جمعه 24 فروردین، 1403

کدخبر: 11334 16:30 1402/10/16

۱۵ عاملی که سبب بروز زودهنگام زوال عقل می‌شوند

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان

۱۵ عاملی که سبب بروز زودهنگام زوال عقل می‌شوند

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان

علاوه بر عوامل جسمی، سلامت روان از جمله اجتناب از استرس و فشار عصبی مداوم، تنهایی و افسردگی نیز در جلوگیری از بروز زودهنگام این عارضه نقش دارد.

پژوهشگران ۱۵ عامل مرتبط با سلامت و سبک زندگی را شناسایی کرده‌اند که سبب بروز نوع نادری از زوال عقل (دمانس) در افراد زیر ۶۵ سال می‌شوند.

 

به گزارش نیویورک پست، سالانه حدود ۳۷۰ هزار نفر در سراسر جهان در سنین پایین‌تر از معمول به زوال عقل مبتلا می‌شوند، و پژوهشگران دانشگاه اکستر انگلستان و ماستریخت هلند می‌گویند درمان برخی عارضه‌ها و رعایت برخی نکات سلامت و سبک زندگی می‌تواند به پیشگیری، شناسایی و درمان این نوع زوال عصبی کمک کند.

 

پژوهشگران پس از چند سال بررسی وضعیت ۳۵۶ هزار نفر در بریتانیا، دریافتند سوء‌مصرف الکل، کمبود ویتامین دی، سکته مغزی، اختلال شنوایی، بیماری قلبی و غلظت بالای پروتئین‌های واکنشی سی که نشان‌دهنده التهاب در بدن است، از عوامل بروز زودهنگام زوال عقل‌اند.

 

انزوای اجتماعی و افسردگی، و همچنین تحصیلات و وضعیت اقتصادی‌اجتماعی پایین از دیگر عواملی بودند که در این پژوهش به آن‌ها اشاره شده است.

 

سباستین کوهلر، یکی از پژوهشگران این تحقیق، می‌گوید: «علاوه بر عوامل جسمی، سلامت روان از جمله اجتناب از استرس و فشار عصبی مداوم، تنهایی و افسردگی نیز نقش مهمی دارد.»

 

استیوی هندریکس، پژوهشگر پسادکتری در روانپزشکی و عصب‌روانشناسی در دانشگاه ماستریخت و نویسنده اصلی این پژوهش، می‌گوید اغلب تصور می‌شود که عامل بروز زودهنگام زوال عقل ژنتیکی باشد، اما در بسیاری از افراد دلیل اصلی ناشناخته است.

 

او در ادامه می‌افزاید بیشتر افراد مبتلا به این عارضه «هنوز شاغل‌اند، فرزند و زندگی پرتکاپویی دارند».

 

هندریکس در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان توصیه می‌کند برای از بین بردن برخی از این عادت‌های خطرزای سبک زندگی، «کنجکاو باشید: چیزهای جدید یاد بگیرید، برای یک سرگرمی وقت بگذارید، با دوستان و خانواده رفت‌وآمد داشته باشید و در جمع‌ها شرکت کنید تا از لحاظ اجتماعی فعال بمانید.»

 

او در ادامه می‌افزاید: «مرتب ورزش کنید: تحرک داشته باشید، هر میزان ورزش موثر است، از پیاده‌روی گرفته تا ورزش قدرتی، ورزشی را پیدا کنید که برایتان مناسب است.»

 

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مضرات انزوا که «همه‌گیری تنهایی» عصر جدید نامیده می‌شود، به‌اندازه کشیدن ۱۵ سیگار است.

 

شناسایی بروز زودهنگام زوال عقل دشوار است، زیرا در ابتدا به‌صورت علامت شایع از دست دادن حافظه نمود ندارد. در عوض، مراقب علائمی نظیر مشکل در حفظ تعادل، حرکت و هماهنگی باشید.

 

سلامت نیوز

برچسب: سلامت روان ، زوال عقلhttps://jahaneghtesad.com/direct/11334


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |