شنبه 01 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 6410 11:31 1402/05/22

پیش بینی بورس یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

دسته‌بندی: بورس

پیش بینی بورس یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

دسته‌بندی: بورس

شاخص کل بورس طی روز جاری در حالی که نزدیک به ۹۰ درصد نماد‌ها در محدوده منفی به کار خود پایان دادند، با کاهش ۲.۳۲ درصدی همراه شد و با از دست دادن دوباره کانال ۲ میلیون واحدی، به محدوده ۱.۹۸۹ میلیونی رسید. شاخص هم‌وزن نیز که امروز شرایط سخت‌تری را نسبت به شاخص کل تجربه می‌کرد، کاهش ۲.۷۱ درصدی را در ارتفاع خود به ثبت رساند. روند ارزش معاملات خرد سهام نیز با ثبت عدد ۴۷۵۶ میلیارد تومانی نشان داد که همچنان رونق خاصی در بورس تهران شکل نگرفته و این موضوع با خروج پول ۱۱۴۶ میلیارد تومانی از سمت کد‌های حقیقی همراه بود.

تحولات سیاسی و اقتصادی رخ داده در انتهای هفته گذشته که با کاهش نزدیک به ۸۰۰ تومانی در قیمت دلار بازار آزاد همراه بود، یکی از محرک‌های اصلی بورس تهران را هدف قرار داد و موجب شد که بازار سهام بار دیگر با جو منفی سنگینی روبرو شود. اگرچه بسیاری از کارشناسان همچنان اعتقاد دارند که حصول توافق در سطح بین‌المللی می‌تواند در میان مدت و بلندمدت برای بورس تهران عایدی‌های بسیار مثبتی داشته باشد، اما به نظر می‌رسد که در کوتاه‌مدت این بازار را با شوک منفی همراه می‌کند و اتفاقات بازار امروز نیز تاییدی بر همین موضوع بود. در ادامه با بررسی تحولات اخیر و نگاهی به وضعیت تکنیکالی شاخص کل، به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

ترس بورس از ریزش دلار

روز پنجشنبه خبری منتشر شد که برای تمامی بازار‌ها می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. خبرگزاری تسنیم خبر داد که فرآیند اجرای توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان و همچنین آزادسازی تمام پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، قرار است ابتدا پول‌های ایران در کره از واحد وون (واحد پول کره جنوبی) به یورو تبدیل شود که این مهم انجام شده و در ادامه بناست به حسابی در قطر واریز شود تا در اختیار ایران قرار گیرد. بنا بر گزارش تسنیم، مبلغ پول‌های ایران در کره جنوبی که بناست آزاد شود ۶ میلیارد دلار است. پس از واریز این پول به حسابی در قطر، تبادل زندانیان نیز به انجام می‌رسد. در این تبادل، چهار تبعه آمریکایی (سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و یک زندانی دیگر) در قبال آزادسازی همان تعداد یا بیشتر از ایرانیان در بند آمریکا آزاد می‌شوند.

بازار ارز در اولین واکنش خود به این موضوع با کاهش نزدیک به ۸۰۰ تومانی قیمت خود در بازار آزاد روبرو شد و در معاملات امروز نیز تا زمان نگارش این گزارش عدد ۴۸۴۰۰ تومانی را به ثبت رسانده است. از آنجا که آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی می‌تواند دست دولت را در دارایی ارزی خود باز کند، احتمالا حداقل در کوتاه‌مدت شاهد کاهش نرخ دلار در بازار آزاد باشیم که البته میزان این کاهش به عوامل بسیاری بستگی دارد.

از سمتی از آنجا که گفته شده دستیابی به این منابع فقط از طریق واردات کالا‌های اساسی خواهد بود، برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که این موضوع نمی‌تواند کاهش شدیدی را برای قیمت دلار رقم بزند، اما از سمتی نیز خوش‌بینی به احتمال ایجاد توافقی بزرگ‌تر با آمریکا و حتی احیای برجام در کوتاه‌مدت، قدرت این را دارد که فعلا نرخ اسکناس آمریکایی را در بازار آزاد با چالش همراه کند.

 

منبع: صفحه اقتصاد

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، بازار سرمایه ، دلار ، آمریکا ، ارز ، بازار ارز ، بازار ، پیش بینی ، برجام ، بازار آزاد ، اخبار روز ، ریزش دلارhttps://jahaneghtesad.com/direct/6410


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |