جمعه 19 خرداد، 1402

کدخبر: 8553 15:42:54 1393-10-13
ایران جزو 6کشور برتر نیروگاه‌ساز جهان شد

ایران جزو 6کشور برتر نیروگاه‌ساز جهان شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایران جزو 6کشور برتر نیروگاه‌ساز جهان شد

ایران جزو 6کشور برتر نیروگاه‌ساز جهان شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه امورزیربنایی: معاون وزیر نیرو از ایران به عنوان یکی از 6 کشور نیروگاه ساز جهان یاد کرد و گفت: ایران به قطب صنعت برق منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

علیرضا دایمی با اشاره به برگزاری نخستین کنفرانس اقتصاد ایران قرار گرفتن در منطقه‌ای ژئوپلتیک به لحاظ برخورداری از منابع انرژی را از مزیت‌های ایران عنوان کرد و گفت: با توجه به تاکید سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و نقش تعیین‌شده برای حوزه انرژی الکتریکی در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، توسعه کشور در عرصه تولید انرژی‌های مختلف ضروری است.

معاون برنامه ریزی وزیر نیرو یکی از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را تبدیل شده به قطب اصلی منطقه در حوزه انرژی خواند و تصریح کرد: ایران در اقلیمی ویژه قرار دارد به‌گونه‌ای که کشورهای جنوبی همسایه ایران دارای اقلیمی استوایی و گرمسیری هستند و در منطقه شمال نیز ایران با کشورهایی همسایه است که سردسیری و به مناطق قطبی نزدیک هستند و این فرصت ویژه‌ای را برای تامین نیازهای انرژی کشورهای همسایه جنوبی و شمالی ایران در تابستان و زمستان فراهم می‌کند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه ایران می‌تواند نقش مهمی در تنظیم و تامین انرژی الکتریکی موردنیاز منطقه ایفا کند، تصریح کرد: بر این اساس، تاکنون امکان تبادل انرژی با تمام کشورهای دارای مرز خاکی مشترک با ایران فراهم شده است و طرح‌هایی نیز برای برقراری این ارتباط با همسایه‌های جنوب خلیج فارس که دارای مرز مشترک آبی با ایران هستند، آماده شده است.

وی با بیان اینکه افزون بر موقعیت ویژه اقلیمی و ژئوپلتیکی و دسترسی به انرژی، ایران از دانش فنی بالایی برای احداث نیروگاه بهره‌مند است، اظهار داشت: ایران یکی از 6کشور جهان در زمینه برخورداری از توان ساخت نیروگاه محسوب می‌شود.

دائمی، ادامه داد: بنابراین تولید انرژی در کشور می‌تواند به‌عنوان یکی از مزایای مهمی ملی مطرح باشد ضمن آنکه صادرات برق نیز در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید و در دستورکار قرار گرفته است.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر لزوم ارایه نقش پررنگ‌تر از صنعت برق در نزد تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران اقتصادی کشور، تبیین کرد: توسعه صنعت برق نباید فقط با تکیه بر تامین نیازهای داخلی صورت گیرد بلکه باید برنامه‌ریزان اقتصاد کلان کشور به این صنعت نگرشی بلند و راهبردی داشته باشند که ظرفیت‌های خوبی در بودجه‌های سال 93و 94در این زمینه پیش‌بینی شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی که امکان تولید انرژی بیشتر با سوخت ثابت را فراهم کرده و ضریب تبدیل انرژی را افزایش می‌دهد و برخورداری از دانش فنی مربوط به ساخت نیروگاه‌هایی با بازده بالای 50درصد را مواردی برشمرد که آینده‌ای روشن و موفقیت‌آمیز را برای صنعت برق کشور ترسیم می‌کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |