شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 2524 15:09:19 1393-03-25
سازمان غلط تحريم غرب عليه ايران دچار مشکلات فراوان شده است

سازمان غلط تحريم غرب عليه ايران دچار مشکلات فراوان شده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سازمان غلط تحريم غرب عليه ايران دچار مشکلات فراوان شده است

سازمان غلط تحريم غرب عليه ايران دچار مشکلات فراوان شده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رييس‌ جمهوري روز يکشنبه در ديدار وزير روابط و همکاري‌هاي بين‌المللي آفريقاي جنوبي با قدرداني از مواضع آفريقاي جنوبي در قبال فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران، تصريح کرد که تداوم تحريم‌هاي ناعادلانه عليه تهران امکان‌پذير نيست و شرکت‌هاي غربي هم‌اکنون در حال مذاکره و عقد قراردادهاي همکاري با ايران هستند.

به گزارش ايسنا، دکتر حسن روحاني با تأکيد بر اينکه سازمان تحريم غلط و غير عادلانه‌اي که کشورهاي غربي عليه ايران ايجاد کردند دچار مشکلات فراواني شده است، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا در چارچوب قوانين و مقررات بين المللي، مذاکرات هسته اي خود با گروه1+5 را به نتيجه نهايي برساند.

رييس‌جمهوري در ادامه به جايگاه ويژه ملت آفريقاي جنوبي در ميان ايرانيان بخاطر مبارزات ضد نژادپرستي که داشته‌اند، اشاره کرد و گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران يکي از فرامين حضرت امام خميني(ره) قطع ارتباط با رژيم نژادپرست آپارتايد در آفريقاي جنوبي بوده است.
رييس‌جمهوري ضمن ابراز خرسندي از بيستمين سالگرد پيروزي و استقلال ملت آفريقاي جنوبي در مبارزه با آپارتايد به رهبري نلسون ماندلا رهبر فقيد اين کشور تاکيد کرد: مي توان با استفاده از اين زمينه هاي روحي، رواني و فرهنگي خوب ميان دو ملت، روابطمان را در تمامي زمينه ها به ويژه فرهنگي و گردشگري توسعه دهيم.
روحاني ياد و خاطره نلسون ماندلا رهبر فقيد ملت آفريقاي جنوبي را در مبارزه با آپارتايد گرامي داشت و گفت: نلسون ماندلا هم مرد مبارزه و هم صلح بود.
رييس‌جمهوري به استعدادهاي بالقوه مشترک دو کشور براي توسعه روابط اشاره کرد و اظهار داشت: اراده سياسي قوي ميان دولت و ملت ايران و آفريقاي جنوبي براي گسترش روابط و همکاري ها در تمامي زمينه ها از جمله سياسي، فرهنگي و اقتصادي وجود دارد.
وي ضمن تاکيد بر ارتقاء سطح همکاري ها در زمينه نفت و معادن ميان دو کشور، تصريح کرد: براي اينکه روابط دو کشور بيش از پيش گسترش يابد، بايد تسهيلات و بسترهاي لازم براي فعاليت ها و همکاري هاي ميان بخش خصوصي دو کشور را فراهم آوريم.
رييس‌جمهوري افزود: همکاري هاي خوب مخابراتي ميان ايران - آفريقاي جنوبي وجود دارد و اين موضوع بيانگر اين است که دو کشور مي توانند در زمينه‌هاي علمي و فناوري همکاري هاي مشترک داشته و بخش هاي خصوصي را در اين زمينه به هم پيوند دهند.
روحاني تاکيد کرد: براي توسعه روابط و همکاري ها در قدم اول بايد همکاري ها و ارتباطات پولي، مالي و بانکي ميان دو کشور را توسعه داده و مشکلات و موانع موجود را برطرف کنيم.
وي مساله خشونت، افراطي گري و تروريسم را يک معضل بزرگ براي کشورهاي در حال توسعه و جهان دانست و گفت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا در زمينه مسايل منطقه اي و جهاني با آفريقاي جنوبي همکاري نزديک داشته باشد.
روحاني تروريست و افراطي گري را زاييده اقدامات قدرت هاي غربي دانست و گفت: قطعا کشورهاي غربي در آينده از سوي اين گروه هاي تروريستي دچار مشکلات فراواني خواهند شد.
رييس‌جمهوري ضمن زشت و ناپسند خواندن کشتار انسانهاي بيگناه توسط تروريست ها و گروه هاي افراطي در اقصي نقاط جهان، بر همکاري کشورهاي در حال توسعه و جنوب- جنوب در اين زمينه تاکيد کرد.
    روحاني گفت: معتقدم کشورهاي بويژه در حال توسعه، براي مبارزه با تروريسم، خشونت، فقر و افراطي گري بايد به لحاظ فرهنگي، اقتصادي، امنيتي، اطلاعاتي و حتي در شرايط لزوم عملياتي با هم همکاري کنند.
خانم انکوانا ماشابانه وزير روابط و همکاري‌هاي بين‌المللي آفريقاي جنوبي نيز در اين ديدار ضمن ابلاغ سلام هاي گرم جاکوب زوما رييس جمهوري دولت دمکراتيک آفريقاي جنوبي به رييس جمهوري کشورمان، قدرداني دولت و ملت آفريقاي جنوبي را براي حمايت ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران از مبارزات نژادپرستانه ملت آفريقاي جنوبي ابلاغ کرد.
وزير روابط و همکاري هاي بين المللي آفريقاي جنوبي تصريح کرد: حضور هيات بلند پايه همراه در سفر به تهران نشاندهنده عزم و اراده جدي مردم و دولت آفريقاي جنوبي براي توسعه و تعميق روابط و همکاري‌هاي خوب دوجانبه مي‌باشد که بايد به آن مفهوم و تحرک جديدي بخشيد.

وي با اشاره به ظرفيت هاي فراوان همکاري ميان دو کشور تصريح کرد: زمينه هاي جديدي براي همکاري به ويژه، بهداشت، علم و فناوري، دارويي، توسعه فناوري هاي کشاورزي و خطوط ريلي ميان دو کشور شناسايي شده که مي توانيم در کنار همکاري هاي نفتي، انرژي و مخابراتي به آنها بپردازيم.
وزير روابط و همکاري‌هاي بين‌المللي آفريقاي جنوبي با اشاره به سفر آتي زوما رييس جمهوري دمکراتيک آفريقاي جنوبي به تهران از آن به عنوان فرصتي براي برگزاري کميسيون مشترک همکاري هاي اقتصادي ميان دو کشور ياد کرد.
انکوانا ماشابانه ضمن ابراز ناخرسندي از تحريم هاي ناعادلانه عليه ايران تاکيد کرد: اين تحريم ها، کشور آفريقاي جنوبي و کل منطقه آفريقا را تحت تاثير قرارداده و با
مشکلات فراواني روبرو ساخته که بايد با همکاري مشترک به راهکاري براي حل اين معضل دست يابيم.
وزير روابط و همکاري‌هاي بين‌المللي آفريقاي جنوبي تصريح کرد: دولت و ملت آفريقاي جنوبي از مذاکرات هسته اي ميان جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5 و نتايج خوبي که بدست آمده حمايت مي کند.
وي بر گفت‌وگوي کشورهاي در حال توسعه و جنوب - جنوب براي مبارزه و ريشه کن کردن افراطي گري، تروريزم و خشونت تاکيد کرد و گفت: نبايد براي ريشه کن کردن خشونت به کشورهاي ديگر متکي بود بلکه بايد خود کشورهاي در حال توسعه براي اين مهم گام بردارند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |