یکشنبه 03 تیر، 1403

کدخبر: 12882 14:22 1394/03/03
پروانه‌های ساختمانی یکساله نصف شد

پروانه‌های ساختمانی یکساله نصف شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پروانه‌های ساختمانی یکساله نصف شد

پروانه‌های ساختمانی یکساله نصف شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

زنگ خطر ادامه کاهش ساخت وساز

گروه امورزیربنایی: بر اساس آخرین آمارها میزان صدور پروانه‌های ساختمانی نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است و در فروردین‌ماه امسال برای حدود ۳۶۹۷ واحد مسکونی پروانه صادر شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۳٫۸ درصد کاهش داشته است.

بررسی میزان صدور پروانه های ساختمانی و روند کاهشی که در مدت اخیر طی کرده است، نشانگر آن است که روند ساخت و ساز به شدت کاهش یافته و سازندگان این حوزه با خارج کردن سرمایه هایشان ترجیح داده‌اند در حوزه‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنند.

به گفته کارشناسان این حوزه تعدادی از پروانه های صادر شده هم در مدت اخیر به ساخت و ساز نرسیده و مالکان ترجیح داده‌اند با توجه به شرایط فعلی بازار دست نگه دارند و فعلا اقدام به ساخت نکنند.

علی چگینی - مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی دراین باره به ایسنا گفت: میزان صدور پروانه‌های ساختمانی نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است و براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی شهرداری در فروردین‌ماه امسال برای حدود ۳۶۹۷ واحد مسکونی پروانه صادر شده است.

وی با بیان این‌که این رقم در سال ۱۳۹۳، ۵۵۸۳ واحد مسکونی در شهر تهران بوده است، گفت : شاهد کاهش ۳۳٫۸ در این زمینه بوده‌ایم.

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این‌که میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است، گفت: با این ارقام با توجه به این‌که تولید مسکن حدود دوسال طول می‌کشد در دو سال آتی با کاهش تولید مواجه خواهیم شد.

وی تاکید کرد: نکته قابل تامل در زمینه صدور پروانه‌های ساختمانی آن است که از۳۶۹۷ پروانه صادر شده ۱۸۴۴ واحد تخریبی بوده است و با توجه به این‌که در تهران زمینی وجود ندارد، می‌توان گفت تولید خالص تنها ۱۸۵۳ واحد بوده است. براین اساس ۵۰ درصد پروانه‌های صادره، واحد‌های مسکونی تخریبی و تنها ۵۰ درصد تولید خالص بوده است.

 
 
 


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |