یکشنبه 09 مهر، 1402

کدخبر: 14928 11:46:26 1394-08-04
بی مهری به تحقیقات در صنعت ایران

بی مهری به تحقیقات در صنعت ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بی مهری به تحقیقات در صنعت ایران

بی مهری به تحقیقات در صنعت ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

طرح 20 میلیونی جایگزینی بخاری‌های فرسوده آب رفت

مهدی زاهدی- گروه تولید - mehdi.zahedi@jahaneghtesad.com

 

عدم حمایت دولت از طرح‌های تحقیقاتی صنعتگران سبب شده است موضوع اقتصاد مقاومتی به دلیل بی مهری ها، تبدیل به مقاومت تولیدکنندگان در برابر شرایط موجود شود.

علیرضا ناصری، عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی، در یک نشست خبری ضمن اعلام مطلب فوق به انباشت کالا در انبارهای شرکت‌های تولیدکننده محصولات صنعتی اشاره کرد و گفت: ارائه محصولات نوآورانه و حمایت از تولید کالاهای با فناوری‌ جدید می‌تواند این رکود را تا حدی برطرف کند.

وی تأکید کرد: ایجاد خلاقیت در صنایع نیازمند حمایت دولت و وزارت صنعت است تا همانطور که در سال 2008 در آمریکای شمالی برای رفع رکود در صنایع، دولت آمریکا و کانادا مبالغی را برای انجام فعالیت‌های تحقیقاتی به صنایع تزریق کردند، در ایران نیز برای ایجاد خلاقیت اقدام شود.

ناصری با بیان اینکه پژوهشگران ایرانی چندان مورد حمایت وزارت صنعت نیستند، گفت: دولت کانادا 460 هزار دلار برای مدت سه سال به من به عنوان یک محقق پرداخت کرد تا توانستم تحقیقات بنیادین در زمینه فناوری ترموالکتریک انجام دهم و نتیجه این تحقیقات را به ایران آوردم و بعد از 2.5 سال توانستم اولین نمونه بخاری ترموالکتریک دنیا را طراحی و تولید برسانم.

وی با اشاره به تفاهمنامه امضا شده بین وزرای صنعت و نفت، گفت: بر اساس تفاهمنامه‌ای که بین زنگنه و نعمت‌زاده به امضا رسید، قرار بود 20 میلیون دستگاه بخاری با تکنولوژی و راندمان بالا جایگزین بخاری‌های فرسوده فعلی شوند تا صرفه‌جویی انرژی صورت گیرد.

وی توضیح داد: جایگزینی این تعداد بخاری، صرفه‌جویی 500 میلیون مترمکعبی در مصرف گاز را به همراه دارد و به گفته نعمت‌زاده، معادل تولید 2 فاز پارس جنوبی است که البته تعداد این بخاری‌ها از 20 میلیون دستگاه به 2 میلیون دستگاه تا سال 96 تقلیل پیدا کرده است.

ناصری با اشاره به شکل‌گیری کمیته راهبردی ارتقاء گرید انرژی بخاری‌های گازسوز در وزارت صنعت با حضور چهار شرکت پیشرو در تولید بخاری، کارشناسان سازمان استاندارد، وزارت صنعت و سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی، گفت: در این کمیته، طرح ممنوعیت تولید بخاری با گرید انرژی پایین‌تر از D از ابتدای سال 94 تدوین شد که البته به دلیل برخی موانع موجود در تولید، این مدت دوباره تمدید شده است.

وی تصریح کرد: در راستای بهینه‌سازی مصرف سوخت بخاری‌های گازسوز، بحث اعطای کمک‌های فنی، اعتباری به صنایع از سوی سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت مطرح و قرار است طبق بند «ق» قانون بودجه، مبلغی بابت صرفه‌جویی به تولیدکنندگان پرداخت شود ولی تاکنون هیچ راهکار مشخصی ارائه نشده است.

عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به تأکید مسئولان دولتی بر لزوم ایجاد اقتصاد مقاومتی در کشور، گفت: با توجه به شرایط موجود در اقتصاد کشور و عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان، در حال حاضر تولیدکنندگان در حال مقاومت هستند.

ناصری در ادامه با اشاره به نبود نظارت کافی بر کیفیت محصولات صادراتی از ایران، گفت: به دلیل نبود نظارت، بخاری و کولر آبی تولید ایران با کیفیت پایین به بازارهای عراق صادر شد که باعث بدبینی مصرف‌کنندگان نسبت به تمام تولیدات ایرانی شده است.

وی همچنین از برنامه اصلاح فرمول محاسبه توان الکتریکی در تعیین رده مصرف انرژی بخاری‌های گازسوز در کشور خبر داد و گفت: رده انرژی یخچال‌های تولید داخل نیز اخیراً اصلاح شده به طوری که به تولیدکنندگان داخلی تخفیف داده‌اند و گرید انرژی آنها را با رده انرژی مصرفی کالاهای وارداتی همسان‌سازی کرده‌اند.

به گفته ناصری، تاکنون مصرف انرژی یخچال‌های تولید داخل در دمای 22 درجه اندازه‌گیری می‌شود و این آزمون در مورد کالاهای وارداتی در دمای 25 درجه صورت می‌گرفته است که در حال حاضر آزمون های داخلی اصلاح شده است.

وی همچنین با تأکید بر لزوم بهبود مصرف انرژی در بخاری‌های تولید داخل، گفت: انرژی مصرفی در بخاری‌های فعلی تحت استاندارد حدود 6 هزار کیلو کالری است که در بخاری ترموالکتریک به 3700 کیلو کالری رسیده است و انرژی گرمایشی ایجاد شده برای جابه‌جایی گرما و شعله‌نما به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |