پنج شنبه 20 بهمن، 1401

کدخبر: 12708 14:57:43 1394-02-27
تصویب طراحی 3 نوع اوراق مشارکت ضد تورمی

تصویب طراحی 3 نوع اوراق مشارکت ضد تورمی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تصویب طراحی 3 نوع اوراق مشارکت ضد تورمی

تصویب طراحی 3 نوع اوراق مشارکت ضد تورمی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

سنا: دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب 3 نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم خبر داد و اعلام کرد امیدواریم با تصویب این اوراق شاهد تحول در بازار سرمایه و به روز شدن ابزارهای مالی حاضر در این بازار باشیم.

سید عباس موسویان تصریح کرد: در اوراق اجاره مطالعه شده که از نظر فقهی اوراق اجاره عادی و اوراق اجاره به شرط تملیک است می توان بازدهی اوراق را براساس نرخ تورم افزایشی و یا کاهشی و همچنین اجاره درآمد و بازدهی اوراق تعریف کرد. موسویان خاطرنشان کرد: نوع اول اوراق مشارکتی است که سود علی الحساب آن بر اساس شاخص تورم اعلام می شود و ناشر اعلام می کند دارنده اوراق می تواند متناسب با تورم موجود سود علی الحساب بگیرد، اما تسویه حساب پروژه بر اساس ارزش دارایی پروژه خواهد بود.

وی افزود: در نوع دوم این اوراق ؛صاحبان اوراق در سررسید اوراق مشارکت علاوه بر دریافت سود متناسب با تورم در پایان دوره سررسید اوراق مشارکت با استفاده از حق اختیار فروش، مختارند که سهم الشراکه خود را بر اساس نرخی که بر پایه تورم تعیین می شود به بانی بفروشند. به گفته موسویان نتیجه نهایی این نوع اوراق آن است که صاحب اوراق می تواند به اندازه اصل سرمایه به علاوه درصدی سود را به دست آورند.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در تشریح نوع سوم این اوراق گفت: نوع سوم این اوراق کاملتر از سایرین است و به گونه ای طراحی شده که اگر بانی نگران از دست دادن قدرت خرید پرو‍ژه و ناتوانی در تسویه حساب به واسطه تغییر شرایط اقتصادی و بالا رفتن ارزش پروژه است بتواند از آپشن حق اختیار خرید که برای این نوع اوراق وجود دارد ،استفاده کند به این ترتیب که اگر در زمان سررسید ارزش دارایی از رقم تعیین شده بالاتر رود، بانی حق دارد با استفاده از حق اختیار خرید نسبت به خرید اوراق بر اساس نرخ تورم به علاوه درصدی سود مشخص اقدام کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |