پنج شنبه 04 مرداد، 1403

کدخبر: 162693 14:18 1400/09/01
این 8 عامل باعث بالا رفتن مصرف برق می شود

این 8 عامل باعث بالا رفتن مصرف برق می شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
این 8 عامل باعث بالا رفتن مصرف برق می شود

این 8 عامل باعث بالا رفتن مصرف برق می شود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به‌ گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، "عبدالامیر یاقوتی" با اشاره به عوامل سوق از خوش مصرفی به سمت پرمصرفی یا بدمصرفی اظهار کرد: حدود 86 درصد مشترکان خانگی کمتر از 300 کیلووات ساعت (مصرف تا الگوی مصرف در ماه‌های گرم) در ماه مصرف می‌کنند، بنابراین در صورت توجه به چگونگی مصرف و البته استفاده از تجهیزات متعارف برقی، تمامی مشترکان می‌توانند مصرف خود را به گونه‌ای مدیریت کرده که همواره کمتر از الگو، برق مصرف کنند.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی باعث می‌شود مشترکان بیش از سقف الگوی مصرف استفاده کنند، اضافه کرد: عواملی همچون استفاده از تجهیزات کم بازده به‌خصوص یخچال، فریزر، استفاده از چند یخچال، عدم توجه به خاموش کردن تجهیزات برقی در صورت عدم نیاز به آنها (مثل تلویزیون، لامپ اضافه و کولر)، استفاده از کولر گازی در مناطق مرکزی و شمالی کشور و استفاده از یک انشعاب خانگی برای چند مکان مهم و تاثیرگذار است.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر ادامه داد: استفاده از انشعاب خانگی برای مصارف دیگر (از جمله برق عمومی، چاه آب و  ...)، استفاده از تجهیزات خاص برای بیماران (البته برای بیماران خاص تسهیلاتی دیده شده است) و استفاده از لامپ‌های پرمصرف از دیگر عوامل دخیل در افزایش مصرف مشترکان است.

وی افزود: در مجموع حدود 35 درصد مصرف در تابستان و مناطق غیرگرم مربوط به کولرهای آبی، 27 درصد به یخچال و فریزر، 20 درصد به تجهیزات صوتی و تصویری، 5 درصد به روشنایی و مابقی به سایر تجهیزات از جمله جاروبرقی، ماشین لباسشویی، اتو، سشوار و ... اختصاص دارد.

یاقوتی با اشاره به تاثیر وسایل برقی غیراستاندارد بر مصرف برق یک خانوار گفت: طبیعی است که استفاده از تجهیزات با بازدهی انرژی پایین می‌تواند سبب افزایش مصرف برق شود. در انتخاب و تهیه کالا خصوصا وسایل برقی توجه به مواردی چون شکل ظاهری، مدل، کارخانه سازنده و تکنولوژی ساخت، شرط‌‌های لازم در انتخاب یک کالا محسوب می‌شوند، اما توجه به نشان استاندارد و برچسب انرژی از شرط‌های ضروری در انتخاب و تهیه وسایل برقی خانگی است.

وی ادامه داد: این علائم اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه ایمنی، بازدهی و میزان مصرف انرژی وسایل برقی با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهند در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد. به‌عنوان مثال یک کولر گازی با راندمان 7.5 بی تی یو به ازای هر وات دو برابر یک کولر گازی با راندمان 15 بی تی یو به ازای هر وات مصرف برق دارد. یا یک یخچال با رده انرژی E  دو برابر یک یخچال مشابه با رده انرژی A مصرف برق دارد.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |