دوشنبه 07 فروردین، 1402

کدخبر: 14020 14:35:08 1394-04-19
یک بند از استیضاح آخوندی حذف شد

یک بند از استیضاح آخوندی حذف شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
یک بند از استیضاح آخوندی حذف شد

یک بند از استیضاح آخوندی حذف شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

وزیر راه با استعفای رییس سازمان هواپیمایی کشوری موافقت کرد

مهدی زاهدی

m.zahedi25@yahoo.com

روز پنج‌شنبه ۱۸ تیرماه موضوع استعفای رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در شبکه های اجتماعی مطرح و به فاصله یک روز این شایعه با انتشار خبری رسمی از سوی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی به واقعیت پیوست.

از سوی دیگر موضوع استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس این روزها همچنان در صدر اخبار است و به رغم اینکه اعضای کمیسیون تخصصی مرتبط با حوزه عمران کشور موافقتی با این استیضاح ندارند اما برخی نمایندگان بر این طرح اصرار می کنند.

نکته قابل تامل اینکه یکی از بندهای طرح استیضاح آخوندی که تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است، موضوع ‌«آخرین اقدامات در خصوص متخلفان سقوط ‌هواپیمای ایران ۱۴۰» بوده و اکنون با کنار رفتن مسئول اصلی این اتفاق به نظر می رسد این بند استیضاح کارایی چندانی برای پافشاران بر این طرح نخواهد داشت و احتمال کم شدن امضاهای پای نامه استیضاح وزیر وجود دارد.

وقوع سانحه هوایی ایران ۱۴۰ درمردادماه سال گذشته و قصور برخی متولیان در رخ دادن این اتفاق، همواره توسط مردم و نمایندگان در این یکسال مورد سوال و پرسش بوده است که رییس مستعفی سازمان هواپیمایی کشوری در این مدت تنها با ذکر نکاتی نه چندان کامل به آن پرداخته است.

حال و با استعفای علیرضا جهانگیریان و پذیرش این استعفا از سوی وزیر، این موضوع درحالی از میان بندهای کمتر مرتبط با حوزه کاری آخوندی حذف می شود که این بار وزیر راه و ترابری در صورت پافشاری دوباره برخی نمایندگان برای استیضاح بدون دغدغه درباره این اتفاق سخن بگوید.

چرا که بنا بر گزارش های برخی خبرگزاری ها جهانگیریان برای انجام پروازهای هواپیمای ایران ۱۴۰ تحت فشار سازنده‌های ایرانی این هواپیما بود؛ او پیش از ریاست سازمان هواپیمایی کشوری و در دولت قبلی، مدیر پروژه طراحی هواپیمای ۱۵۰ نفره بود و در این عرصه با منوچهر منطقی همکاری می‌کرد، در دولت یازدهم هم ریاست سازمان هواپیمایی کشوری به وی سپرده شد تا با هدفگذاری خاص، این موضوع با جدیت بیشتر دنبال شود.

گفتنی است حدود ۲ ماه ‌پس از بروز سانحه ایران ۱۴۰ علی‌‌رضا جهانگیریان در نشستی خبری خطای خلبان ‌را دلیل اصلی بروز این سانحه عنوان کرد و در واقع شاید این نگاه به وجود آمد که وی خواسته است دیگر مسئولیت‌‌ها را سلب کند.

‌وی این را هم گفت که افزایش ارتفاع فرودگاه نیز عملکرد موتور را دچار نقصان می‌کند که در این باره دمای ۳۸ درجه هوا و ارتفاع مهرآباد از سطح دریا از عوامل تاثیرگذار بوده است، این هواپیما صبح روز حادثه از اصفهان به تهران حرکت می‌کند و در تهران پس از مسافرگیری ساعت ۹:۲۰ روی باند مهرآباد آماده خیزش می‌شود؛ دو ثانیه قبل از جداشدن از زمین موتور سمت راست هواپیما از دست می‌رود و در یک ثانیه قبل از جدا شدن از زمین نیروی جلوبرنده موتور صفر می‌شود

برخی خبرگزاری ها هم پس از این استعفا نوشتند: با کنار رفتن جهانگیریان، شاید آخوندی بتواند مدعی شود که حداقل ‌در خصوص مقصران پرواز و سقوط ‌هواپیمای ایران ۱۴۱ گام‌هایی برداشته است؛ شاید همین اقدام و تعیین رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشوری، یکی از اصلی‌ترین پاشنه‌آشیل‌های استیضاح آخوندی را رفع کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |