شنبه 20 خرداد، 1402

کدخبر: 8258 15:57:27 1393-10-03
برخي کشورها نمي گذارند تلاش هاي سياسي براي حل بحران منطقه به نتيجه برسد

برخي کشورها نمي گذارند تلاش هاي سياسي براي حل بحران منطقه به نتيجه برسد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
برخي کشورها نمي گذارند تلاش هاي سياسي براي حل بحران منطقه به نتيجه برسد

برخي کشورها نمي گذارند تلاش هاي سياسي براي حل بحران منطقه به نتيجه برسد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رييس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با 'فواد معصوم' رييس جمهوري عراق يادآور شد که برخي کشورها نمي گذارند تلاش هاي سياسي براي حل بحران امنيتي منطقه به نتيجه برسد.

به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در اين ديدار با تاکيد بر اينکه بايد به تلاش هاي سياسي و ديپلماتيک در اين خصوص ادامه داد، گفت: اراده سياسي براي همکاري در کشورهاي منطقه ايجاد شده و در اين خصوص بايد به آمادگي رسيد.
رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه از ائتلاف بين المللي ضد داعش معجزه اي نديده ايم، افزود: ايران هميشه در سخت ترين شرايط در کنار عراق و مردم اين کشور قرار داشته و به حمايت هاي خود از اين کشور ادامه خواهد داد.
لاريجاني در عين حال گفت: در سفرش به لبنان و سوريه و اکنون به عراق اين احساس را دارد که در مبارزه با تروريسم گام هاي خوبي برداشته شده و اين روند با جديت به جلو مي رود.
رييس مجلس شوراي اسلامي به نقش برخي کشورها در ايجاد و تقويت گروه هاي تروريستي اشاره کرد و گفت: موضوع تروريسم در منطقه به مرحله حاد خود رسيده که حاصل اشتباهات بزرگ برخي کشورهاست.
لاريجاني همچنين در اين ديدار به شيطنت هايي که براي کاهش قيمت نفت در منطقه وجود دارد، اشاره کرد و خواستار همکاري و هماهنگي بيشتر دو کشور در خصوص مسايل نفت و گاز شد.
وي گفت که اگر چه مساله کاهش قيمت نفت جنبه سياسي دارد، اما تاثيرات اقتصادي آن بر کشورهاي توليد کننده قابل انکار نيست.
لاريجاني همچنين در ديدار با رييس جمهوري عراق به طرح برخي مسايل دوجانبه از جمله مشکل غبار و طوفان شن، ضرورت لايروبي اروند رود ، حذف رواديد سفر براي اتباع دو کشور و نياز ساماندهي ارتباطات بانکي ميان دو کشور اشاره کرد.
لاريجاني در خصوص لايروبي اروند رود گفت: اين مساله در آينده مشکل ساز خواهد شد و براي عراق و شهرهاي همجوار بصره مشکلات بيشتري به همراه خواهد داشت و لايروبي اين آبراهه نياز به تاسيس يک دفتر ويژه و سرمايه گذاري مشترک دارد.
رييس مجلس شوراي اسلامي در خصوص مزيت هاي حذف رواديد سفر براي شهروندان دو کشور، با يادآوري اينکه عتبات عاليات ظرفيت بزرگي براي عراق محسوب مي شود گفت: سالانه حدود 2 ميليون ايراني براي زيارت عتبات به عراق مي آيند.
لاريجاني در خصوص ارتباطات بانکي نيز پيشنهاد کرد که با ايجاد مکانيزم هاي لازم، در معاملات و ارتباطات تجاري به جاي ارز خارجي ارزهاي دو کشور (دينار و ريال) مبادله شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |