شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 11047 17:33:08 1393-12-18
جلب مشارکت 20، اخلاق به زور تک ماده هم مردود / سکاندارن 4 سال آينده بخش خصوصي انتخاب شدند‏

جلب مشارکت 20، اخلاق به زور تک ماده هم مردود / سکاندارن 4 سال آينده بخش خصوصي انتخاب شدند‏

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
جلب مشارکت 20، اخلاق به زور تک ماده هم مردود / سکاندارن 4 سال آينده بخش خصوصي انتخاب شدند‏

جلب مشارکت 20، اخلاق به زور تک ماده هم مردود / سکاندارن 4 سال آينده بخش خصوصي انتخاب شدند‏

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

علي شفائي: هشتمين دوره انتخابات اتاق هاي بازرگاني سراسر کشور روز گذشته با استقبال دور از انتظار فعالان اقتصادي بالاخص در پايتخت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، روز گذشته در حالي انتخابات اتاق بازرگاني در تهران برگزار شد که برخلاف پيش بيني هاي قبلي تعداد دارندگان کارت بازرگاني که براي مشارکت در اين انتخابات حضور پيدا کرده بودند،‌ به بيش از سه هزار نفر رسيد.
استقبال بي نظير رأي دهندگان به اندازه اي بود که انجمن نظارت بر انتخابات که پيش از اين ساعت 18 را براي پايان رأي گيري اعلام کرده بود، براي مدت يک ساعت زمان را تمديد کرد.
اين در حالي است بنابر آمار ارائه شده تعداد کارت هاي بازرگاني استان تهران 12 هزار و 500 عدد اعلام شده است که با توجه به اينکه قريب به 10 هزار نفر از صاحبان کارت هاي بازرگاني اقدام به تعويض کارت خود از برگه هاي سنتي به کارت الکترونيکي کرده بودند، حضور بيش از 3 هزار نفري مبين مشارکت بيش از 30 درصدي واجدين شرايط مشارکت در اين انتخابات بود.
اين حضور موجب شد تا هم از نظر تعداد و همچنين درصد مشارکت رکوردي جديد در تاريخ انتخابات اتاق بازرگاني پايتخت ثبت شود که با توجه به ثبت نام 274 نفر به عنوان نامزد حاضر دراين رقابت که به نوبه خود رکوردي جديد ديگري بوده است،‌ مي توان اذعان داشت که بخش خصوصي کشور براي حضور پررنگتر در عرصه اقتصاد و تحقق اجراي اصل 44 قانون اساسي با توان بالاتري پا به ميدان گذاشته است.
اما همه ماجراي انتخابات هشتمين دوره اتاق بازرگاني تهران به حضور پررنگ و مشارکت حداکثري تمام نمي شود و اگرچه بخش خصوصي توانست در جلب مشارکت در اين دوره نمره 20 بگيرد، اما در اخلاق مداري و اخلاق گرايي شايد با تک ماده هم نمره قابل قبولي پاي کارنامه اين دوره از انتخابات اتاق بازرگاني تهران ثبت نشود.
متاسفانه جريان رقابت منفي و جايگزين شدن تخريب به جاي تبليغ که از مدت ها پيش فضاي انتخاباتي اتاق بازرگاني تهران را آلوده کرده بود،‌ در روز برگزاري انتخابات به اوج خود رسيد و برخي افراد و گروه ها براي جلب حداکثر آراء از هيچ رفتار درست و غلطي چشم پوشي نکردند.
توزيع برگه هاي تبليغاتي، استخدام دختران و پسران جوان براي تبليغ سينه به سينه در حاشيه محل برگزاري انتخابات تا توزيع هديه هاي تبليغاتي و اصرار براي فرستادن راننده شخصي درب منزل رأي دهندگان از جمله رفتارهايي دور از شأن بخش خصوصي کشورمان بود که متاسفانه در حاشيه اين انتخابات به دفعات ديده شد.
يکي ديگر از رفتارهايي که شايسته بخش خصوصي نبود، توزيع برگه هاي تبليغاتي گروه هاي رقيب براي متهم کردن ايشان به تبلغات در زمان ممنوعيت تبليغات بود.
*** حتما با تخلفات برخورد خواهيم کرد
بنابراين گزارش روز گذشته محسن خسرو تاج رئيس انجمن نظارت هشتمين دوره انتخابات اتاق هاي بازرگاني گفت: انتخابات در سراسر کشور به صورت مکانيزه استان به استان مانيتور مي‌شود و در مجموع 37 هزار و 700 کارت بازرگاني و کارت عضويت معتبر وجود دارد و با توجه به شرطي که براي حضور در انتخابات قرار داده شده بايد يکسال از صدور کارت بايد سپري شده باشد تا دارنده کارت بتواند در انتخابات شرکت کند تعداد اعضاي داراي حق راي 27 هزارو 856 نفر در کل کشور است.‏
وي در ارتباط با نحوه و زمان اعلام نتايج نيز بيان داشت: در تمامي استان ها ساعتي پس از پايان زمان راي گيري نتايج اعلام خواهد شد.‏
رئيس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگاني در خصوص تخلفات احتمالي گفت: شان افرادي که داراي حق راي هستند چنين چيزي را اقتضاء نمي‌کند، چراکه ايشان مديران اقتصادي و مديران واحدهاي توليدي و تجاري هستند که همگي صاحب فکر و نظر بود و تحت تاثير اين مسائل قرار نخواهند گرفت.‏
وي افزود: اينکه ما در ابلاغيه درخواست کرديم که افراد داراي کارت بازرگاني صرفا داراي حق راي هستند و نمي‌توانند به ديگري وکالت دهند اين مسئله در راستاي جلوگيري و به حداقل رساندن تخلفات بوده است. ضمنا اگر که تخلفي گزارش شود حتما به آن رسيدگي و برخورد قاطعي صورت خواهد گرفت.‏
بنابراين گزارش تعداد راي هاي اتخاذ شده در استان تهران حدود 3 هزار و 300 رأي اعلام شده است، در حاليکه ميزان مشارکت در شهرهاي اروميه، اهواز و ساري بيش از 70 درصد و در شهرهاي کرمانشاه، خرمشهر و بيرجند بيش از 80 بوده است.‏
‏*** چهار سال تحقق وعده يا تحصيل منافع
به هرحال هشتمين دوره انتخابات اتاق هاي بازرگاني به پايان رسيد و گذشته از نتيجه اي که رقم خواهد خورد و فعالان بخش خصوصي در حوزه مشارکت موفق به کسب نمره 20 و در اخلاق به زور تک ماده هم مردود شدند.‏
اما آنچه از اين پس مهم است اتاق هاي بازرگاني هستند که قرار است، ‌سکان هدايت بخش خصوصي را برعهده گرفته و در مقام وکيل به دنبال احقاق حقوق ايشان باشند.
رقابت انتخاباتي به پايان رسيده و قرار است که در هر اتاق منتخبين بخش خصوصي در کنار هم، اتکا به خرد جمعي، اولويت قراردادن دانش و اخلاق و تعامل با يکديگر و در طرف ديگر نهادهاي حاکميتي را به نمايش بگذارند.
قطعا بخش خصوصي بالاخص افرادي که با حضور در پاي صندوق هاي رأي در انتخاب وکلاي خود مشارکت کرده اند، از اين پس در انتظار به نتيجه رسيدن حضور خود در مسير اهداف و برنامه هايي که در جريان انتخابات مطرح شده، هستند و از امروز هيات نمايندگان اتاق هاي بازرگاني فرصت دارند تا طي چهارسال ثابت کنند که به آنچه که وعده داده اند اعتقاد دارند و يا در مسيري مقابل با پرداختن به منافع شخصي موکلانشان را نا اميد کنند.‏

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |