دوشنبه 03 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 13076 12:15 1402/12/07

تصویب افزایش ۴۶ درصدی هزینه های درمان در سال آینده

دسته‌بندی: بیمه

تصویب افزایش ۴۶ درصدی هزینه های درمان در سال آینده

دسته‌بندی: بیمه

افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۳ به تصویب شورای عالی بیمه رسید.

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی حداقل میزان مورد نظر جامعه پزشکی برای سال آینده است، گفت: افزایش تعرفه‌های پزشکی شامل مواردی مانند هزینه‌های هتلینگ، دارو، تجهیزات، نیروی انسانی و هزینه‌های سرباری و… می‌شود؛ در مجموع شاید حدود یک‌سوم افزایش تعرفه‌های پزشکی از آن پزشک شود.

 

دکتر محمد رئیس‌زاده، به افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۳ به تصویب شورای عالی بیمه اشاره کرد. وی اظهار کرد: نمایندگان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی، سازمان تامین اجتماعی، بیمه سلامت ایران، بیمه نیروهای مسلح، سازمان برنامه و بودجه، کمیته امداد، سازمان امور استخدامی، وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی که همگی جزو ذی‌نفعان به حساب می‌آیند در شورای عالی بیمه حضور دارند.

 

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به تصویب افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی توسط شورای عالی بیمه، خاطرنشان کرد: با توجه به تورم، اعضای شورای عالی بیمه بر این باور هستند که افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی، کمترین کاری است که می‌توان انجام داد. در حال حاضر نیز مصوبه شورای عالی بیمه به سازمان برنامه و بودجه ارجاع داده شده و توسط این سازمان باید به هیات‌ دولت ارسال شود. نهایتا نیز طبق قانون، تعرفه‌ها باید در دولت تصویب نهایی شده و جهت اجرا ابلاغ شود.

 

مخالفت بیمه ها با افزایش تعرفه ها

رئیس‌زاده توضیح داد: با توجه به جلسات و نامه‌نگاری‌هایی که با رئیس‌جمهور و معاون اول ایشان داشته‌ایم، امیدوارم هیات‌دولت موضوع افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی را بدون کاهش ابلاغ کند.

 

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی گفت: برخی از بیمه‌ها با افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی مخالف هستند. وی افزود: برخی از بیمه‌ها ناهمخوانی افزایش تعرفه‌های پزشکی با منابع خود را مطرح می‌کنند. در حالی که نماینده بیمه مرکزی در جلسه شورای عالی بیمه حضور داشته و بیمه‌ها موظف هستند از مصوبه و تصمیم بیمه مرکزی تمکین کنند.

 

رئیسی معتقد است که ناهمخوانی میان تعرفه‌ها و هزینه‌ها سبب شده هزینه‌ها به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال از جیب جامعه پزشکی باشد. او ادامه داد: ناهمخوانی تعرفه‌های پزشکی دیگر قابل تداوم نیست. اگر میزان تعرفه‌های پزشکی غیرواقعی باشد فاصله میان تعرفه واقعی و تعرفه دستوری سبب می‌شود که هزینه‌ها از جیب مردم و پزشکان باشد. اگر میزان تعرفه‌های پزشکی واقعی باشد و بیمه‌ها هزینه‌ها را متقبل شوند، به نفع مردم و جامعه پزشکی است. واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی نه تنها به نفع مردم و جامعه است بلکه حزوه سلامت به سامان‌تر می‌شود.

 

کمترین افزایش بابت حق الزحمه پزشکان

او با بیان اینکه افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی به معنای افزایش حقوق جامعه پزشکی به این میزان نیست، اظهار کرد: حق‌الزحمه پزشکان، کمترین سهم از میزان افزایش تعرفه پزشکی به حساب می‌آید؛ چرا که افزایش تعرفه‌ها شامل مواردی مانند هزینه‌های هتلینگ، دارو، تجهیزات، نیروی انسانی و هزینه‌های سرباری و … می‌شود. شاید یک سوم افزایش تعرفه‌های پزشکی از آن پزشکان شود.

 

رئیس‌زاده گفت: در حالی که میانگین رشد دستمزد کارگران طی سال‌های اخیر ۲۴ درصد است؛ حقوق جامعه پزشکان حدود ۹.۵ درصد طی ۱۲ سال گذشته افزایش یافته است. بررسی میانگین افزایش حقوق پزشکان و کارگران بیانگر این است که حقوق پزشکان در مقایسه با حقوق کارگران حدود یک‌سوم است. شرایط حقوق پزشکان برای جوانان جامعه پزشکی غیرقابل قبول است و با حقوقی که دریافت می‌کنند توانایی اداره زندگی خود را ندارند.

 

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی هزینه‌ها، افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی حداقل میزان مورد نظر جامعه پزشکی است. این موضوع در شورای عالی بیمه با حضور ذی‌نفعان به تصویب رسیده. طبق قانون لازم است قبل از پایان سال و هرچه سریع‌تر به تصویب برسد.

 

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی افزود: امیدوارم با توجه به نگاه بلند رئیس‌جمهور، موضوع افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی تا پایان سال ابلاغ شود. سازمان نظام پزشکی، موضوع افزایش ۴۶ درصدی تعرفه‌های پزشکی را به صورت جدی پیگیری می‌کند. 

برچسب: هزینه درمان ، افزایش تعرفه‌های پزشکی ، سازمان نظام پزشکیhttps://jahaneghtesad.com/direct/13076


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |