جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 1951 14:13 1393/03/02
تامین مالی صنعت در اولویت بانک مرکزی

تامین مالی صنعت در اولویت بانک مرکزی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تامین مالی صنعت در اولویت بانک مرکزی

تامین مالی صنعت در اولویت بانک مرکزی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول: رییس کل بانک مرکزی گفت: تامین مالی فعالیت‌های صنعتی و معدنی با توجه به شرایط تورم و رکود حاضر، یکی از بحث‌های جدی ماست .
ولی‌الله سیف در اولین نشست سراسری همکاران گروه بانک صنعت و معدن اظهار کرد: اولویت اصلی در سال 93 ظرفیت‌های خالی است که با تامین سرمایه در گردش مناسب به حیطه تولید می‌رسد و به سرعت افزایش تولید و تحرک را به دنبال خواهند داشت.
سیف تاکید کرد: اولویت بعدی تامین مالی طرح‌های نیمه تمام در شرف تکمیل است که با تزریق منابع محدود نقدینگی به بهره برداری می‌رسند و این موضوع جهت گیری عمومی بانک مرکزی در سال جاری است.
وی مهمترین وظیفه را در رابطه با اقتصاد کشور، استفاده بهینه از منابع محدود بانکی عنوان کرد و گفت: باید برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده بهینه از نقدینگی داشته باشیم و اولویت‌هایی برایش قائل شویم و بدین منظور لازم است سیاست‌های پولی و جهت گیری‌های بانک مرکزی در اجرا مورد حمایت قرار بگیرد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به مرکز مبادلات ارزی اظهار کرد: این مرکز که مبنای مبادله ای دارد برای کالاهای خاص و شرایط ویژه اعمال می‌شود و از اوایل مهرماه به تدریج شرایط با ثباتی را در بازارارز شاهد بودیم که ناشی از تعادل در ورودی و خروجی های ارز بوده است. وی گفت: قرار شده نیاز خودروسازی ها به ارز نیز در مرکز مبادلات ارزی برطرف شود.
سیف تاکید کرد: رسالتی بر عهده بانک صنعت و معدن است و این بانک باید پیشتاز و پیشاهنگ برخورد علمی و استفاده بهینه از منابع محدود برای ایجاد پروژه های جدی باشد.
وی ادامه داد: این بانک باید با تقویت آموزش و افزایش تخصص کارشناسان در جهت ایجاد تحرک مورد نیاز بانکی فعالیت کند و بتواند بدرستی نقش مشاور سرمایه گذار را ایفا کند، ا لگوی بانکداری شرکتی مناسب باشد و نیازهای تخصصی را پوشش دهد.
سیف تصریح کرد: در این مسیر بانک صنعت و معدن نیاز به تقویت دارد و این مسئولیت با ماست که بتوانیم بخشی از منابعی را که در دسترس است به عنوان افزایش سرمایه در بانکهای دولتی اختصاص دهیم.
وی با بیان اینکه نظام بانکی کشور متناسب با حجم اقتصادی کشور رشد نکرده اضافه کرد: در سال جاری باید با افزایش سرمایه بانک‌های دولتی کمک کنیم که نظام بانکی نقش خود را قوی‌تر ایفا کند.
سیف اقتصاد کشور را نظام بانک محور عنوان کرد و افزود: بین 85 تا 90 درصد تامین مالی بر دوش نظام بانکی است اما همزمان تلاش می کنیم که با تقویت بازار سرمایه تامین مالی بلند مدت را از این طریق تامین کنیم و تامین مالی و نیاز سرمایه در گردش و خط تولید در کوتاه مدت بر عهعده نظام بانکی است.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |