یکشنبه 19 آذر، 1402

کدخبر: 2142 12:38:59 1393-03-09
دلایل ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

دلایل ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
دلایل ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

دلایل ریزش قیمت اوراق تسهیلات مسکن

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : مدیرعامل شرکت فرابورس اعلام کرد : با محدودیت فروش اوراق تسهیلات مسکن که از اول تیر اعمال می شود و تا اطلاع بعدی ادامه خواهد یافت قیمت این اوراق کاهش یافت .
امیر هامونی  خبر با اشاره به اینکه اعلام محدودیت فروش اوراق تسهیلات مسکن تا 2 ماه بعد از خرید ؛ در قیمت اوراق تأثیر گذار بوده است ، تصریح کرد: قیمت این اوراق از 82 هزار تومان در روز پنجم خرداد به 78 هزار تومان در معاملات امروز رسیده است.
وی در پاسخ به این پرسش که برای تنظیم بازار و کاهش قیمت اوراق چرا محدودیت فروش آن زودتر از تیر ماه اعمال نشده است گفت :به علت آماده نبودن نرم افزار لازم برای اعمال این محدودیت زمان اجرای ان اول تیر تعیین شده است .
وی افزود : برای اجرای این سیاست 2 تا 3 هفته زمان  نیاز بود .
هامونی با بیان اینکه 5 تا 15 درصد متقاضیان ، با هدف فروش آن به قیمت بالاتر مبادرت به خرید تسهیلات اوراق مسکن می کنند.
وی تصریح کرد :  با اجرای این محدودیت واسطه ها حذف و خریداران واقعی اوراق مسکن به بیش از 99 درصد خواهد رسید.
هامونی گفت : این محدودیت برای خریداران اوراقی که سررسید آنها حدود 4 تا 5 ماه باقیمانده است ، اعمال نمی شود.
مدیر عامل فرابورس همچنین از متقاضیان اوراق تسهیلات مسکن خواست به زمان اعتبار اوراق توجه کنند چون این اوراق
با خرید سهام متفاوت است و زمان مشخصی دارد.
هامونی اظهار داشت : متقاضیان برای تهیه این اوراق می توانند به 1070 کارگزاری فرابورس و همچنین 1200 شعبه بانک مسکن در سراسر کشور مراجعه کنند.
خاطر نشان می شود سقف تسهیلات مسکن از دی ماه از 20 میلیون تومان به 35 میلیون تومان افزایش یافت و همچنین 10 میلیون تومان اوراق جعاله نیز تصویب شد و در مجموع به 45 میلیون تومان رسید.
با افزایش میزان وام ، قیمت هر برگه اوراق 500 هزار تومانی نیز اواخر اسفند به 62 هزار تومان رسید و تا نیمه فروردین نیز 62 هزار تومان معامله شد.
اما نیمه اول اردیبهشت قیمت هر برگه اوراق به 92 هزار تومان رسید وبا اعمال محدودیت خرید 90 برگه اوراق در یک روز کاری ،  قیمت در نیمه دوم اردیبهشت به 76 هزار تومان کاهش یافت  و در ادامه بازهم روند افزایشی پیدا کرد و عملا اثار این تصمیم را خنثی کرد .
در نهایت شورایعالی بورس در اقدامی جدید ، محدودیت فروش اوراق تسهیلات مسکن را تصویب کرد که از اول تیرماه اعمال خواهد شد.
قرار است با همکاری شرکت مدیریت فناوری اطلاعات و سپرده گذاری مرکزی و فرابورس برای معاملات برگه های تسهیلات مسکن دوره نگهداری تعریف شود .
به گزارش واحد مرکزی خبر ، بر اساس این محدودیت، از اول تیرماه هر شخصی که این اوراق را خریداری کند تا دو ماه اجازه فروش ندارد تا خریداران غیر واقعی حذف شوند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |