی شده بود.
«علیرضا ابهری» از برنامه ریزان این تجمع در گفت وگو با ایرنا گفت: ایرانی های استقبال بسیار خوبی از این حرکت کردند که برای ما غیرقابل انتظار بود.
این فعال فرهنگی و رسانه ای گفت: این حرکت کاملا خود خوش بود و در فضایی کاملا دوستانه برگزار شد و عده ای نیز به صورت داوطلبانه تلاش درخوری را برای برگزاری آن صورت دادند.
وی گفت: هدف از برگزاری این تجمع حمایت از توافق هسته ای است که جهان و خاورمیانه را امن تر خواهد کرد و سبب لغو تحریم های سخت اقتصادی خواهد شد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |