سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 9070 14:57:07 1393-10-24
خودروسازی، یک صنعت با یک فوج مخالف و موافق

خودروسازی، یک صنعت با یک فوج مخالف و موافق

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
خودروسازی، یک صنعت با یک فوج مخالف و موافق

خودروسازی، یک صنعت با یک فوج مخالف و موافق

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

سرآغازی برای پرونده خودرو جهان اقتصاد

همه چیز از آنجا آغاز شد که پس از سالها مدعی خودروساز بودن به ناگهان وزیر صنعت کهنه کار دولت یازدهم در یک نشست که نام شورای مشورتی را یدک می کشید، مستقیما به یک نقطه ممنوعه شلیک کرد!

"با مونتاژ کاری خداحافظی کنید! " ....

محمدرضا نعمت زاده که نظرات خودرویی اش همواره قابل تامل بوده و به دور از هیاهوهای عوام پسندانه مسوولان دولت قبل آنچه که واقعیت این صنعت است را بیان می کند در آن جلسه معروف از خودروسازان خواست که به دلیل آنچه امروزه با توجه به توان بالای مهندسی و طراحی انواع خودرو و قطعات آن در داخل کشور می توان یافت، واژه مونتاژکاری را از فرهنگ خودرو سازی برای همیشه بردارند.

پیش از آن نیز مدیرعامل جدید یکی از دو غول خودروسازی در ایران در ابتدای حضورش در ایران خودرو، برای اولین بار در این سالها و البته به عنوان مدیری که درمسند ریاست است، عنوان کرده بود که راه درازی را تا خودروساز شدن در پیش داریم...

این تلنگرها سبب شد در این شماره به بررسی وضعیت صنعت خودرو از زاویه های مختلف بپردازیم، صنعتی که نیم قرن است با ظهور "پیکان" که در شرکت سهامی عام "کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال" تحت لیسانس کارخانه تالبوت انگلستان ساخته شد و در سال 1346 وارد بازار شد خودنمایی کرد و امروزه، هم بخش عظیمی از بار اقتصاد کشور را بر دوش دارد و هم بی اغراق یکی از پرچالش ترین و پربحث ترین صنایع کشور محسوب می شود.

در همان سال سواری های "آریا" و"شاهین" نیز در کارخانه پارس خودرو و در سال 1347 سواری "ژیان" در کارخانه سایپا تولید و به بازار عرضه گشت. در سال 1351 با تبدیل کارخانه پارس خودرو به شرکت "جنرال موتورز ایران" تولید اتومبیل های آریا و شاهین متوقف و تولید سواری های شورولت (اپل) 2500 و 2800 سی سی همچنین تولید سه نوع اتومبیل سواری "بیوک"، "کادیلاک" و "شورولت نوا" تحت لیسانس جنرال موتورز آمریکا شروع گردید.

این تاریخچه مختصر را گفتیم که بدانید دراین پرونده درباره موضوعی قرار است صحبت کنیم که یک فوج موافق دارد و یک لشکر مخالف...

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |