جمعه 24 فروردین، 1403

کدخبر: 11077 16:00 1402/10/09

کاهش 65 درصدی فروش خانه در تهران

دسته‌بندی: زیربنایی ، مسکن

کاهش 65 درصدی فروش خانه در تهران

دسته‌بندی: زیربنایی ، مسکن

در گزارش جدید بانک مرکزی آمار مربوط به بازار مسکن به شکل جدیدی منتشر شده است.

حجم فروش آپارتمان‌ مسکونی در محبوب‌ترین محدوده بازار مسکن تهران نسبت به پارسال ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است

 گزارش تحولات بازار مسکن تهران که به شکل ماهانه توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود، در آذر امسال با سروشکل جدیدی در دسترس مردم قرار گرفته است. در گزارش جدید از داده‌های مهمی مثل نحوه فروش تعداد آپارتمان‌های مسکونی بر حسب عمر بنا و متراژ خبری نیست، اما همین گزارش نصف و نیمه‌ای که در سایت بانک مرکزی دیده می‌شود تا حدود زیادی ما را در جریان موقعیت صاحبخانه‌ها قرار می‌دهد. براساس این گزارش به ازای رشد ۵۴ درصدی قیمت خانه‌های تهران در حدفاصل آذر پارسال تا آذر امسال حجم فروش ۶۵ درصد آب رفته است. منطقه ۱۳ که در شرق پایتخت واقع شده، با ریزش ۸۰ درصدی خریداران، بیشتر از هر منطقه دیگری تحت تاثیر رکود قرار گرفته و در منطقه ۱۹، فروشنده‌ها در کل آذر امسال فقط ۳۷ مشتری برای انعقاد قرارداد پیدا کردند.

 

موقعیت صاحبخانه‌ها در منطقه شش

فروش آپارتمان در منطقه شش تهران آذر امسال بیشتر از هر جای دیگر پایتخت ریزش داشته است. آمار‌وارقام ارائه شده توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم فروش آپارتمان در منطقه شش تهران که بخشی از مرکز شهر به حساب می‌آید، در فاصله آبان تا آذر از ۱۸۳ به ۱۴۳ مورد تقلیل پیدا کرده است.

فروش آپارتمان در منطقه شش تهران به این ترتیب در یک ماه حدود ۲۱ درصد آب رفته و به زبان ساده یک‌پنجم از حجم معاملات مسکن در این منطقه از شهر کم شده است. عدد‌هایی که مشخص می‌کنند در آذر امسال به شکل متوسط کمتر از روزی پنج واحد مسکونی در محله‌هایی معروفی مثل امیرآباد و یوسف‌آباد معامله شده است.

داده‌های بانک مرکزی از وقایع بازار مسکن در منطقه شش تهران حاوی این است که صاحبخانه‌ها رقم پیشنهادی خودشان را بابت هر متر مربع حدود ۱۰۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین کردند و به‌عنوان مثال آن‌ها به‌خاطر فروش آپارتمان ۱۰۰ متری در آن نقطه از شهر ۱۰ میلیارد و ۷۰ میلیون تومان دریافت کردند.

موقعیت صاحبخانه‌ها در منطقه ۱۳

فروش آپارتمان در منطقه ۱۳ آذر امسال درمقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است. این بیشترین میزان ریزش سالانه معاملات مسکن در مناطق ۲۲ گانه پایتخت است و بانک مرکزی می‌گوید حجم معاملات بازار مسکن در این نقطه از شهر طی یک سال از ۳۷۶ مورد به فقط ۷۷ مورد رسیده است. یعنی در منطقه‌ای که بخشی از شرق تهران به حساب می‌آید، آذر امسال به شکل متوسط شاهد خریدوفروش فقط ۲.۵ واحد مسکونی در روز بودیم.

فروش آپارتمان در منطقه ۱۳ به این ترتیب درمقایسه با سایر مناطق تهران در یک سال گذشته با رکود بیشتری مواجه بوده است و در این بخش از تهران فروشنده‌هایی در پیدا کردن مشتری موفق بودند که قیمت دلخواه و پیشنهادی خودشان را به‌ازای هر متر به عدد ۷۰ میلیون تومان رساندند.

فروش آپارتمان در منطقه ۱۳ با این اوصاف برای صاحبخانه‌ای که آذر امسال ملک ۱۰۰ متری را برای فروش گذاشته، حدود هفت میلیارد عایدی داشته و ارزش یک خانه ۵۰ متری در منطقه ۱۳ به حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون می‌رسد.

 

موقعیت صاحبخانه‌ها در منطقه پنج

فروش آپارتمان در منطقه پنج بیشتر از هر نقطه دیگری در تهران رونق داشته است. بانک مرکزی می‌گوید آذر امسال از کل سه هزار و ۵۵۰ خانه‌ای که در تهران معامله شده، دقیقا ۵۰۰ مورد در منطقه پنج به امضا رسیده است.

فروش آپارتمان در منطقه پنج با این اوصاف سهم تقریبا ۱۵ درصدی از حجم معاملات بازار مسکن تهران داشته که این عدد نسبت به منطقه ۱۰ به عنوان دومین منطقه محبوب تهران حدود شش درصد بیشتر است. با همه این حرف‌ها میزان خریدوفروش آپارتمان مسکونی در منطقه پنج تهران نسبت به یک ماه قبل حدود پنج درصد و درقیاس با یک سال قبل حدود ۶۷ درصد ریخته است.

چون در آبان امسال ۵۲۸ و در آذر پارسال هزار و ۵۳۲ واحد مسکونی در منطقه پنج معامله شدند. متوسط قیمت مسکن در منطقه پنج تقریبا متری ۹۱ میلیون تومان است و صاحبخانه‌ها به شکل میانگین برای خانه‌های ۱۰۰ متری رقمی نزدیک ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون قیمت می‌گذارند.

 

موقعیت حساس صاحبخانه‌ها در بازار مسکن تهرانهمزمان با رشد ۵۴ درصدی قیمت مسکن خانه‌های تهران در حدفاصل آذر پارسال تا امسال، حجم فروش ۶۵ درصد آب رفته است

موقعیت صاحبخانه در منطقه یک

گران‌ترین منطه تهران لقبی است که از سال‌های قبل آن را برای منطقه یک کنار می‌گذاریم، اما براساس آمار‌های رسمی و جدید این عنوان از آبان امسال به منطقه سه رسیده است. متوسط قیمت مسکن در منطقه یک آذر امسال درحالی حدود متری ۱۳۳ میلیون تومان به ثبت رسیده که فروشنده‌ها در منطقه سه به شکل متوسط رقمی معادل ۱۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین کردند.

 

منطقه یک با این حال همچنان یکی از گرانقیمت‌ترین نقاط حوزه مسکن پایتخت است که البته درمقایسه با یک سال قبل فروش آپارتمان در آنجا به نصف رسیده و میزان خریدوفروش‌ها درمقایسه با آبان امسال حدود پنج درصد تقلیل پیدا کرده است. در ماه گذشته فقط ۱۹۵ واحد مسکونی در محله‌های گرانقیمتی مثل نیاوران و فرمانیه و زعفرانیه خریدوفروش شده، ولی بدنیست بدانید آذر پارسال حدود ۴۰۰ آپارتمان در این بخش از شهر معامله شده است.

موقعیت صاحبخانه‌ها در منطقه منطقه ۱۸

 

فروش آپارتمان در منطقه ۱۸ طبق آمار‌های رسمی با کمترین قیمت نسبت به سایر مناطق تهران انجام شده است. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۸ تهران که جنوب شهر واقع شده، متری ۳۵ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان به ثبت رسیده که این عدد درمقایسه با متوسط قیمت کل شهر حدود متری ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر است.

 

فروش آپارتمان در منطقه ۱۸ با این حال نسبت به آذر پارسال حدود ۵۷ درصد کمتر شده و به‌جای ۲۱۶ خانه‌ای که آن موقع در این بخش معامله شده، حالا شاهد نقل‌و‌انتقال فقط ۹۲ واحد مسکونی در این بخش از شهر هستیم. فراموش نکنیم که متوسط قیمت مسکن در ارزان‌ترین محدوده شهر تهران ظرف یک سال با رشد ۴۵ درصدی از متری ۲۴ میلیون و ۵۰۰ به متری ۳۵ میلیون و ۵۰۰ تبدیل شده و حالا فروشنده‌هایی که برای خانه‌های ۱۰۰ متری رقمی نزدیک سه میلیارد و ۵۵۰ میلیون درنظر می‌گیرند، از شانس بیشتری برای پیدا کردن مشتری برخوردار هستند.

 

موقعیت صاحبخانه‌ها در منطقه ۱۹

منطقه ۱۹ از نظر حجم خریدوفروش‌ها در بازار مسکن تهران، دقیقا نقطه مقابل منطقه پنج قرار می‌گیرد. منطقه ۱۹ براساس گزارش جدید بانک مرکزی کسادترین محدوده بازار مسکن تهران معرفی شده و از کل حجم خریدوفروش‌های آذر امسال فقط یک درصد سهم این منطقه بوده است.

گزارش تحولات بازار مسکن تهران نشان می‌دهد در ۳۰ روز آذر امسال روی هم فقط ۳۷ واحد مسکونی معامله شده و اینطوری تعداد خریدوفروش‌های روزانه در این بخش شهر ۱.۲ واحد مسکونی تخمین زده می‌شود. در این بخش از شهر درحالی شاهد خریدوفروش ۳۷ واحد مسکونی بودیم که آذر پارسال میزان معاملات تفریبا دوبرابر امسال بوده است. همین تعداد فروشنده در منطقه ۱۹، آذر امسال برای واحد‌های مسکونی خودشان به شکل متوسط متری ۴۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قیمت گذاشتند و با این اوصاف به‌خاطر فروش یک آپارتمان ۱۰۰ متری حدود چهار میلیارد و ۱۷۰ میلیون دریافت کردند.

 

ایران اکونومیست

برچسب: مسکن ، بازار مسکن ، فروش آپارتمان‌ مسکونی ، بازار مسکن تهرانhttps://jahaneghtesad.com/direct/11077


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |