یکشنبه 16 بهمن، 1401

کدخبر: 6522 08:27:57 1393-08-14
ثبات اقتصادي از سخن تا عمل

ثبات اقتصادي از سخن تا عمل

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ثبات اقتصادي از سخن تا عمل

ثبات اقتصادي از سخن تا عمل

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

نظر سنجي جهان اقتصاد نشان می دهد

ساغر کوهستاني: چندي پيش رييس‌جمهور در جمع ايرانيان مقيم آمريکا اعلام کرد مهمترين دستاورد دولت يازدهم بازگرداندن آرامش و ثبات اقتصادي به کشور بود و اخيرا در جلسه توسعه و سرمايه گذاري در استان زنجان ضمن تاکيد بر قرار گرفتن کشور در مسير رونق گفت: کارآفرينان بدانند که امروز ثبات اقتصادي در کشور حاکم است و امنيت و ثبات اقتصادي امروز ايران در منطقه، کاملاً قابل قبول است.
به ديد بسياري صاحبنظران شرايط اقتصادي در کشور تغيير کرده است و از وضعيت بي ثبات و غير قابل پيش بيني چند سال گذشته به شرايط کنوني رسيده است. اما اين ثبات اقتصادي که در نهايت باعث تامين امنيت و رونق اقتصادي مي شود براي شهروندان نيز ملموس است؟
در نظر سنجي سايت روزنامه جهان اقتصاد از خوانندگان پرسيده شد، آيا آنان ثبات اقتصادي را در زندگي روزمره خود احساس مي کنند؟ در حدود 16 درصد از پاسخ دهندگان سايت روزنامه بر اين باورند که مدتي است قيمت کالاها ثابت است. اين بدين معناست که اين تعداد از پاسخ دهندگان ثبات اقتصادي را در زندگي روزمره خود درک مي کنند.
اين نظرسنجي که به مدت يک ماه بر روي سايت روزنامه قرار داشت، مشخص کرد؛ در حالي که 3.5 درصد از راي دهندگان بر اين باورند که تنها قيمت کالاهاي تجملي افزايش يافته است، 31 درصد از راي دهندگان معتقدند قيمت کالاهاي اساسي شامل گندم، برنج، قند و شکر، گوشت ( قرمز و سفيد ) و روغن همچنان افزايش مي يابد.
کارشناسانان بر اين باورند که ميان ثبات اقتصادي که بر اساس آمار و ارقام و بر روي کاغذ مشخص شده و احساس ثبات اقتصادي در ميان تمام اقشار جامعه به خصوص طبقه کارگر تفاوت وجود دارد. ثبات قيمت ها را به سادگي مي توان از خريد کالاها و خوراک روزمره گرفته تا معاملات عمده مشاهده کرد. در اين ميان نيمي از راي دهنگان نظر سنجي جهان اقتصاد در پاسخ به پرسش احساس ثبات اقتصادي در زندگي روزمره خود، اعلام کردند که همچنان شاهد نوسان در قيمت اقلام مختلف هستند.
شکي نيست که شرايط اقتصادي ايران به سوي بهبود و پيشرفت پيش مي رود اما اين پرسش مطرح است که آيا اکثريت جامعه اين تغيير را احساس کرده اند؟ امنيت و ثبات اقتصادي در هرجامعه با الزامات ديگري چون امنيت سياسي و اجتماعي گره خورده است و دولتمردان مي بايست با تعريف سياستهاي خرد و کلان مناسب براي رسيدن به توسعه پايدار که امنيت و ثبات اقتصادي بخشي از آن است، زمينه را براي بهبود شرايط فراهم کنند تا آنچه در قالب تئوري و سخن خوشايند است، به مرحله عمل و اجرا برسد.

{mp3}test{/mp3} {mp3}borskala11{/mp3}

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |