شنبه 20 خرداد، 1402

کدخبر: 12505 16:12:10 1394-02-19
بازار سرمایه در انتظار معجزه

بازار سرمایه در انتظار معجزه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بازار سرمایه در انتظار معجزه

بازار سرمایه در انتظار معجزه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

وقتی صبر سهامداران لبریز می شود

بازار سرمایه در انتظار معجزه

بورسی ها مراقب دلواپس های فرصت طلب باشند

گروه بازار سرمایه : ادامه کاهش سودآوری سهامداران، افت روزانه قیمت سهام شرکت‌ها و زیان اهالی تالار شیشه‌ای در کنار حاشیه هایی که برای سهام تازه وارد پتروشیمی مبین به وجود آمده است، موجی از اعتراض را در بین حافظ نشینان رقم زده و موجب نگارش نامه اعتراضی به مسئولان مختلف شده است.  در کنار ادامه نگرانی ها از افت شدید قیمت سهام و افزایش گلایه‌ها و انتقادات فعالان بازار سرمایه برخی‌ فرصت طلب‌ها برای تخریب وجه بازار سرمایه در دولت تدبیر و امید دست به کار شده‌اند.

تشدید روند نزولی بورس در هفته های اخیر و کاهش دارایی سهامداران، در کنار عرضه‌های سنگین توسط حقوقی ها و جلوگیری از رشد قیمت سهم و معاملات مبهم پتروشیمی مبین در هفته گذشته موجب شد تا سهامداران خسته و معترض با نگارش نامه ای مراتب اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند به طوری که هزاران نفر از سهامداران بورس با ارسال نامه ای به کمیسیون اصل 90 مجلس خواستار رسیدگی به وضعیت بورس و انجام بازرسی‌های قانونی از این بازار شدند. معترضین مدعی هستند که در بورس تهران باطلاعات پنهانی، دستکاری‌های غیر قانونی، نشت اطلاعات شرکتها و ایجاد رانت‌های گوناگون وجود دارد که ردیابی معاملات چند سهم شاخص و شناسایی کدهای خاص و رصد معاملات همان کدها به خصوص در دو سهم عرضه اولیه فولاد هرمز و پتروشیمی مبین این موضوع را روشن می کند.

به این ترتیب حاشیه های ایجاد شده برای سهام تازه وارد پتروشیمی مبین و اختصاص سهام این شرکت به برخی افراد، کاسه صبر سهامداران را لبریز کرد و موجب شد تا حاشیه های ایجاد شده برای این شرکت در کنار خرابی سیستم معاملات مشکلات مضاعفی را برای بازار ایجاد کند.  ایسنا در گفتگو با یک سرمایه گذار بورس تهران می نویسد: دستکاری در بورس تهران آشکار است زیرا حقوقی ها اگر نخواهند سهمی رشد کند و سرمایه خودشان در آن سهم نباشد، اجازه رشد سهم را نمی دهند و با عرضه سهم یا شفاف سازی های بی دلیل جلوی رشد قیمت را می گیرند. وی مدعی است، برخی افراد به اطلاعات نهانی شرکت‌ها دسترسی داشته و قبل از بقیه سهامداران به خرید و فروش اقدام می‌کنند و به این ترتیب خود سود کرده و کسانی را که پشتوانه ندارند،دچار زیان می کنند. این سرمایه گذار معتقد است دستکاری قیمت و رانت اطلاعاتی از موارد آشکار بورس است زیرا کاهش قیمت 400 شرکت حاضر در بورس و اتفاقات رخ داده در پتروشیمی مبین این موضوع را تایید می کند این در حالی است که علی رغم وجود تورم در کشور، صنایعی مانند بانکداری و سیمان هنوز به قیمت های سال 1383 خود نرسیده اند.

یکی سهامدار دیگر نیز در گفتگو با این خبر گزاری می‌گوید: اتفاقات رخ داده در پتروشیمی مبین و اختصاص بخشی از سهام این شرکت به برخی افراد تاکنون در بورس تهران سابقه نداشته است، بنابراین این موضوع با نارضایتی سهامداران رو به رو شد و صدای آنها را درآورد. وی با بیان اینکه تاخیر در ارسال اطلاعات در سایت کدال، وجود اختلال در سامانه معاملات ، دخالت سازمان بورس در روند بازار از طرق صندوق توسعه موجب نارضایتی سهامداران شده است، گفت: بورس در خصوص پتروشیمی مبین سیاست مناسبی اتخاذ نکرد زیرا معاملات این شرکت و دادن 20 میلیون سهم به برخی افراد توسط یک کارگزاری هدفمند بود که با کم لطفی کارگزاران آغاز شد.

این اتفاقات در حالی صدای سهامداران را درآورده است که رئیس سازمان بورس هرگونه تخلفی در افشای اطلاعات بازار سهام را رد کرده و می گوید، هرگونه دخالت غیرمبتنی بر اصول و خارج از قانون و بخشنامه‌های سازمان را رد می‌کنیم و به‌هیچ‌وجه نمی‌پذیریم. فطانت می‌گوید: افت و خیز در بازار سهام تابع شرایط شرکت‌ها و بخش واقعی اقتصاد است. بنابراین آنچه در بازار رخ می‌دهد انعکاس عملکرد بخش واقعی اقتصاد است . با این حال اتفاقات رخ داده در بورس تهران و افشاگری برخی نمایندگان مجلس در خصوص ایجاد رانت در بورس تهران موجب شده است تا از رئیس بورس برای توضیح این موضوع دعوت شود به این ترتیب به گفته نمایندگان مجلس رئیس سازمان بورس این هفته برای ارائه توضیحات بیشتر در خصوص معاملات بورس به مجلس می رود تا شاید گره ای از نحوه معاملات بورس باز شود.

در مقابل یک کارشناس بورس با بیان اینکه انتقاد از عملکرد مدیران بورسی در خارج از بورس کمکی به فضای بازار سرمایه نخواهد کرد به مهر گفت: هیچ اعتقادی به نامه نگاری سهامداران به نمایندگان مجلس ندارم و معتقدم که مصادیق داخلی سهامداران و موارد مطرح شده توسط آنها که به حق است باید در فضای داخلی بورس حل و فصل شود. سهامداران بورس برای اعتراض حق دارند اما باید این اعتراض را به سازمان بورس، شرکت بورس و مدیران ارشد بورس ارائه کنند و آنها این موارد را بررسی نمایند.

علی عسکری مارانی افزود: در جایی که پول و سرمایه است، بدون هیچگونه دلیل موجهی حرف ها و مباحثی وارد آن می شود که برای بازار مطلوب نیست و ریسک تلقی می شود و به نظر فقط برای مصادیق خاص لازم است که افرادی از خارج از بازار سرمایه در امور آن دخالت کنند و وارد شوند عسکری مارانی با تاکید بر اینکه سهامداران حق دارند و می گویند که بستر بازار باید مناسب باشد، تصریح کرد: سهامداران خواستار شفافیت بیشتر هستند و بر روی عرضه های اولیه ای که در روزهای اخیر انجام شده است، دلخورند. تغییر ساعت معاملات و تعداد معاملات و سهام عرضه شده و غیره مورد انتقاد برای سهامداران است وی از فرصت طلبی برخی از سهامداران که همه آنها را می شناسند، انتقاد کرد و افزود: این ها ارتباطات خاصی با صندوق توسعه بازار و رفاقت های زیادی داشتند که بر مبنای رفاقت حرکت می کنند

این کارشناس بازار سرمایه کشورمان تصریح کرد: بورس مانند سفره ای که همه از آن بهره مند هستند، بنابراین باید مراقب سلامتی آن باشیم. حرف های حق را به مدیران بورس بگویی تا جلوی اتفاقات ناخوشایند گرفته شود. عسکری مارانی خطاب به سهامداران توصیه کرد که مصادیق داخلی بازار را به بیرون منتقل نکنند و با دقت اقدام کنند. سهامداران باید الگوی اخلاق باشند و شاید در برخی موارد چیزهایی را به ما نسبت دهند اما باید الگوی اخلاق را رعایت کنیم و نباید در شبکه های اجتماعی حرف سازی کنیم، بلکه باید با این حرف ها به دنبال شفافیت بیشتر و بهتر شدن وضعیت بازار سرمایه باشیم از سوی دیگر محمد حسن نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی دراین زمینه با تاکید بر اینکه گلایه های مطرح شده سرمایه گذاران را قطعا" پیگیری می کنیم، افزود: به عنوان ناظر بازارسرمایه در صورت لزوم مسئولان بورس را به کمیسیون اقتصادی و صحن مجلس دعوت می کنیم و از آنها در مورد روند بازار سرمایه و گلایه های سهامداران توضیح می خواهیم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |