دوشنبه 08 خرداد، 1402

کدخبر: 14369 14:43:15 1394-05-03
اجراي توافق نامه برجام ، صادرات فرش ايران را رونق مي بخشد

اجراي توافق نامه برجام ، صادرات فرش ايران را رونق مي بخشد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
اجراي توافق نامه برجام ، صادرات فرش ايران را رونق مي بخشد

اجراي توافق نامه برجام ، صادرات فرش ايران را رونق مي بخشد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازار:

رييس هيات مديره انجمن علمي فرش ايران با صدور بيانيه اي گفت : اجراي توافق نامه برجام ، بخشي از بازارهاي سنتي اين محصول را بازگشايي و موجب رونق صادرات فرش ايران مي شود.
به گزارش جهان اقتصاد، اميرحسين چيت سازيان در اين بيانيه که نسخه اي از آن به ايرنا ارسال شد، اظهار داشت: درج لغو تحريم صدور فرش ايران به آمريکا در برنامه جامع اقدام مشترک ايران و کشورهاي 1+5 اهميت زيادي در وضعيت اقتصادي، اجتماعي اين هنر صناعي دارد.
وي ضمن قدرداني از هيات مذاکره کننده ايراني به خاطر گنجاندن بند تحريم هاي لغو شده غيرمرتبط با برنامه هسته اي در برجام که امکان صدور برخي اقلام شامل فرش، پسته و خاويار از ايران به آمريکا را فراهم مي کند، افزود: ايران در زمينه اين سه محصول به ويژه فرش مزيت نسبي دارد.
چيت سازيان با اشاره به اينکه بخش عمده فرش توليدي ايران صادر مي شود، تاکيد کرد: وضعيت اقتصادي فرش کشور از 29 سپتامبر 2010 ميلادي که صادرات فرش ايران به آمريکا و به تبع آن به کشورهاي تحت نفوذ آن با مشکل مواجه شد، با نوساناتي روبرو شد که سمت و سوي صادراتي و توليد فرش را تغيير داد.
به گفته چيت سازيان اجراي توافق نامه برجام در خصوص فرش با توجه به اينکه بخشي از بازارهاي سنتي اين محصول ارزشمند را که پيش از اين و در اوايل دهه 80 شمسي حدود 40 درصد فرش مورد نياز خود را از ايران تامين مي نمودند، بازگشايي مي کند.
عضو هيات علمي دانشگاه کاشان تاکيد کرد: براي تحقق رونق مناسب در روند صادرات فرش، نخست بايد وضعيت فعلي بازار فرش آمريکا را از سليقه فعلي مصرف کنندگان فرش تا تغييرات قوانين و مقررات و روند بازرگاني و اقتضائات جديد آن کشور و نحوه فعاليت رقباي ايران مورد بررسي قرار داد.
وي بر شناسايي و ارايه راهکار مقابله با موانع قانوني و غيرقانوني در مسير صدور فرش ايران به آمريکا از بيمه و ماليات و مسائل بانکي و تعرفه تا حمل و نقل و ثبت برخي برندهاي معروف و طرح هاي ايراني به نام شخصيت هاي حقيقي و حقوقي مقيم و يا رقبا و پيشگيري از برگشت وجه حاصل از فروش فرش که سر راه صادرات فرش قرار دارد، تاکيد کرد.
چيت سازيان گفت: همچنين بايد با صرفه ترين و ارزان ترين هزينه هاي عملياتي و مخارج مبادلاتي و نيز آسان ترين راه هاي اين امر را با بهره گيري از ساز و کارهاي نوين بازاريابي خارجي و وسايل پيشرفته ارتباطي و ساير دستاوردهاي تکنولوژيکي بررسي و شناسايي نمود تا با کاهش اين قبيل هزينه ها بتوان با پديده ارزانتر بودن فرش رقبا تا حد زيادي مقابله کرد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |