چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 843 15:19:12 1393-01-16
50درصد برق کشور در بورس انرژی معامله خواهد شد

50درصد برق کشور در بورس انرژی معامله خواهد شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
50درصد برق کشور در بورس انرژی معامله خواهد شد

50درصد برق کشور در بورس انرژی معامله خواهد شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : با پیگیری های وزارت نیرو، شرکت توانیر، شرکت مدیریت شبکه برق ایران و بورس انرژی مقرر شد تا پایان برنامه پنجم توسعه، 50 درصد برق مصرفی کشور در بورس انرژی داد و ستد شود .
رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی با بیان این مطلب گفت: وزارت نیرو با افزایش سطح فعالیت  مالی در بورس انرژی موافقت کرده و قرار است از اردیبهشت 93 اعتبار تخصیصی به شرکتهای توزیع برای انجام معاملات برق در بورس انرژی افزایش قابل توجهی یابد.
محمد حسین عسگری افزود: قرار است تخصیص بخشی از منابع مالی کلیه شرکتهای توزیع، نیروگاههای حرارتی دولتی و کلیه نیروگاههای خصوصی از طریق معاملات در بورس انرژی صورت پذیرد.
رییس اداره عملیات بازار بورس انرژی گفت: شرکتهای توزیع متناسب با خرید برق از بورس انرژی، هزینه خدمات توزیع را دریافت می کنند و کلیه نیروگاهها هم با توجه به میزان عرضه در بورس انرژی، بهای برق  تولیدی خود را به صورت نقدی دریافت می کنند.
محمدحسین عسگری با اشاره به هماهنگی های بعمل آمده با وزارت نیرو، شرکت توانیر و شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: آنطور که معاون وزیر نیرو اعلام کرده است، مقرر گردیده است هر سه ماه 10 درصد به میزان اعتبارات شرکتهای توزیع افزوده شود بطوریکه تا پایان سال 93، نیمی از برق مصرفی کشور در بورس انرژی داد و ستد شود.
وی خاطرنشان کرد مباحث فنی و آخرین هماهنگی ها بین وزارت نیرو، سازمان بورس و اوراق بهادار، بورس انرژی، شرکت توانیر و شرکت مدیریت شبکه برق در حال انجام است.
عسگری از پیوستن یک شرکت توزیع دیگر به جمع خریداران برق بورس انرژی از اواخر اسفند ماه سال گذشته خبر داد و افزود شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان به عنوان سی و ششمین شرکت توزیع مجوز خرید برق ازبورس انرژی را دریافت کرده است. وی همچنین افزود پس از آغاز رسمی معاملات در بورس انرژی از اسفند ماه 91 تا کنون در کلیه روزهای کاری معاملات برق به طور مستمر و پیوسته در بورس انرژی انجام پذیرفته است و با توجه به وجود زیرساخت‏های لازم و طراحی سازوکارهای معاملاتی در صورت تخصیص منابع مورد نیاز امکان افزایش حجم و ارزش معاملات برق در بورس انرژی وجود دارد.
یادآور می شود، حجم معاملات برق بورس انرژی در سال 92 از مرز 1000 میلیارد ریال عبور کرد.این در حالیست که با اجرای طرح جدید، معاملات برق در سال 93 افزایش چشمگیری خواهد داشت.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |