یکشنبه 07 خرداد، 1402

کدخبر: 12953 14:55:57 1394-03-06
تلاش بزرگترین شرکت نفتی آمریکا برای حضور در ایران

تلاش بزرگترین شرکت نفتی آمریکا برای حضور در ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تلاش بزرگترین شرکت نفتی آمریکا برای حضور در ایران

تلاش بزرگترین شرکت نفتی آمریکا برای حضور در ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

شرکت نفتی اکسون موبیل بزرگترین شرکت نفتی آمریکا و جهان به دنبال حضور در میادین نفتی ایران در آستانه ضرب الاجل برای توافق هسته‌ای ایران و غرب است.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، توافق هسته ای نهایی ایران و غرب به لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران منجر خواهد شد.

براساس تحریمهایی که آمریکا در سال 1979 علیه ایران وضع کرد، این کشور هرگونه تجارت با ایران را منع و حتی مانع قرض‌ دادن پول از سوی موسسات مالی آمریکایی به ایران برای اهداف توسعه شد. این تحریمها سپس در دوره‌های مختلف تغییراتی پیدا کردند، اما هیچ‌گاه به‌طور کامل لغو نشدند.

در سال 2005 دولت آمریکا هرگونه رابطه تجاری یا دیپلماتیک با ایران را پس از اعلام برنامه‌های هسته‌ای ایران به ‌طور کامل ممنوع کرد.

اما انتظار می‌رود اگر طرفین تا 30 ژوئن به یک توافق هسته‌ای برسند، شرکت‌های نفتی خارجی به میادین نفتی ایران هجوم خواهند آورد.

مقامات آگاه به مذاکرات پیشرفت گفتگوها را چندان اعلام نمی‌کنند و صرفا مسائل جزیی درباره‌ مسیر مذاکرات را اعلام می‌کنند، اما اکسون موبیل که به شدت تشنه اخبار پیرامون پیشرفت مذاکرات هسته‌ای ایران است در روزهای اخیر یک شرکت لابی‌گر را برای نظارت روی پیشرفت این مذاکرات به کار گرفته است.

به گفته آلن گود تحلیلگر شرکت مورنینگ استار تمام شرکت‌های نفتی خارجی بی صبرانه منتظر دسترسی به میادین ایران هستند. که چهارمین ذخایر بزرگ نفت و دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد. به دلیل هزینه‌ پایین اکتشاف در ایران حضور در این کشور برای شرکت‌های نفتی غربی یک مزیت محسوب می‌شود.

تمام این شرکت‌ها مشتاقانه در حال نظاره مذاکرات هسته‌ای جاری هستند و امیدوارند که نتیجه مثبتی از آن حاصل شود که درهای ورود به ایران را برای آنها کند.

خبر استخدام یک شرکت لابی‌گر از سوی اکسون موبیل این گمانه‌زنی را به وجود آورده که بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت خام جهان به لحاظ ارزش بازار در حال لابی با دولت آمریکا برای لغو تحریمها علیه ایران است.

این درحالی است که این غول نفتی هرگونه ادعا در این زمینه را رد کرده و می‌گوید: برای نظارت روی فعالیت‌های مرتبط با توافق هسته ای که قرار است 30 ژوئن امضاء شود، این شرکت را به خدمت گرفته است.

کن کوهن نایب رییس اکسون موبیل در امور دولتی در یک کنفرانس خبری گفت: شرکت لابی‌گر تنها برای دریافت اطلاعات درباره زمان و نحوه لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران استخدام شده است.

به دلیل تحریم‌های دولت آمریکا علیه شرکت‌های نفتی غربی که با ایران همکاری دارند، ایران به دلیل نبود سرمایه پایین‌تر از پتانسیل خود فعالیت می‌کند اما این روند در صورت امضای توافق هسته‌ای در ماه آینده کاملا تغییر خواهد کرد.

 
 
 
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |