چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 198703 18:45:52 1401-08-22
راه‌اندازی مگاپروژه‌های نفت و گاز و زنجیره‌های تولید در قشم

راه‌اندازی مگاپروژه‌های نفت و گاز و زنجیره‌های تولید در قشم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
راه‌اندازی مگاپروژه‌های نفت و گاز و زنجیره‌های تولید در قشم

راه‌اندازی مگاپروژه‌های نفت و گاز و زنجیره‌های تولید در قشم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

مدیر نفت و انرژی سازمان منطقه آزاد قشم، در گفت‌وگو با جهان اقتصاد خبر داد

جزیره قشم به عنوان بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس و با وسعتی بالغ بر 1500 کیلومتر مربع، با برخورداری از 17 میدان نفتی در دریا و خشکی و با داشتن منابع بی‌نظیر گاز یکی از نقاط جذاب برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی محسوب می‌شود.

مهدی نصیری، مدیر نفت و انرژی سازمان منطقه آزاد قشم، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار داشت: نگاه ویژه به جایگاه قشم جهت توسعه میادین نفتی و گازی، احداث واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی، ذخیره‌سازی و انتقال مواد نفتی، سوخت رسانی به کشتی‌ها و احداث نیروگاه‌ها ضرورتی بود که در موافقت‌های صورت گرفته با وزرات نفت و نیرو جهت اجرای آن تصمیم گیری شد.

وی تصریح کرد: از دیگر مزایای جزیره می‌توان از قوانین منطقه آزاد که سبب سهولت سرمایه‌گذاری می‌شود، دسترسی به بازار گسترده کشورهای خاورمیانه، قرار گرفته در مهمترین آبراه بین‌المللی، عمق مناسب سواحل جهت پهلوگیری کشتی‌های غول پیکر، وجود اسکله‌های تخصصی و روبه توسعه و وجود زیرساخت‎های همچون آب و برق و خطوط انتقال نفت و گاز  نام برد که توانایی قشم را برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه دو چندان ساخته است.

وی عنوان کرد: صدور ۴ مجوز مجتمع پتروشیمی با خوراک گاز طبیعی محصول متانول، صدور مجوز  پالایشگاه با خوراک نفت سنگین، فوق سنگین و معیانات گازی با محوریت صادراتی کل محصولات. پروژه بانکرینگ جهت سوخت رسانی و خدمات کشتیرانی در منطقه سلخ با ظرفیت 750 هزار تن در ماه، پروژه ذخیره سازی نفت خام و فرآورده‌های نفتی در منطقه دیرستان با ظرفیت نهایی بیش از ۶ونیم میلیون بشکه، و طرح توسعه تا ۳۰میلیون بشکه و دو نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی، دو نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 12 مگاوات، جانمایی پروژه احداث LNG در هاب نفت و گاز سلخ و پروژه اسکله نفتی از مهمترین طرح‌های در دست اجرا یا بهره‌برداری برای تبدیل قشم به هاب انرژی منطقه است.

در ادامه لازم به ذکر است فعالیت‌های هلدینگ گسترش انرژی پاسارگاد به عنوان یکی از سرمایه گذاران حوزه انرژی در جزیره با سه پروژه شامل نیروگاه سیکل ترکیبی قشم مولد، پالایشگاه پارس بهین پالایش نفت قشم و اسکله تخصصی نفتی حرا قشم هم اکنون در حال فعالیت ، می پردازیم.

اسکله نفتی حرا قشم از بندرگاه‌های مهم جنوب کشور به منظور دریافت نفت خام از طریق شناور و صدور محصولات پالایش شده نظیر قیر، نفت، سوخت شناورها و سایر فرآورده های نفتی  می باشد.

این اسکله با پیشروی حدود 2 کیلومتری در دریا در حال احداث است هم اکنون فاز اول این بندرگاه مشتمل بر یک پست اسکله و خطوط لوله با قابلیت پهلوگیری کشتی‌های 35 تا 40هزار تنی با سرمایهدگذاری  بالغ بر ۴۵میلیون یورو به بهره‌برداری رسیده است.

در مرحله بعدی نیز فاز دوم با اعتبار ۳۵میلیون یورویی  با دو پست اسکله 45 و 70 هزارتنی به بهره‌برداری خواهد رسید.

پیش‌بینی می‌شود بهره‌برداری از فاز دوم این اسکله تا نیمه سال 1402 به سرانجام برسد.

شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت گسترش انرژی پاسارگاد در زمينی به مساحت 45 هكتار واقع دربخش شمالی جزيره قشم به منظور توليد و صادرات انواع قير و برش هیدروکربن سبك با استفاده از خوراك نفت خام سنگين احداث شده است.

این پالایشگاه در دو فاز با محصولات مشابه در نظر گرفته شده بود. فاز اول این پالایشگاه دارای ظرفیت تولید یک میلیون تن انواع قیرهای نفوذی با گرید های 50/40، 60/70، 85/100 و حدودا 5،700،000 بشکه برش سبک نفتی در سال می باشدکه در حال تولید است.. این پالایشگاه به طریقی طراحی شده است که نفت خام سبک می تواند به برش های نفتا، نفت سفید و گازوئیل تبدیل شود. این پالایشگاه بعنوان یک شرکت تماماً خصوصی، تنها تولید کننده قیر با "خوراک نفت خام" بوده که با استفاده از امکانات پالایشی، ذخیره سازی و اسکله اختصاصی خود به صورت یک مجموعه واحد، ضمن داشتن موقعیت استراتژیک، دارای "مزیتهای کیفی" و " دسترسی آسان" برای مشتریان خود و دیگر واحدهای پالایشگاهی سایت کاوه خواهد بود.

نیروگاه سیکل ترکیبی قشم مولد علاوه بر تولید برق با ظرفیت ۷۰مگاوات وظیفه تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم را نیز بر عهده دارد.

نیروگاه سیکل ترکیبی ایده ای برای تولید برق کم هزینه می‌باشد که از روش‌های موثر افزایش راندمان و مقرون ‌به‌صرفه‌تر شدن پروسه تولید برق کشور است.

بخش گازی این نیروگاه با سرمایه گذاری ارزی بالغ بر ۹۰ میلیون یورو و سرمایه گذاری ریالی یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال و ظرفیت تولید ۳۲۰ مگاوات برق اردیبهشت ماه امسال به بهره‌برداری رسید.

فاز دوم نیز که واحد بخار است با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در دست ساخت است. فاز دیگر این سایت تولید ۱۴هزار مترمکعب تولید

آب شیرین است در در حال بهره برداری است.

دیگر نیروگاه سیکل ترکیبی متعلق به شرکت مپنا و غدیر با ظرفیت ۵۰۰ مگاواتی بوده که فاز اول با ۳۴۰ مگاوات برق جزیره و بخشی از برق سرزمین اصلی را تامین می نماید و فاز دوم آن واحد بخار با ظرفیت ۱۴۰مگاوات در دست ساخت است. ضمنا این مجموعه در حال ساخت تولید آب شیرین با ظرفیت ۴۰هزار متر مکعب در روز است که طبق زمانبندی در نیمه اول ۱۴۰۲ قابل بهره برداری است. خاطر نشان می شود دو نیروگاه مذکور تامین کننده برق و آب هاب نفت و انرژی سلخ می باشند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |