جمعه 04 اسفند، 1402

کدخبر: 10063 13:30 1402/09/09
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن:

مطالعات طرح جامع مسکن بازنگری شد

دسته‌بندی: اقتصاد شهری ، زیربنایی ، مسکن
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن:

مطالعات طرح جامع مسکن بازنگری شد

دسته‌بندی: اقتصاد شهری ، زیربنایی ، مسکن

نوروزی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اعلام اینکه برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن حدود ۵۲ هزار هکتار زمین تامین شده است، گفت: حدود ۲ میلیون واحد مسکونی نهضت ملی در حال ساخت است

 ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با حضور در برنامه افق به تشریح اقدامات این دولت در سیاستگذاری مسکن پرداخت و گفت: در دو سال گذشته دولت در حال جبران کسری عملکرد مسکن دولت قبل است.

 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با بیان اینکه در ۸ سال دولت قبل کسری جدی در بخش مسکن و تولید آن وجود داشت، گفت: مطالعات طرح جامع مسکن بازنگری شد و از سال ۹۵ تا سال ۱۴۰۵ باید سالانه یک میلیون مسکن ساخته می‌شد، اما دولت تنها سالی ۴۰۰ هزار مسکن ساخته شد و عملاً سالی حدود ۶۰۰ هزار کسری مسکن وجود داشت.

 

نوروزی کسری مسکن دولت قبل را در مجموع ۲ و نیم میلیون واحد عنوان کرد.

 

وی با بیان اینکه کار بزرگی برای جبران کسری مسکن در قالب ساخت ۴ میلیون مسکن در آیتم‌های مختلف و در قالب یک برنامه جامع دقیق و منسجم توسط دولت سیزدهم انجام شد، توضیح داد: سیاستگذاری دولت سیزدهم برای بخش مسکن در قالب طرح حمایتی مسکن روستایی، بافت فرسوده و واحدهای خود مالکی در جریان است. در وزارت راه و شهرسازی ناظر به ساخت واحدهای مسکونی نهضت ملی هستیم و سهمیه هر استان نیز مشخص شده‌است. همه ساخت و سازها در قالب یک سامانه ثبت نام در مدل‌های مختلف آغاز شد.

 

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در بخش حمایتی مسکن، پالایش متقاضیان به‌طور کامل انجام شد گفت: بعد از پالایش، فرآیند تأمین زمین انجام شد. هم‌اکنون ۵۲ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است‌.

 

نوروزی تأمین ۵۲ هزار هکتار اراضی حمایتی را به‌غیر از اراضی بافت فرسوده و خود مالکی عنوان کرد و افزود: به‌عنوان نمونه، تأمین اراضی در استان خراسان‌جنوبی در دولت گذشته تنها ۴ هکتار بود، اما در این دولت در خراسان‌جنوبی، ۱۲ هکتار الحاق شده‌است.

 

وی عملکرد دولت سیزدهم را در دو سال گذشته برای تأمین ۴ هزار هکتار در مناطق شهری و روستایی، کاری بسیار بزرگ ارزیابی کرد و گفت: تأمین ۴ هزار هکتار زمین برای واگذاری به مردم در ۵ مرحله بررسی شد و در حال حاضر مشکل تأمین زمین همچنان داریم، چرا که در برخی از استان‌ها به‌دلیل شرایط توپوگرافی مانند کردستان و استان‌های شمالی کشور، میزان زمین بسیار کم بوده و نسبت به سایر بخش‌ها با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم.

 

نوروزی گفت: عملکرد ساخت بعد از مراحل تأمین زمین و آماده‌سازی زمین ارائه می‌شود. می‌توانستیم مانند دولت قبل با افتخار اعلام کنیم نخواهیم ساخت، اما شجاعانه اعلام کردیم که خواهیم ساخت و ادامه می‌دهیم.

 

وی با بیان اینکه در حوزه آماده‌سازی با وجود تنگنای مالی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون برای هر واحد مسکونی هزینه آماده‌سازی صرف می‌شود، گفت: حدود ۳۰ هزار هکتار زمین در مراحل آماده سازی است.

 

نوروزی بیان کرد: هر سه ماه یک‌بار گزارش‌ها اعلام می‌شود و تا به امروز ۲ بار در سال ۱۴۰۲ گزارش ارائه داده‌ایم.

 

وی توضیح داد: بیش از یک و نیم میلیون واحد شروع شده که ۲۵ درصد پیشرفت داشته است و در حوزه طرح‌های حمایتی زمین ۹۹ ساله ارائه شده و تسهیلات با بازپرداخت ۲۰ ساله انجام‌می‌شود. در مدل انبوه‌سازی حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی شروع شده که در مراحل مختلف تجهیزات کارگاه تا تحویل به متقاضیان و سفت‌کاری قرار دارد.

 

نوروزی افزود: در یک مدل زمین به مردم تحویل داده شده و مانند ساخت‌وسازهای بخش خصوصی با نظارت خود دولت و نظام مهندسی ساخته می‌شود و در شهرها به بیش از ۴۰۰ هزار متقاضی زمین واگذار شده‌است.

 

وی با بیان اینکه تورم مسکن هم دولت گذشته افزایشی بوده است افزود: در حال حاضر تورم مسکن منفی است و ماه به ماه کاهشی می‌شود که این منفی بودن حاصل عملکرد واحدهای است که در حال ساخت است. اما این اقدام باید از دولت‌های قبل شروع می‌شد و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که عرضه و تقاضا را به‌هم نزدیک کنیم.

 

وی گفت: در بسیاری از شهرها از جمله بوشهر و مازندران به‌دلیل عدم تأمین زمین یا سایر موانع ممکن است در برخی از آیتم‌ها و طرح‌ها عقب باشیم، اما در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده و مسکن روستایی و یا ساخت مسکن توسط دستگاه‌ها از جمله نیروهای مسلح اقدامات خوبی شده‌است.

 

نوروزی افزود: در استان‌هایی از جمله لرستان، کردستان و یا شهرهای شمالی به‌شدت در تنگنا برای تأمین زمین هستیم چراکه بخش زیادی از این اراضی کشاورزی و باغ هستند که امکان تأمین زمین وجود ندارد.

 

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن در بخش دیگری از صبحت ها خود به مسکن مهر و تکمیل این واحدها اشاره کرد و افزود: ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر که از ۱۵ تا ۱۶ سال قبل مانده‌بود و برخی از این افراد حتی اقساط خود را هم پرداخت می‌کردند نیز در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت و این دولت موفق شد تا از ۲۵۰ هزار واحد مسکونی مهر باقیمانده نزدبک به ۱۱۰ هزار واحد مسکونی را تکمیل کرده و تحویل مردم بدهد. باقیمانده واحدها نیز پیشرفت فیزیکی بالایی دارند و تلاش می‌شود تا طی این دولت تکمیل شوند.

 

وی در خصوص تأمین منابع مالی تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر، گفت: تاکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل واحدهای مسکن مهر تخصیص یافته که بخشی از آن منابع از محل منابع بازگشتی مسکن مهر و بخشی از طریق مولدسازی دارایی‌های خود وزارت راه و شهرسازی انجام شد. همچنین بخشی از تأمین منابع نیز از بودجه و مالیات حوزه مسکن و جریمه بانک‌ها باید تخصیص یابد.

 

به گفته وی، اواخر امسال و سال آینده برخی واحدهای نهضت ملی مسکن به بهره برداری می‌رسد.

 

بازار

برچسب: وزارت راه و شهرسازی ، طرح جامع مسکن ، طرح نهضت ملی مسکن ، مسکن وزارت راه و شهرسازیhttps://jahaneghtesad.com/direct/10063


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |