شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 11522 14:35:20 1394-01-21
تولید چای صعودی شد

تولید چای صعودی شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تولید چای صعودی شد

تولید چای صعودی شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس سازمان چای از افزایش 21 درصدی نرخ خرید تضمینی چای، افزایش بیش از 50 درصدی تولید این محصول و تشکیل صندوق حمایت از چایکاران برای اولین بار خبر داد.

محمدولی روزبهان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال گذشته با 50 درصد افزایش و در اختیار قرار دادن حدود 100 میلیارد تومان اعتبار به گونه ای پیش رفت که تا پایان آبان ماه همه چایکاران تمام مطالبات خود را از دولت دریافت کردند و این برای نخستین بار بود که چایکاران در این مدت زمان کوتاه بهای محصولشان را دریافت کردند.

وی افزود: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای برای سال جاری نیز با 21 درصد افزایش مواجه شد؛ به گونه‌ای که هر کیلوگرم چای درجه یک 2180 تومان و هر کیلوگرم چای درجه دو 1210 تومان از سوی دولت خریداری می شود.

رییس سازمان چای اعلام کرد: یکی دیگر از اقداماتی که دولت برای چایکاران انجام داد تامین اعتبار و پرداخت تسهیلات به‌زراعی بود که حداقل طی 10 سال اخیر هیچ تسهیلاتی برای اجرای عملیات به‌زراعی به چایکاران پرداخت نشده بود اما در سال گذشته اعتباری بالغ بر 25 میلیارد تومان برای انجام این کار در نظر گرفته شده بود و به هر چایکاری که هرس کف‌بر در باغ خود انجام داده بود پنج میلیون تومان به ازای هر هکتاری و به هر چایکاری که هرس کمربر انجام داده بود دو و نیم میلیون تومان به عنوان تسهیلات به‌زراعی داده شد.

رییس سازمان چای خاطرنشان کرد: در سال گذشته از مجموع 25 هزار هکتار باغ چای در دو استان شمالی گیلان و مازندران 18 هزار هکتار آن مورد بهره برداری قرار گرفت که امسال به نظر می رسد 10 درصد به این سطح اضافه شود و با توجه به شرایط اقلیمی پیش بینی می شود حدود 100 هزار تن برگ سبز چای از این باغات برداشته شود.

وی اعلام کرد: از مجموع 100 هزار تن برگ سبز چای برداشت شده حدود 22 هزار تن چای خشک تولید می شود و به واردات 80 هزار تن چای خارجی نیاز داریم که البته واردات آن در راستای حمایت از تولید و چایکاران داخلی کنترل می شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |