جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 13741 09:56 1394/04/08
مشکلات عرضه های اولیه برطرف شد

مشکلات عرضه های اولیه برطرف شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
مشکلات عرضه های اولیه برطرف شد

مشکلات عرضه های اولیه برطرف شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

با به کارگیری روش ثبت سفارش دفتری مشکلات فعلی عرضه‌های اولیه برطرف می‌شود، اما ناظرین بازار باید به زمان عرضه‌های اولیه توجه کرده و زمان مناسبی برای آن در نظر بگیرند.

حسین خزلی خرازی، مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی، در مورد روش جدید عرضه‌های اولیه گفت: روش ثبت سفارش دفتری (Book Building) که به عنوان روش جدید عرضه‌های اولیه قرار است مورد استفاده قرار گیرد، یک روش مورد استفاده در دنیا بوده و می‌تواند تمامی مشکلات قبلی را برطرف کندبه گزارش سنا ، حسین خزلی خرازی، مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی، در مورد روش جدید عرضه‌های اولیه گفت: روش ثبت سفارش دفتری (Book Building) که به عنوان روش جدید عرضه‌های اولیه قرار است مورد استفاده قرار گیرد، یک روش مورد استفاده در دنیا بوده و می‌تواند تمامی مشکلات قبلی را برطرف کند.

وی با بیان این‌که در سال‌های گذشته هیاتی از بازار سرمایه به کشور هند سفر کرده و با عرضه اولیه از طریق این روش آشنا شدند، به مشکلات عرضه اولیه اشاره کرد و افزود: مشکلات موجود در عرضه‌های اولیه این است که در عرضه سهام شرکت، یک عرضه‌ کننده با تعداد مشخصی از سهم و انبوه بسیار زیادی از خریداران وجود دارد و سهمیه‌بندی برای خریداران تعیین می شود. در حالی که اکثر فعالان بازار مایل به خرید سهم جدید هستند. از سوی دیگر در زمان عرضه اولیه نیروی عرضه و تقاضا در روز اول به درستی عمل نمی‌کند‌، زیرا تعداد خریداران و فروشندگان باید یکسان بوده و اطلاعات بین آنها مشترک و یکسان باشد.این فعال بازار سرمایه عدم تقارن اطلاعاتی را از دیگر مشکلات عرضه اولیه دانست و اظهار کرد: چون شرکت سابقه فعالیت در بورس را ندارد طبیعی است که عرضه‌کننده از انبوه خریداران اطلاعات بیشتری داشته، لذا مشکل عدم تقارن اطلاعات در کنار سهمیه‌بندی باعث می‌شود که انحرافاتی در قیمت‌گذاری ایجاد شود.

خزلی خرازی اضافه کرد: این در حالی است که در بورس کشور به دلیل وجود مشکلات زیرساختاری، مشکلات فنی هم به آن اضافه شده و عدم جوابگویی موتور معاملاتی و پهنای باند باعث بروز مشکلاتی در عرضه های اولیه می‌شود.وی تصریح کرد: به همین دلیل روشی در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد که بر اساس آن سهام شرکتی عرضه دوم یا SPO می‌شود یعنی از خریداران طی چند روز ثبت‌نام به عمل آمده و به آنها اجازه داده می شود که ثبت‌نام کرده و قیمت‌ها را تغییر دهند و فروشنده نیز قیمت‌ها را تغییر می‌دهد و برای اینکه عرضه اولیه با شکست مواجه نشود حتما بازخرید سهم طراحی می شود تا متعهد پذیره نویسی در صورت عدم خریداری از سوی خریداران، سهام را خریداری کند.مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی خاطر نشان کرد: در این روش هجوم به سیستم معاملاتی اندک بوده و چون 10 روز قبل از عرضه ثبت‌نام صورت می‌گیرد، فروشنده و مشاور عرضه که مشاور متعهد بازخرید هم هست با توجه به حجم ثبت‌نام، استراتژی قیمت را تعیین می‌کند. این در حالی است که در مورد عدم تقارن اطلاعاتی مشکلات همچنان باقی‌ می‌ماند زیرا هرچند که مدیران اطلاعات را افشا کنند این روش به حجم اطلاعات کاری ندارد.

خزلی خرازی خاطرنشان کرد: نکته‌ی بعدی در روزهای بعد از عرضه است به‌طوری که بعد ار عرضه اولیه به دلیل محدودیت نوسان و حجم مبنا صف‌های خرید در بازار ایجاد می‌شود که برای حل این مشکل پیشنهاد شده است تا محدوده نوسان سهم به مدت 10 روز باز شود که با این کار قیمت واقعی سهم براساس اطلاعات مشخص شده و به کشف قیمت نزدیک‌تر خواهد بود.

مدیر عامل کارگزاری بانک کشاورزی در مورد فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای اجرای این روش گفت: در حال حاضر بستر و ایستگاه‌های معاملاتی برای این روش فراهم است، اما برای ثبت سفارش دفتری به نرم‌افزارهای خاصی نیاز است این در حالی است که بسیاری از ابزارهای معاملاتی موجود مبتنی با نرم افزار فعلی راه اندازی شده است.وی تاکید کرد: اگر بخواهیم زیرساخت‌های بازار را توسعه دهیم باید نرم‌افزارهای مخصوص به این کار را فراهم کنیم. به‌طوری که درحال حاضر معاملات فیوچرز سهام و ابزارهای بورس انرژی از طریق نرم‌افزار معاملاتی بورس انجام می‌شود که این روش اصولی نیست و در خصوص ثبت سفارش دفتری نیز باید نرم‌افزار جدیدی طراحی شود.به گفته خرازی البته عرضه‌های بعدی در بورس با دستورالعمل فعلی و سیستم معاملاتی کنونی قابل انجام است، اما از این سیستم باید به صورت موقت و کوتاه‌مدت استفاده شده و برای بلند‌مدت نرم‌افزار جدیدی طراحی شود.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |