جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 10019 07:30 1402/09/08

آیین نامه اجرای قانون حفاظت از خاک در دولت

دسته‌بندی: اقتصاد توسعه ، کشاورزی

آیین نامه اجرای قانون حفاظت از خاک در دولت

دسته‌بندی: اقتصاد توسعه ، کشاورزی

معاون امور آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه آیین نامه اجرای قانون حفاظت از خاک در دولت به تصویب رسیده است، گفت:‌ این آیین نامه به زودی ابلاغ می‌شود.

صفدر نیازی شهرکی امروز در نشست خبری از تصویب آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از خاک در دولت خبر داد و گفت: قانون حفاظت از خاک در سال ۹۸ ابلاغ شده بود و آیین نامه اجرایی آن به زودی ابلاغ می شود.

 

معاون امور آب وخاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خاک مهمتر از آب است و طی سالها مظلوم واقع شده است، گفت: اجرایی شدن این قانون به حفظ خاک که بستر تولیدات کشاورزی و غذا در کشور است کمک خواهد کرد.

 

وی با بیان اینکه ۱۴ آذر روز جهانی خاک است، افزود: متاسفانه تغییر کاربری‌ها هم در سالهای اخیر به از بین بردن خاک کشاورزی انجامیده است که برخی از این تغییر کاربری ها غیر مجاز است اما برخی مجاز و در قالب اجرای طرح های دولتی و غیره انجام می‌شود.

 

نیازی با بیان اینکه طبق قانون واگذاری زمین های دارای خاک کلاس یک و دو(خاک مناسب کشاورزی) ممنوع است، گفت: واگذاری این نوع زمین ها حتی برای طرح جهش مسکن هم ممنوع است.

 

محل اختلاف وزارت نیرو و وزارت کشاورزی در میزان مصرف آب در بخش کشاورزی

معاون امور آب وخاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میزان مصرف آب در بخش کشاورزی محل اختلاف وزارت نیرو و وزارت کشاورزی است، گفت:‌ وزارت نیرو معتقد است ۸۲ میلیارد متر مکعب در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالی که مطالعات ما در ۳۸ محصول این را ۷۲ میلیارد متر مکعب نشان می دهد و قرار است طبق برنامه هفتم توسعه این رقم به ۶۷ میلیارد متر مکعب برسد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که وزارت نیروحداقل تا پایان دولت ۷۰ درصد منابع آب کشاورزی را به صورت حجمی(سر مزرعه) به کشاورزان تحویل دهد.

 

تکمیل طرح شمال غرب کشور تا پایان شهریور ۱۴۰۳

معاون امور آب وخاک وزیر جهاد کشاورزی از تکمیل طرح شمالغرب کشور تا پایان شهریور ۱۴۰۳ خبر داد و گفت:‌ ۱۲۷ هزار هکتار تاکنون تحویل یافته و ۱۰۰ هزار هکتار هم تا پایان شهریور ۱۴۰۳ تحویل خواهد یافت.

 

وی تاکید کرد که در این پروژه طرح‌های الگوی کشت، زنجیره تولید، فراوری محصول و صنایع تبدیلی و تکمیلی در نظر گرفته شده است.

 

قطعی برق ۴ میلیون تن به تولید بخش کشاورزی آسیب زد

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی از آسیب قطعی برق به بخش کشاورزی خبر داد و گفت:‌ ۵۶ درصد آبیاری کشاورزی از آبهای زیرزمینی است که قطعی برق در تابستان به کاهش تولید ۱۲.۵ درصدی محصولات کشاورزی طی سه ماه منجر شد که معادل حدود ۴ میلیون تن است

 

فارس

برچسب: جهاد کشاورزی ، وزارت نیرو ، وزارت کشاورزی ، قانون حفاظت از خاک ، معاون امور آب و خاکhttps://jahaneghtesad.com/direct/10019


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |