جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 11403 15:10:45 1394-01-17
پرونده مسکن مهر همچنان باز خواهد ماند

پرونده مسکن مهر همچنان باز خواهد ماند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پرونده مسکن مهر همچنان باز خواهد ماند

پرونده مسکن مهر همچنان باز خواهد ماند

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

وجود ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر راکد در کشور // ۵۰۰۰۰۰ واحد مسکن مهر آب و برق ندارند

گروه امورزیربنایی: درحالی که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم طرح معروف و پرسر و صدای مسکن مهر با ایرادات و انتقادات جدی دولتمردان جدید مواجه شد اما رییس جمهوری و مسوولان وزارت راه دولت تدبیر و امید به رغم این اتقادها صریحا اعلام کردند که به دلیل تعهد به مردم این طرح را تا پایان دنبال خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، اما زمان پایان این طرح و به اصطلاح بسته شدن پرونده مسکن مهر تا کنون دستخوش تغییرات بسیاری شده است.  

در ابتدا اعلام شد که تا پایان سال ۱۳۹۳ این طرح به سرانجام خواهد رسید و پس از آن طرح های جدید در حوزه مسکن از سوی تیم جدید وزارت راه و شهرسازی اعلام می شود اما به دلایل گوناگون که بخش عمده ای از آن هم به گفته مسوولان عدم تامین آورده نقدی سهم متقاضیان بود این وعده محقق نشد.

اواسط سال ۱۳۹۳ نیز معاون وزیر راه‌وشهرسازی با تاکید مجدد براینکه به تعهدات مسکن مهر پایبند هستیم، گفت: در پایان سال اکثریت ‌مسکن مهر را تحویل خواهیم داد و در تلاشیم در سال ۱۳۹۴ پرونده‌ی مهر را ببندیم در همین حال مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران، در اواخر سال ۹۳ از بسته شدن پرونده مسکن مهر پرند و پردیس طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ خبر دادو گفته بود که مسکن مهر شهرهای بالای ۲۵هزار نفر جمعیت استان تهران تا پایان شهریور سال ۹۴ به اتمام می‌رسد.

پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزارت راه‌وشهرسازی هم در اظهارنظری متفاوت تر از دیگر مسوولان در این باره گفته بود: اگر طبق قول‌های داده شده کارها عملی شود، پروژه‌های مسکن مهر ظرف سه تا چهار سال آینده به اتمام می‌رسد و تمام تعهداتی که دولت در زمینه مسکن مهر داده، انجام خواهد شد.

با همه این اظهارات مختلف اما روز دوشنبه هفته جاری قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر از وجود ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر راکد در کشور خبر داد و در همان روز جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در طرح مسکن مهر گفت: در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر فاقد خدمات زیربنایی همزمان (تکمیل هر سه خدمات آب،برق و فاضلاب) هستند.

عبدالله سرتیپ‌زاده،جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیرنیرو درطرح مسکن مهر از تکمیل خدمات آب، برق و فاضلاب یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد از دومیلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر خبر داد.

وی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به فراهم‌آوردن خدمات بالا‌دستی اولیه (ایجاد شبکه اصلی، فرعی و غیره) ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر از ۵۰۰ هزار واحد مذکور اظهار کرد: آماده نبودن واحد‌های مسکونی در این بخش باعث شده که انشعابات وصل نشوند.

جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در طرح ملی مسکن مهر با اشاره به اعتبار ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی مورد نیاز برای تکمیل خدمات مسکن مهر گفت: گزارش کمیته مربوطه به دفتر ریاست جمهوری نیز ارائه و مقرر شد که وزارت نیرو ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق منابع داخلی و از محل انشعابات باقی‌مانده مسکن مهر تامین اعتبار کند. همچنین قرار شد دولت (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی) تا پایان ۶ ماه اول سال ۱۳۹۳، ۷۰۰ میلیارد تومان برای تکیل زیرساخت ها پرداخت کند.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی هم در این باره گفت: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده در آبان سال ۹۲، حدود ۳۴۰هزار واحد راکد در سطح کشور وجود داشت که در این یک سال و چند ماه باوجود کمبود منابع با حمایت‌های دولت و وزارت راه و شهرسازی از این تعداد ۲۳۰هزار واحد فعال شدند و برای فعال کردن ۱۱۰هزار واحد راکد دیگر هم برنامه‌ریزی شد.

احمد اصغری‌مهرآبادی درباره تعداد پروژه‌های راکد مسکن مهر گفت: تعداد پروژه‌های راکد مسکن مهر در استان‌ها و شهرهای مختلف مشخص شد. بر این اساس مشکلات را احصا کردیم و برنامه‌های لازم را برای پیشبرد پروژه‌ها به استان‌ها ارائه دادیم. در تلاش هستیم با ارزیابی مشکلات و مسائل بتوانیم شرایطی را فراهم آوریم تا در استان‌هایی که بیشترین پروژه راکد را دارند بتوانیم وضعیت را بهبود بخشیم.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در ادامه با ارائه توضیحات بیشتر گفت: بر اساس مطالعات و برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده با سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت عمران شهرهای جدید طرح‌هایی در دست تهیه است که در قالب شیوه‌نامه‌هایی این پروژه‌ها در استان‌ها باید به اتمام برسد.

وی افزود: در دولت یازدهم حدود ۴۰۰هزار واحد مسکن مهر با وجود محدودیت‌های مالی افتتاح شده و اگر بعد خانوار را چهار نفر در نظر بگیریم یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر در این واحدها ساکن شده‌اند.

از سوی دیگر همچنین جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در طرح ملی مسکن مهر سرتیپ‌زاده با اشاره به لزوم پرداخت هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تا پایان سال ۱۳۹۳ برای تامین خدمات مسکن مهر گفت: بدین ترتیب قرار بود در سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار از ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز تامین شود. مابقی اعتبارات نیز مقرر شد درسال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تامین شود.

وی با تاکید بر محدودیت‌های دولت در سال گذشته به خاطر افت قیمت نفت و ... گفت: در حالی که وزارت نیرو تا بهمن‌ماه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان تامین اعتبار تامین کرد، امکان تامین ۱۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت میسر نشد بنابراین اعتبارات پیش‌بینی شده تامین نشد.

جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در طرح ملی مسکن مهر با اشاره به مصوبه‌ هیات وزیران در بهمن‌ماه سال گذشته گفت: قرار شد ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از محل مواد ۱۰ و ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ در اختیار مسکن مهر قرار گیرد؛ در این راستا کارهای قانونی مربوطه انجام شد اما به دلیل فقدان اعتبار در سال گذشته پولی پرداخت نشد و قرار شد تا پایان فروردین‌ماه از این محل بخشی از اعتبار در نظر گرفته شده در وجه وزارت نیرو پرداخت شود.

سرتیپ‌زاده با اشاره به این‌که در سال گذشته، ۳۳۷ میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت‌های تابع وزارت نیرو تامین اعتبار شد گفت: وزارت نیرو ۹۷ میلیارد تومان دیون به پیمانکاران در سال گذشته ایجاد کرد و ۹۶٫۸ میلیارد تومان نیز از دولت اعتبار گرفت، لذا در مجموع ۵۳۱ میلیارد تومان از طریق سه محل برای مسکن مهر تامین اعتبار کردیم و با این مقدار اعتبار ۱۰۸ هزار واحد برق‌دار شدند و به ۸۳ هزار واحد آب‌رسانی صورت گرفت؛ همچنین انشعاب فاضلاب ۷۴ هزار مسکن مهر وصل شد.

خدمات ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر در انتظار پایان کار

وی با اشاره به فراهم‌آوردن مقدمات تکمیل خدمات ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر در زمینه‌های آب، برق و فاضلاب گفت: به محض تکمیل ساختمان‌ها انشعابات وصل می‌شود.

جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در طرح ملی مسکن مهر با اشاره به این‌که از یک میلیون و ۵۵۰ هزار مسکن مهری که خدمات آنها تکمیل شده، ۹۰ درصد شبکه فاضلاب دارند، گفت: عدم وجود شبکه فاضلاب ۱۰ درصد مابقی به خاطر فقدان شبکه در شهرهای مربوطه است.

در صورت تامین اعتبار پرونده عمده مساکن مهر بسته می‌شود

سرتیپ‌زاده با اشاره به این‌که در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز در سال جاری پرونده بخش قابل تحویل واحد‌های مسکونی مهر به مردم بسته می‌شود تاکید کرد: در صورت تامین اعتبار تکمیل خدمات واحد‌های مسکونی مهر تا پایان سال ۱۳۹۴ اجرایی است و می‌توان این کار را انجام داد.

جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در طرح ملی مسکن مهر با اشاره به لزوم تامین پایدار آب و برق و دفع بهداشتی پایدار فاضلاب گفت: با توجه به روند تدریجی اسکان جمعیت در واحد‌های مسکونی مهر می‌توانیم عملیات تکمیلی را برای تامین پایدار خدمات ظرف دو تا سه سال انجام دهیم لذا این کار براساس پیش‌بینی در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ صورت خواهد گرفت.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |