یکشنبه 13 اسفند، 1402

کدخبر: 9393 14:30 1402/08/21

آزادسازی قیمت لاستیک در راه است

دسته‌بندی: صنعت و معدن ، خودرو

آزادسازی قیمت لاستیک در راه است

دسته‌بندی: صنعت و معدن ، خودرو

میرزایی رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران به بازار گفت: براساس گفته های علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزیر صمت، از ابتدای سال آینده آزادسازی قیمت تایر انجام خواهد شد.

لاستیک خودرو از اجزای حیاتی و مهم در عملکرد خودرو است. لاستیک‌ها علاوه بر ایفای نقش در حرکت و جلوگیری از لغزش خودرو، نقش مهمی در کنترل و ثبات خودرو در جاده‌های مختلف دارند. لاستیک‌های مناسب و با کیفیت به عملکرد بهتر و ایمن‌تر خودرو کمک می‌کنند.

 

 قیمت گذاری دستوری عامل اصلی شکاف قیمت از کارخانه تا بازار است، این سیاست «آزادی بازار» را از بین برده و مانع از دسترسی آسان مشتریان به کالاهای مصرفی می شود. دخالت دولت ها در تعیین نرخ محصولات مصرفی مانند تایر، روغن موتور و حتی خودرو را به کالاهای سرمایه ای تبدیل کرده است.

 

جمال میرزایی، رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران در خصوص آزادسازی قیمت تایر با هدف تنظیم گری بازار گفت: «موضوع آزادسازی قیمت تایر تنها راه حل موجود در جهت رفع بحران فعلی بازار لاستیک خودرو کشور است. براساس گفته های علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزیر صمت، از ابتدای سال آینده آزادسازی قیمت تایر انجام خواهد شد.»

 

این مقام صنفی با اشاره به دغدغه اصلی مشتریان جهت خرید تایرهای سواری با نرخ مصوب، اظهار داشت: تولید لاستیک نسبت به سال گذشته افزایش یافته و تایرسازان با حداکثر ظرفیت در حال تولید هستند.

 

میرزایی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه شکاف قیمت تایر از کارخانه تا بازار کاهش خواهد داشت، بیان کرد: قیمت تایر از کارخانه تا بازار در رینگ ۱۵ اینچی کاهش قابل توجهی داشته است، بزودی رینگ های ۱۴ و ۱۳ اینچی نیز در بازار افت قیمت محسوسی خواهند داشت.

 

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران در خصوص تقاضا بیشتر از مصرف برای لاستیک با رینگ ۱۳ اینچی توضیح داد: تولیدکنندگان برنامه افزایش تولید این رینگ را در دستور کار قرار داده و حجم واردات قابل توجهی نیز برای این سایز انجام شده است. اما متاسفانه عده ای سود جود لاستیک را از کالای مصرفی تبدیل به کالای سرمایه ای کردند، بزودی دپو تایر سبب زیان برای این سودجویان در بازار خواهد شد.

 

تیترکوتاه

برچسب: خودرو ، قیمت لاستیک ، بازار لاستیک ، لاستیکhttps://jahaneghtesad.com/direct/9393


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |