جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 144439 14:17:22 1400-03-22
از ۴ طرح فناورانه شرکت‌های دانش بنیان در حوزه آب بهره برداری شد

از ۴ طرح فناورانه شرکت‌های دانش بنیان در حوزه آب بهره برداری شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
از ۴ طرح فناورانه شرکت‌های دانش بنیان در حوزه آب بهره برداری شد

از ۴ طرح فناورانه شرکت‌های دانش بنیان در حوزه آب بهره برداری شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، این طرح ها که با راهبری، حمایت و مشارکت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به نتیجه رسیده است، امروز شنبه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت آنلاین رونمایی شد.

بومی‌سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا
تدوین دانش فنی و بومی‌سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا یکی از برگ های زرین زیست بوم فناوری و نوآوری است که امروز به ثمر نشست و رونمایی شد.

این طرح حاصل تلاش و مشارکت کنسرسیومی از شرکت‌های داخلی به محوریت شرکت گسترش فناوری دریایی شریف است، ابتدا دانش فنی طراحی و ساخت قالب براکت بومی و پس از ساخت قالب، تزریق یکپارچه پلاستیک و تولید براکت انجام شد. در نهایت به همراه سایر قطعات بومی‌شده قفس و تور در مزرعه پرورش ماهی در دریا واقع در جزیره قشم به آب انداخته شد.

مهم‌ترین قطعه مورد استفاده در قفس‌های پرورش ماهی، قطعه‌ای است که لوله‌های سازنده قفس را به یکدیگر نگاه داشته و نیروی وارد به تور را به خطوط مهار منتقل می‌کند. این قطعه براکت نامیده می‌شود. تزریق پلاستیک برای ساخت چنین قطعه‌ای بهترین روش است؛ چرا که قطعه‌ای یکپارچه را نتیجه می‌دهد که در برابر رشد ترک، بسیار مقاوم است، چالش اصلی تولید براکت‌های تزریقی علاوه بر مواد، قالب قطعه است.

تدوین دانش فنی و بومی‌سازی غشای سرامیکی
تدوین دانش فنی و بومی‌سازی غشای سرامیکی سیلیکون کارباید موفقیتی است که نتیجه اعتماد به شرکت گسترش کاربرد باریکه الکترون است. در این طرح که امروز با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد، از غشاهای سرامیکی بر پایه کاربید سیلیسیوم برای به‌روزرسانی تصفیه‌خانه شهرک معلم کلایه قزوین با دبی ۲۰ لیتر در ثانیه استفاده ‌شده است.

غشاها درواقع، لایه‌های نازک از جنس نیمه‌تراوا هستند که قادرند ذرات معلق را از مایع، زمانی که با فشار از آن عبور می‌کند، جدا کنند. برای مناطقی که آب آشامیدنی طبیعی مطلوبی ندارند، آب‌شیرین‌کن‌ها از دستگاه‌های پرمصرف محسوب می‌شوند.

هدف از ساخت غشاهای سرامیکی، کاهش یا حذف برخی محدودیت‌های انواع پلیمری نظیر مقاومت کم در دماهای بالا، استحکام مکانیکی کم، تجزیه زیستی و طول عمر کم است. 
نصب و اجرای آسان، انعطاف‌پذیر بودن نسبت به میزان دبی و اندازه‌های مختلف جای تعبیه‌شده برای فیلتراسیون، قابل‌ارائه بودن به‌صورت ماژول و پکیج، مصرف انرژی پایین، کار با فشارهای بسیار پایین، طول عمر بالا، نگهداری آسان (هزینه نگهداری پایین)، مقاومت در برابر دما، فشار و مواد شیمیایی متنوع، شستشوی آسان و بهره‌برداری ساده از مزایای فناوری غشاهای سرامیکی از قابلیت های این مححصول است.

تامین آب شرب مناطق روستایی به روش الکترودیالیز
تأمین آب شرب مناطق روستایی علی‌آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک‌زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR) که به شکل مستقیم به زندگی مردم روستایی رونق داده است امروز به صورت مجازی  افتتاح شد.

این طرح که ماحصل یکی از سفرهای استانی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به استان بوشهر است، توسط شرکت پیام‌آوران نانو فناوری فردا نگر به مرحله اجرا رسیده است، در این سفر مقرر شد آب شرب مناطق روستایی استان با استفاده از فناوری‌های نو، تامین شود. 

بر همین اساس یک دستگاه EDR به ظرفیت ۲۵۰ مترمکعب در شبانه‌روز در روستای عربی و دو دستگاه هرکدام به ظرفیت ۵۰ مترمکعب در شبانه‌روز در روستاهای علی‌آباد و حاج نوشاد نصب‌ شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. 

سامانه‌های شیرین سازی آب به روش الکترودیالیز معکوس امروزه از مهم‌ترین، سامانه‌های مورداستفاده در دنیا برای تولید آب شرب استاندارد از آب‌های لب‌شور (سطحی و زیرزمینی) به‌حساب می‌آید.

در این روش از جریان الکتریسیته به‌منظور جهت دادن به یون‌های موجود در آب و درنتیجه حذف آن‌ها از جریان آب اصلی استفاده می‌کند. میزان ریکاوری حداقل ۹۰ الی ۹۵ درصدی، عدم استفاده از مواد شیمیایی مکمل در طی فرآیند شیرین سازی و همچنین

مصرف انرژی بسیار پایین در مقایسه با سایر روش‌های شیرین سازی عامل برتری سامانه‌های الکترودیالیز معکوس در دنیا است.

بومی‌سازی دوربین‌های مشخص تفکیک دمایی
بومی‌سازی دوربین با طیف‌های مشخص تفکیک دمایی در محدوده‌های هشت هزار تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ نیز دستاوردی فناورانه است که با تلاش شرکت دانش بنیان رایان فن کاو اندیش به دست آمده است. 

در این طرح، فناوری ساخت دوربین‌های دوربین با طیف‌های مشخص تفکیک دمایی در محدوده‌های هشت هزار تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ برای کاربری‌های اکتشاف و پایش منابع آب بومی‌سازی شد. 

سنجش‌های گرمایی بر مبنای دوربین‌های تصویربرداری حرارتی از دور هم برای تصاویر فضایی و هم در تصاویر هوایی اهمیت بسیار دارد. با روش‌ها و تکنیک‌های این نوع تصویربرداری می‌توان اطلاعات زمین‌شناختی و تغییرات اراضی کشاورزی، اطلاعات در مورد میزان محصول، رشد و آماده درو شدن یا سموم به دست آورد. در روی سطح آب نیز با همین روش می‌توان اطلاعات زیادی را در مورد بافت گیاهی و جانوری آب و یا منابع آب شیرین و جریان‌های طبیعی سطحی به دست آورد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |