جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 12477 13:51:44 1394-02-18
زمین در۴دشت تهران فرونشست

زمین در۴دشت تهران فرونشست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
زمین در۴دشت تهران فرونشست

زمین در۴دشت تهران فرونشست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه امورزیربنایی: یک مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: فرونشست در دشت ورامین ۱۳سانتیمتر ، در دشت ری ۲۵سانتیمتر، در دشت تهران ۱۴سانتیمتر و در دشت شهریار ۳۶سانتیمتر ثبت شده است.

خسرو ارتقایی با اشاره به اینکه سالانه ۱۵۰میلیون مترمکعب کسری مخازن در دشت های استان تهران داریم گفت: این ارقام فرونشست زمین است و میزان کاهش آب زیرزمینی بیشتر از این ارقام برآورد می شود. به دلیل برداشت بی رویه آب در سال های اخیر و پایین آمدن سطح آب، همه دشت های ۸گانه تهران دشت ممنوعه است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو علت فرونشست زمین را پایین رفتن سفره های زیرزمینی آب به دلیل برداشت بیش از حد و کاهش بارش و جریان نفوذ آب به این سفره ها دانست و افزود: فرونشست سفره های زیرزمینی در برخی دشت ها ۲متر و در برخی دیگر از دشت ها بیشتر از آن است.

وی ادامه داد: در خلل و فرج ناشی از فرونشست زمین، هوا جایگزین می شود و در اثر وزن لایه بالایی زمین فرونشست ایجاد می شود. فرونشست در دشت ورامین موجب تَرَک های عمیقی شد که بر اثر آن میله های چاه های آب از زمین بیرون آمد و تأسیسات زیربنایی شهری و روستایی را تهدید می کند.

ارتقایی تاکید کرد: مرگ آبخوان ها همزمان با فرونشست ایجاد می شود و مخازن آب زیرزمینی را از دست می دهیم و حتی تعدادی از چاه های مجاز استان قادر به برداشت آب براساس پروانه خود را ندارد. امسال ۱۵۰میلیون متر مکعب از برداشت های غیرمجاز را مهار می کنیم و با تغذیه مصنوعی در برنامه ۵ساله می خواهیم روند کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی را متوقف کنیم.

 
 
 
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |