چهارشنبه 02 فروردین، 1402

کدخبر: 1522 15:15:03 1393-02-06
قيمت ارزدر بازارتثبیت مي شود

قيمت ارزدر بازارتثبیت مي شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
قيمت ارزدر بازارتثبیت مي شود

قيمت ارزدر بازارتثبیت مي شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

فارس : معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با اشاره به تاثیر مثبت تامین ارز مواد اولیه کارخانجات و خودرو بر کاهش قیمت و ثبات نرخ‌ها در بازار ارز، گفت: هر چقدر تعداد بیشتری از کالاها تحت پوشش ارز مبادله‌ای قرار گیرد، بازار ثبات بیشتری خواهد داشت .
سید کمال سید علی با اشاره تامین ارز برای مواد اولیه کارخانجات و خودرو از طریق مرکز مبادلات ارزی، اظهارداشت: به هر میزان که بانک مرکزی توانایی پوشش تقاضاهای واقعی را داشته باشد، از فشار تقاضا در بازار آزاد کاسته خواهد شد.
وی با بیان اینکه بیشترین تقاضا در بازار ارز مربوط به این شرکت‌ها می‌شود، افزود: بنابراین هر چقدر میزان بیشتری از کالاها تحت پوشش ارز مبادله‌ای قرار گیرد، نرخ ارز در بازار کاهش می‌یابد.
معاون اسبق ارزی بانک مرکزی درخصوص میزان درآمدهای نفتی و امکان پاسخگویی کالاهای مشمول ارز مبادله‌ای، گفت: به دلیل اینکه خریدار نفت ایران کشورهای اروپایی نیستند، بازار نفت ایران به کشورهای کره،چین و هند محدود شده اما منابع ارزی کشور کاهش نیافته است.
وی تصریح کرد: با توجه به درآمد 37 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی و درآمد 50 میلیارد دلاری صادرات نفت مشکلی از لحاظ منابع ارزی برای کشور وجود ندارد.
سیدعلی درخصوص طرح حذف ثبت سفارش واردات توسط وزارت صنعت معدن و تجارت، گفت: اگر اقتصاد ایران بیش از 200 میلیارد دلار هم درآمد ارزی داشته باشد نباید فرایند ثبت سفارش حذف شود زیرا ثبت سفارش اقدامی آماری است که براساس آن آمارها، سیاست وارداتی کشور و مدیریت بازار ارز انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه حذف ثبت سفارش هیچ معنایی نداشته و اقدامی بسیار غلط است، افزود: ثبت سفارش وضعیت و ارزیابی میزان کالاهای در راه و کالاهای ترخیص شده را نشان می‌دهد،؛ در صورت حذف این فرایند مشکلی که برای برنج پیش آمد و بیش از نیاز کشور وارد کشور شد، برای سایر کالاها هم به وجود خواهد آمد.
این کارشناس ارزی با تاکید بر اینکه زمانی مشکلات ارزی قابل حل خواهد بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی با یکدیگر هماهنگ باشند، اظهارداشت: نمونه این اتفاق در دوره مرحوم نوربخش رئیس کل اسبق بانک مرکزی و شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت هشتم رخ داد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |