چهارشنبه 30 خرداد، 1403

کدخبر: 2598 13:11 1393/03/28
نمایش شاخص قیمت در بازار سرمایه

نمایش شاخص قیمت در بازار سرمایه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نمایش شاخص قیمت در بازار سرمایه

نمایش شاخص قیمت در بازار سرمایه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

ایسنا : نرم افزار و سیستم داخلی جدیدی برای محاسبه شاخص قیمت در شرکت فناوری بورس تهران طراحی شده و اقدامات لازم برای محاسبه و نمایش شاخص قیمت انجام شده است

 حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس در خصوص شاخص قیمت اظهار داشت: نرم افزار و سیستم داخلی جدیدی برای محاسبه شاخص قیمت در شرکت فناوری بورس تهران طراحی شده و اقدامات لازم برای محاسبه و نمایش شاخص قیمت انجام شده است.
وی با بیان اینکه محاسبات نرم افزار جدید با نرم افزار فعلی توسط سازمان بورس مقایسه شده است تا دقت محاسبه بررسی شود،ادامه داد:نتیجه بررسی ها نشان داد که سیستم جدید مناسب بوده و در آن امکان محاسبه شاخص قیمت وجود دارد.
مدیر عامل شرکت بورس در خصوص زمان نمایش شاخص قیمت در بورس تهران گفت:طی 2 هفته آینده جلسه نهایی برای محاسبه شاخص قیمت برگزار می شود تا نتایج آن مورد بررسی قرار گیرد سپس از طریق سیستم طراحی شده شاخص قیمت محاسبه شده و به بازار ارائه می شود.
وی از اعلام تاریخ قطعی محاسبه شاخص قیمت خودداری کرد و در عین حال عنوان کرد که این محاسبه زمان بر نبوده و به زودی منتشر می شود.
بر اساس این گزارش، شاخص کل قیمت، شاخص قیمت و بازده نقدی و شاخص بازده نقدی از شاخص‌هایی بودند در بورس اوراق بهادار تهران مورد محاسبه قرار می گرفتند ولی در تاریخ هشتم مرداد 86، مقرراتی برای تغییر در محاسبه شاخص بورس به پیشنهاد هیات مدیره سازمان بورس رسید و در تاریخ 30 اردیبهشت 1387 در 10 ماده و 3 تبصره دستورالعمل نحوه تغییر شاخص‌های بورس یا تعریف شاخص‌های جدید تصویب شد.
این در حالی است که، شاخص قیمت که به عنوان شاخص قدیم بورس مطرح بود، در گذشته بر اساس تغییرات قیمت سهام بازار محاسبه می شد به طوری که تغییرات تمام شرکتهای بورسی در این شاخص لحاظ می‌شد اما در محاسبه فعلی شاخص قیمت از قیمت تعدیل شده، استفاده می شود به طوری که قیمت سهم پس از تقسیم سود نقدی کاهش پیدا میکند که در محاسبه جدید، پایه شاخص به اندازه سود تقسیم شده، تعدیل می شود تا تاثیری بر شاخص نگذارد.
به این ترتیب با تغییرات ایجاد شده در محاسبه شاخص بورس تهران، در شاخص فعلی، قیمت سهام یک شرکت قبل از مجمع منهای سود تقسیمی این شرکت محاسبه می‌ شود که عمده‌ترین اشکال محاسبه آن در این است که امکان مقایسه شاخص با گذشته از بین رفته و نمی‌توان بر مبنای اعداد سال گذشته به یک نتیجه منطقی در مورد روند حرکت شاخص در سال‌ جاری رسید.
بر این اساس است که برخی از فعالان بازار سرمایه نسبت به نحوه محاسبه شاخص، افزایش و مقایسه آن اعتراض داشته و معتقدند شاخص‌های قدیمی نیز باید در نرم‌افزار جدید معاملاتی بورس تعریف و برای عموم نمایش داده شود.
این در حالی است که با واقعی کردن شاخص و پذیرش اشتباهات شاخص، می‌توان بازار را از فشار زیاد رهانید و سرمایه‌گذاران را از نگرانی بیرون کرد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |