پنج شنبه 31 خرداد، 1403

کدخبر: 1346 09:00 1402/01/10

گمانه‌زنی در خصوص ورود ده‌ها هزار آیفون ۱۴ به کشور/ گمرک شفاف‌سازی کند

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، فناوری ، تجارت

گمانه‌زنی در خصوص ورود ده‌ها هزار آیفون ۱۴ به کشور/ گمرک شفاف‌سازی کند

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، فناوری ، تجارت

براساس برخی گمانه‌زنی‌ها با وجود عدم امکان رجیستر آیفون‌های ۱۴ طی بازه زمانی مهر تا اسفند سال گذشته ورود ۴۰ تا ۵۰ هزار آیفون ۱۴ به ثبت رسیده که لازم است گمرک ایران عدد دقیق این موارد را اعلام کند.

موضوع عدم رجیستر آیفون‌های 14 تقریبا از ابتدای عرضه این مدل از تلفن همراه مطرح و رجیستر آن ممنوع شد. براین اساس در هفت روز ابتدایی مهر ماه که ابلاغیه‌ای در خصوص ممنوعیت ثبت آیفون 14 صادر نشده بود، ثبت مسافری انجام شده است.

در این بازه زمانی بین 6 تا 7 هزار دستگاه آیفون 14 مسافری واقعی وارد کشور شد. البته ذکر این نکته ضروری است که این موارد فقط در احراز هویت ورودی ثبت شدند اما هیچ هزینه‌ای پرداخت نکردند. در زمان حاضر نیز برقرار ارتباط این گوشی‌ها هر ماه تمدید می‌شود و هزینه‌ای را پرداخت نکرده‌اند.

با این وجود همچنان امکان واردات آن در قالب رویه مسافری و ثبت آن در گمرک وجود داشت اما در نهایت در ابتدای اسفند شاهد ممنوعیت واردات آن بودیم.

ماجرای قیمتگذاری آیفون‌ با دلار 60 هزار تومانی/ رویه واردات از محل صادرات خود چگونه بر تنور گرانی می‌دمد؟

اخیرا مهدی عبقری دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه نیز با بیان اینکه وقتی آیفون 14 به صورت تجاری وارد نشد عده‌ای این کالا را از طریق بازار آزاد و بازار قاچاق عرضه کردند، گفت: این مسئله باعث شد تا کالاهای دیگر نیز تاثیربپذیرند و قیمت آنها افزایش پیدا کند. ای کاش ممنوعیت واردات آیفون 14 که در تاریخ یکم اسفند ماه اعلام شد را همان اول مهر ابلاغ می‌کردند و طی این 5 ماه، آیفون 14 اساسا وارد کشور نمی‌شد و بازار کالای دیگر را نیز دچار بهم ریختگی نمی‌کرد.

گفتنی است، در زمان حاضر برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که بالای 40 تا 50 هزار آیفون در سال 1401 در مبادی ورودی گمرکی ثبت شده اما در حال حاضر رجیستری آنها بلاتکلیف است. در نتیجه لازم است تا گمرک ایران در این خصوص شفاف‌سازی کند که چه تعداد آیفون 14 مسافری در مبادی ورودی کشور به ثبت رسانده است.

 

منبع: تسنیم

برچسب: جهان اقتصاد ، دلار ، گوشی موبایل ، بازار آزاد ، آیفون ، واردات آیفون ، اخبار روز ، قیمت آیفون 14https://jahaneghtesad.com/direct/1346


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |