جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 14563 15:12 1394/05/11
کفه مالیاتی تهران سنگین تر از کل کشور

کفه مالیاتی تهران سنگین تر از کل کشور

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
کفه مالیاتی تهران سنگین تر از کل کشور

کفه مالیاتی تهران سنگین تر از کل کشور

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی:

سپرده‌ گذاری در موسسات مالی غیرمجاز مشمول مالیات می شود

علی شفائی

رئیس سازمان امورمالیاتی با انتقاد از کسانی که به دنبال فضاسازی برای فرار مالیاتی هستند، رقم فرار مالیاتی را 14 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۴۵ درصد مالیات ایران را ۱۵۰۰ شرکت می‌دهند و تعدادی از شرکتهای واردات خودرو مالیات واقعی نمی‌دهند.

به گزارش خبرنگار جهان‌اقتصاد، علی عسکری رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشستی با اصحاب رسانه،‌ با بیان اینکه 45 درصد مالیات ایران از 1500 شرکت گرفته می‌شود، اظهار داشت: تهران 55 درصد مالیات‌های ایران را می‌گیریم و 45 درصد این مالیات در یک اداره با 230 کارمند وصول می‌شود.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون 70 هزار میلیارد تومان مالیات می‌گیریم که در واقع 7 درصد از تولید ناخالص داخلی به عنوان مالیات تلقی می‌شود ولی پیش‌بینی امسال این است که 76 هزار میلیارد تومان مالیات گرفته شود.

عسکری در همین ارتباط به اظهارات معاون سازمان مالیاتی طی ماه‌های اخیر مبنی بر فرار مالیاتی 120 هزار میلیاردی در کشور اشاره کرد و گفت: 14 هزار میلیارد تومان کف فرارهای مالیاتی است بنابراین 120 هزار میلیارد تومانی که به عنوان فرار مالیاتی اعلام شده بود اشتباه محاسباتی بود. چرا که 200 هزار میلیارد تومان زیر چتر مالیات نیست.

وی ادامه داد: کل سازمان 35 هزار کارمند دارد و 70 تا 80 درصد مالیات‌های کشور در استان‌های خوزستان، فارس، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی گرفته می‌شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه مالیات در نظام مالیاتی به قیمت جاری اخذ می‌شود، گفت: تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری به همراه تورم 15 درصدی با رشد اقتصادی سه درصد اگر محاسبه شود کف رشد مالیاتی 18 درصد خواهد بود و اینکه گفته می‌شود مالیات اضافه اخذ می‌شود فضاسازی است و مالیات بر اساس درآمد خواهد بود و مؤدیان بر اساس درآمد واقعی مالیات نمی‌دهند و مراعاتشان را می‌کنیم.

عسکری با بیان اینکه فرار مالیاتی را تکذیب نمی‌کنیم، اظهارداشت: اگر جایی گمان کنیم کتمان درآمد وجود دارد، از همه اطلاعات برای رسیدگی به آن استفاده خواهد شد و حتماً در اجرای قانون سخت‌گیری خواهیم کرد و برخی قانون را اجرا می‌کنند و تسهیلات نیز دریافت خواهند کرد.

وی در ادامه به هماهنگی و همکاری با نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: از 2 ماه قبل هماهنگی با نیروی انتظامی و سازمان مالیاتی آغاز شده که افرادی که فرار مالیاتی و پولشویی دارند شناسایی شوند.

عسکری عنوان پلیس مالیاتی را برای این تفاهمنامه نادرست دانست و گفت: در اصلاح قانون ماده‌ای وجود دارد که سازمان مالیاتی "بازرس ویژه مالیاتی" داشته باشد. این بازرس‌ها حکم پلیس را دارند.

رئیس کل سازمان مالیاتی با تاکید بر اینکه در اصلاح قانون کسانی که فرار مالیاتی دارند مجرم شناخته می‌شوند گفت: اما هنوز قانون جدید به سازمان مالیاتی ابلاغ نشده است؛ همچنین باید یادآور شد که هم اکنون با نیروی انتظامی در مورد کدفروش‌ها و کسانی که فاکتورهای صوری را صادر می‌کنند همکاری‌ها آغاز شده است.

وی درباره پرداخت مالیات توسط صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه مالیات عملکرد را می‌پردازد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد؛ صندوق برای سال قبل 176 میلیارد تومان مالیات ابراز کرده است.

عسکری همچنین دریافت مالیات از خودروهای لیزینگی را رد کرد و گفت: از لیزینگ مالیات نمی‌گیریم بلکه از خدمات آنها مالیات دریافت می‌کنیم.

رئیس کل سازمان مالیاتی درباره اینکه آیا دلارهای بلوکه شده که قرار است بعد از توافق هسته‌ای وارد کشور شوند مشمول مالیات شوند گفت: دلار برای خزانه است و برای نظام مالیاتی نیست ضمن آنکه ما هرگز از پول مالیات نمی‌گیریم بلکه از درآمد مالیات گرفته می‌شود.

وی درباره رایزنی این سازمان با بانک مرکزی برای دریافت مالیات از موسسات غیرمجاز گفت: اخیرا توافقاتی را با بانک مرکزی انجام دادیم که بر اساس آن گام‌های اساسی برای ساماندهی موسسات غیرمجاز برداشته می‌شود. به گونه‌ای که بسیاری از عملکرد این موسسات مشمول مالیات خواهد شد.

عسکری ادامه داد: هم اکنون برای سپرده‌گذاری و پس‌انداز در بانک‌ها و موسسات مجاز، مالیاتی از بانک و سپرده‌گذار گرفته می‌شود اما این وضعیت برای موسسات غیرمجاز فرق خواهد کرد.

رئیس کل سازمان مالیاتی تاکید کرد: بر اساس تفاهم و توافق جدید با بانک مرکزی بناست به سودهای پرداختی موسسات غیرمجاز برای سپرده‌ها مالیات تعلق گیرد بنابراین در ازای دریافت پرداخت سود در موسسات غیرمجاز هم مشتریان و هم موسسات باید مالیات بدهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان مالیاتی در راستای ضرورت حذف 6 میلیون ثروتمند از فهرست یارانه‌بگیران اطلاعات را به دولت داده است یا خیر گفت: اینکه دولت برای اجرای قانون نیازمند دسترسی به اطلاعات است امری طبیعی بوده و در قانون هدفمندی اگر بخواهد حکم قانون اجرا شود باید مالیات غیرنیازمندان حذف شود و طبیعی است که برای حذف یارانه این افراد باید اطلاعاتی در اختیار دولت قرار گیرد.

معاون وزیر اقتصاد افزود: اما تاکنون از سازمان مالیاتی اطلاعاتی را برای حذف یارانه افراد غیرنیازمند نخواسته‌اند اگر ضرورت باشد سازمان اطلاعات را به نهاد حاکمیتی که به آن نیاز دارد می‌دهد ولی افشای اطلاعات برای نهادهای غیر حاکمیتی صورت نمی‌گیرد.

رئیس کل سازمان مالیاتی در ادامه به کم اظهاری مالیات توسط برخی مشاغل اشاره کرد و گفت: مشاغل بند الف در اظهارنامه مالیاتی ابراز کردند که فروش آنها نسبت به سال قبل 19 درصد رشد داشته اما همین گروه مالیات خود را نسبت به سال قبل با 13 درصد کاهش ابراز کرده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین مشاغل گروه بند ب با وجود آنکه از افزایش 21 درصدی فروش خبر داده‌اند ولی مالیات خود را با 16 درصد کاهش نسبت به پارسال ابراز کرده‌اند اما مشاغل بند ج فروش خود را با 18 درصد افزایش ابراز کرده و در عین حال مالیات را نیز با 14 درصد افزایش نسبت به سال قبل ابراز کرده‌اند.

معاون وزیر اقتصاد گفت: مشاغل بند الف و ب شامل دارندگان کارت بازرگانی، پزشکان، وکلا، هتل‌داران، کارگاه‌های صنعتی، عمده‌فروشان و بنکداران هستند.

رئیس کل سازمان مالیاتی تاکید کرد: این سازمان به طور حتم با افرادی که مالیات خود را کمتر از درآمدشان ابراز کرده‌اند برخورد خواهد کرد.

وی درباره اینکه واردکنندگان خودرو چه میزان مالیات پرداخت کرده‌اند گفت: در کشور شرکت‌هایی هستند که وارد کننده خودرو هستند ولی مالیات واقعی نمی‌دهند ما پرونده این شرکت‌ها را رسیدگی می‌کنند و اگر گمان ببرسیم مودیان کتمان مالیات می‌کنند حتما با ابرازهای قانونی با آنها برخورد خواهیم کرد.

عسکری این را هم گفت که سازمان مالیاتی مالیات را بر اساس درآمد می‌گیرد هر چند هنوز خیلی از مودیان هستند که بر اساس درآمد واقعی مالیات نمی‌دهند و سازمان فعلا مراعاتشان را می‌کنند این افراد به خاطر این اعتراض می‌کنند که از قدم‌های بزرگ سازمان مالیاتی نگران هستند.

رئیس کل سازمان مالیاتی از نهایی شدن لایحه صندوق فروش در دولت خبر داد و گفت: به زودی این لایحه تقدیم مجلس خواهد شد که در صورت تصویب و اجرای این قانون اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده سرعت بیشتری خواهد یافت.

عسکری تاکید کرد: 20 الی 25 درصد از مودیان عمده که احتمال می‌دهیم فرار مالیاتی داشته باشند به طور خاص توسط سازمان مالیاتی رصد می‌شوند.

وی در همین ارتباط به کم‌اظهاری یکی از مودیان مالیاتی اشاره کرد و گفت: رستورانی در 4 دوره 45 میلیون تومان مالیات اظهار کرده بود ولی برای یک سال آن بالای 200 میلیون تومان مالیات ابراز و دریافت کردیم.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی همچنین در مورد میزان درآمدهای مالیاتی و ابرازی‌ها در تیرماه امسال، گفت: در تیرماه امسال حدود 8 هزار و 500 میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی وصول شد که معادل رقم وصولی‌های مدت مشابه سال گذشته بود.

عسکری افزود: براساس ارزیابی‌های اظهارنامه‌های تیرماه سال گذشته، رقم ابرازی‌های 1000 شرکت بزرگ اول کشور 11 هزار میلیارد تومان بود که امسال این رقم به 5 هزار و 200 میلیارد تومان کاهش یافته است. در اصل نصف ابرازی‌های تیرماه سال گذشته در تیرماه امسال ابراز شد و براساس رصدهای صورت گرفته، مشخص شد تعدادی از این شرکت‌ها زیان‌ده هستند، اینها در سال گذشته هم زیان‌ده بودند و برخی دیگر هم زیان‌ده شده‌اند اما در داخل آنها شرکت‌هایی بودند که درآمد داشتند، اما ابراز نکردند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |