یکشنبه 13 فروردین، 1402

کدخبر: 2583 16:10:55 1393-03-27
جهانگيري: جمهوري اسلامي ايران براي کمک به دولت عراق آماده است

جهانگيري: جمهوري اسلامي ايران براي کمک به دولت عراق آماده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
جهانگيري: جمهوري اسلامي ايران براي کمک به دولت عراق آماده است

جهانگيري: جمهوري اسلامي ايران براي کمک به دولت عراق آماده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

معاون اول رييس جمهوري، آمادگي جمهوري اسلامي ايران را براي کمک به دولت عراق اعلام کرد

و گفت: اگر دولت اين کشور اعلام نياز کند به آنها کمک خواهيم کرد اما تاکنون هيچ نيروي نظامي به عراق نفرستاده ايم.
 به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، "اسحاق جهانگيري" که براي شرکت در اجلاس سران گروه 77 و چين سفري چهار روزه به سانتاکروز بوليوي داشت، در گفت و گو با شبکه خبري تله سور ونزوئلا افزود: معتقديم خشونت و گروه هاي تروريستي بايد از منطقه حذف شوند.
وي با بيان اين که عراق يکي از کشورهاي مهم منطقه است، يادآور شد: ما با دولت عراق روابط خوبي داريم و معتقديم ثبات در عراق بايد مورد توجه همه باشد.
معاون اول رييس جمهوري تصريح کرد: بعد از استقرار دولت جديد عراق تلاش هاي زيادي براي تضعيف اين دولت انجام شد اما دولت اين کشور به خوبي عمل کرده است.
جهانگيري ادامه داد: آخرين انتخابات در عراق در ماه گذشته با شرکت پرشور مردم همراه بود و در آرامش کامل برگزار شد، آنهم در شرايطي که بسياري از گروه هاي معارض انتظار داشتند هنگام انتخابات، امنيت عراق را بر هم بزنند.
وي با بيان اين که انتخابات اخير عراق، اولين انتخاباتي بود که بعد از خروج کامل نيروهاي خارجي انجام شد، اظهارداشت: در کنار عراق، سوريه است که چند سالي است دچار بحران شده و در آن، گروه هاي افراطي زيادي از کشورهاي مختلف حضور دارند. معاون اول رييس جمهوري خاطرنشان کرد: گروه هاي تروريستي که در سوريه سازماندهي شده اند، از اين فرصت استفاده و بسياري از شهرهاي عراق را نا امن کرده اند.
جهانگيري تاکيد کرد: ما مطمئن هستيم که دولت و مردم عراق با کمک روحانيت و مرجعيت که عزم جدي براي مقابله با تروريست ها دارند، قادر هستند گروه داعش را از سرزمين خود بيرون کنند.
وي در پاسخ به اين سوال که برخي خبرگزاري ها ادعا کرده اند ايران نيروي نظامي به عراق فرستاده است، بار ديگر تاکيد کرد: تا اين لحظه، ما هيچ نيروي نظامي نفرستاده ايم.
معاون اول رييس جمهوري همچنين در پاسخ به اين سوال که " آيا شما فکر مي کنيد حضور گروه هاي تروريستي در عراق به خاطر شکست در سوريه بوده است؟"، اظهارداشت: البته آنها در سوريه شکست سنگيني خورده اند اما اين گروه (داعش) از اول هم بنا داشت در عراق ناامني ايجاد کند.
جهانگيري ادامه داد: دولت عراق دولت تازه اي است که بعد از مدت زيادي روي کار آمده است. علاوه بر آن، متاسفانه برخي کشورهاي منطقه از گروه هاي تروريستي حمايت مي کنند و از ناامني در عراق خوشحال هستند.
وي تصريح کرد: گروه داعش هيچ مرزي را نمي شناسد و در صورت قدرت يافتن به کشورهاي حامي خود هم حمله خواهند کرد. بحران سوريه، در واقع، فرصتي براي سازماندهي و جمع آوري نيرو از سوي اين گروه ها از کشورهاي مختلف فراهم ساخت

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |