شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 11445 16:02:10 1394-01-18
حضور ظریف در جلسه غیرعلنی؛ بیشتر مجلسی ها همراه شدند

حضور ظریف در جلسه غیرعلنی؛ بیشتر مجلسی ها همراه شدند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
حضور ظریف در جلسه غیرعلنی؛ بیشتر مجلسی ها همراه شدند

حضور ظریف در جلسه غیرعلنی؛ بیشتر مجلسی ها همراه شدند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

چهار روز بعد از بازگشت هیات مذاکره کننده ایرانی از مذاکرات هسته‌ای لوزان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به همراه علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در جلسه غیر علنی مجلس حضور یافتند تا ابعاد مختلف تفاهم سیاسی لوزان را برای نمایندگان مجلس تبیین کنند.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس در تشریح جلسه غیرعلنی روز سه شنبه مجلس گفت: این جلسه در فضای کاملا آرام برگزار شد، هر چند برخی نمایندگان به دلیل نگرانی‌هایی که از سر دلسوزی دارند به صورت تک صدایی اظهارات منتقدانه‌ای داشتند اما در مجموع در جلسه غیرعلنی امروز تنش آنچنانی وجود نداشت.

وی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه مبنی بر اینکه در صورت نیاز، پروتکل الحاقی در مجلس به تصویب خواهد رسید، گفت: ظریف در جلسه غیرعلنی امروز صبح مجلس، تاکید کرد که اگر نیاز شد که پروتکل الحاقی در مجلس به تصویب برسد حتما رای مجلس را خواهیم گرفت اما فعلا ظاهرا به این کار نیازی نیست.

نعمتی با بیان اینکه بازدیدها از تاسیسات هسته‌ای کشور در قالب پروتکل الحاقی انجام خواهد شد نه فراتر از آن، افزود: دغدغه نمایندگان اجرای دقیق تفاهمات انجام شده در سوئیس از جمله ادامه انجام غنی‌سازی در خاک جمهوری اسلامی ایران، چرخش سانتریفیوژها، ادامه یافتن فعالیت آب سنگین اراک و توسعه یافتن بخش تحقیقات و توسعه در تاسیسات هسته‌ای کشور بود و وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی به این دغدغه‌ها پاسخ گفتند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس برگزاری این جلسه را به دلیل وجود برخی دغدغه‌ها از سوی نمایندگان عنوان کرد و گفت: بحمدالله فضای کلی مجلس با هیات مذاکره‌کننده هم‌راستاست و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز در مذاکرات سیاست‌های نظام را دنبال می‌کند.

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم با اشاره به جلسه امروز مجلس با وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی گفت که طبق گفته وزیر امور خارجه قرار است فکت شیت ایرانی در پاسخ به دروغ‌ پردازی‌های آمریکا در مورد بیانیه لوزان صادر شود.

وی گفت که در این جلسه نگرانی‌ها و سوالات نمایندگان نسبت به نقشه راه آینده مطرح شده و ظریف و صالحی به این سوالات و ابهامات پاسخ داده‌اند.

به گفته نقوی حسینی در این جلسه صالحی اطلاعاتی درباره مسأله فنی مذاکره ارائه کرده و توضیح داده که در روند مذاکرات در حوزه فنی چه دستاوردهایی به دست آمده است. از جمله از مهمترین دستاوردهای به دست آمده در حوزه فنی در مذاکرات لوزان حفظ امکان تحقیق و توسعه کشور در موضوع هسته‌ای است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

به گفته سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس، ظریف در توضیحات خود اعلام کرده که ما هنوز توافق را ننوشته‌ایم و بناست سه کشور ابتدا در این رابطه به توافق برسند. اما تا جایی که ممکن است از حقوق هسته‌ای دفاع می‌کنیم.

عابد فتاحی، نماینده مردم ارومیه هم با اشاره به این جلسه گفت که اکثریت نمایندگان مجلس از توضیحات محمد جواد ظریف و علی اکبر صالحی در جلسه غیرعلنی امروز در مورد بیانیه سوئیس قانع شدند.

او البته اضافه کرد که چند نماینده‌ای هستند که هیچ وقت قانع نمی‌شوند و طبیعتا آنها نیز همچنان از پاسخ‌ها قانع نشدند.

فتاحی گفت که لاریجانی از نمایندگان درخواست کرده جزئیات جلسه امروز را منعکس نکنند چرا که این کار به ضرر امنیت ملی و منافع کشور است.

رییس مجلس شورای اسلامی هم پس از پایان جلسه غیر علنی مجلس، رفع نگرانی‌های نمایندگان و تشریح روند مذاکرات هسته‌ای و وضعیت فنی مذاکرات را دلیل برگزاری این جلسه عنوان کرد.

علی لاریجانی گفت که در این جلسه دو ساعته راجع به روند مذاکرات، وضعیت فنی ایران و اینکه چگونه می‌توان مسائل کشور در زمینه مسائل هسته‌ای در دالان هسته‌ای مورد مذاکره قرار بگیرد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها برای رفع نگرانی‌ها مورد توجه قرار گیرد.

همچنین محمد حسین فرهنگی، عضو هیات رئیسه مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز سه شنبه و در جمع خبرنگاران به ارائه توضیحاتی در خصوص جزییات جلسه غیر علنی امروز مجلس با حضور ظریف و صالحی پرداخت.

وی با بیان اینکه ادامه بررسی بیانیه لوزان در جلسه‌ای دیگر برگزار می‌شود گفت که به نظرم جمع‌بندی مجلس از توضیحات ظریف و صالحی نسبتا مثبت بود.

وی با بیان اینکه جلسه مجلس در دو بخش علنی و غیر علنی برگزار شد گفت: دو ساعت اول جلسه امروز مجلس به موضوع مذاکرات اختصاص یافت.

به صورت کلی آقای صالحی و ظریف به طور مفصل مسائل مربوط به موضوع هسته‌ای، واقعیات موجود و چشم انداز سه ماه آینده را برای نمایندگان ترسیم کردند.

این عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: دراین جلسه هیچ کدام از نمایندگان صحبتی نکردند به همین دلیل قرار شد این موضوع در جلسه‌ی دیگری مجددا مورد بحث قرار گیرد که هنوز زمان آن مشخص نیست، شاید این جلسه بدون حضور آقای ظریف و صالحی باشد و تنها به استماع نظرات نمایندگان اختصاص یابد ولی هنوز جزییات برگزاری این جلسه مشخص نشده است.

فرهنگی گفت که در این جلسه ظریف به سوالات مکتوب نمایندگانی و سوالاتی که در جلسه روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح شده بود پاسخ داد.

وی ادامه داد: آقای ظریف در این جلسه بر واقعیات گذشته و حال در موضوع هسته‌ای اشاراتی داشت و توضیحات مفصلی را ارائه کرد. نظر بنده این است که در مجموع جلسه نسبتا مثبتی بود و دکتر صالحی و دکتر ظریف نیز به این موضوع اذعان داشتند که ابهاماتی در بیانیه وجود دارند که قابل حل و رفع است.

به گفته‌ی وی، در این جلسه بر این موضوع تاکید شد که باید تحریم‌های مربوط به موضوع هسته‌ای یعنی تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا و ۶ قطعنامه شورای امنیت برداشته شود و این موضوع مورد وفاق همه بود.

فرهنگی در پایان در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات امکان برگشت وضعیت فنی ایران وجود دارد گفت : اگر طرف غربی به تعهداتش عمل نکند طبیعتا آثار خود را در جامعه جهانی به جای خواهد گذاشت ولی ما از این تخلف زیانی نمی‌بینیم ممکن است با تاخیر به روال قبلی برگردیم اما در مقابل بخش‌هایی نیز به سرعت قابل برگشت است.

جلسه‌ "مفید" و "پربار" بود

معاون ظریف در امور کنسولی، پارلمانی و ایرانیان خارج از کشور هم بعد از این جلسه، از استقبال گرم نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی در جلسه غیرعلنی روز سه‌شنبه درباره مذاکرات هسته‌ای لوزان و نتایج آن خبر داد.

حسن قشقاوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس با وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی درباره مذاکرات لوزان و تفاهم میان ایران و ۱+۵ گفت: استنباط ما این است که با بدرقه گرمی که در پایان جلسه امروز از وزیر خارجه کشورمان و آقای صالحی صورت گرفت، جلسه‌ای "مفید" و "مثبت" بود.

معاون کنسولی و امور ایرانیان وزارت خارجه در ادامه، جلسه غیرعلنی مجلس را احترام‌آمیز، دوستانه و پربار دانست و گفت: آقای لاریجانی رییس مجلس در جلسه امروز سوالاتی دقیق از سوی کلیت مجلس مطرح کردند که آقایان ظریف و صالحی به خوبی به انها پاسخ دادند که بسیار این پاسخ ها مفید بود.

قشقاوی با بیان این‌که ارزیابی دقیق و جزیی از جلسه غیر علنی روز سه شنبه مجلس با آقای ظریف و صالحی از سوی سخنگوی هیات‌ رییسه مجلس ارایه خواهد شد درباره رفع اختلاف نظرهایی که میان برخی نمایندگان و وزیر خارجه در جلسه این هفته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس صورت گرفت افزود: به نظرم درباره مسایلی که در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صورت گرفت بزرگ‌نمایی شده است. در آن جلسه دوساعته طبیعی است با بحث‌هایی که صورت گرفت دقایقی بگو مگوهای لفظی صورت گیرد. وزارت خارجه هیچ وقت از بیان انتقاد مکدر نمی‌شود و آن را حق مجلس می‌داند.

گفتنی است همزمان با حضور ظریف و صالحی در مجلس جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران نیز در اعتراض به بیانیه هسته‌ای سوئیس مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

این دانشجویان که از تشکل‌های انجمن اسلامی، بسیج، جامعه اسلامی و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل بودند با در دست داشتن پلاکاردهایی انتقاداتشان را به مفاد بیانیه لوزان اعلام کردند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |