جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 195339 11:33 1401/06/22
روسیه نرخ بهره را 50 واحد کاهش می دهد

روسیه نرخ بهره را 50 واحد کاهش می دهد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
روسیه نرخ بهره را 50 واحد کاهش می دهد

روسیه نرخ بهره را 50 واحد کاهش می دهد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، این بانک به تدریج افزایش نرخ‌های اضطراری را به ۲۰ درصد در اواخر فوریه پس از اعزام ده‌ها هزار نیرو به اوکراین و اعمال تحریم‌های گسترده غرب تغییر داده است.

از آن زمان، بانک مرکزی سه کاهش ۳۰۰ واحدی متوالی انجام داد و پس از آن در ماه ژوئن با ۱۵۰ واحد کاهش نرخ بهره را  به ۹.۵ درصد کاهش داد و تحلیلگران را با کاهش ۱۵۰ واحدی دیگر به هشت درصد در آخرین جلسه خود در ۲۲ جولای غافلگیر کرد.

۲۰ نفر از ۲۳ تحلیلگر و اقتصاددانی که روز دوشنبه توسط رویترز مورد نظرسنجی قرار گرفتند، پیش‌بینی کردند که روسیه در روز جمعه نرخ بهره خود را ۵۰ واحد کاهش خواهد داد.

میخائیل واسیلیف، تحلیلگر ارشد بانک سووکوم می‌گوید: «کاهش سریع تورم و نیاز به حمایت از تحول ساختاری اقتصاد روسیه در مواجهه با تحریم‌ها به نفع کاهش بیشتر سیاست‌های پولی است».

بی سی اس گلوبال مارکتز گفت که کاهش ۵۰ واحدی تا حد زیادی در قیمت اوراق قرضه و سهام تعبیه شده است. همچنین نظرات تنظیم‌کننده در مورد چشم‌انداز آینده مهم است و این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی در آینده در چرخه تسهیل سیاست پولی خود توقف کند.

تورم سالانه روسیه در ماه آگوست بیشتر کاهش یافت و به ۱۴.۳ درصد رسید، داده‌ها در هفته گذشته نشان دادند، قیمت‌های مصرف‌کننده برای نهمین هفته متوالی کاهش یافتند که بخشی از آن به دلیل کاهش فصلی قیمت میوه و سبزیجات است.

تورم هنوز بسیار بالاتر از هدف چهار درصدی بانک مرکزی است اما نسبت به بالاترین سطح ۲۰ سال اخیر که بلافاصله پس از اعزام نیروهای مسکو به اوکراین مشاهده شد، کاهش یافته است.

بسیاری از تحلیلگرانی که کاهش ۷.۵ درصدی را پیش‌بینی کردند معتقد بودند که این حرکت حتی می‌تواند عمیق‌تر باشد و به هفت درصد برسد. تنها دو نفر کاهش ۱۰۰ واحدی را پیش‌بینی کردند و تنها یک مورد کاهش سطح پایین‌تر را تا ۷.۷۵ درصد پیش‌بینی کرد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |