چهارشنبه 29 فروردین، 1403

کدخبر: 5614 20:12 1402/04/31
دسته‌بندی: بورس

اکوایران: مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گفت که به نظر می‌رسد باتوجه‌ به گزارش‌های ۳ ماهه‌ای که منتشر می‌شود، از این‌ پس نگرانی خیلی جدی نداریم.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات روز جاری همچون روزهای پیش رویه منفی را به خود گرفته بود و این موضوع را از صبحت‌های سخنگوی دولت در خصوص نرخ خوراک گاز در روز چهارشنبه به‌وضوح روشن بود که روز شنبه بازار بورس تهران چه رویه‌ای را در پیش خواهد گرفت. از طرفی با انتشار گزارش‌های سه ماه منتهی به ۳۱ خردادماه شرکت‌ها در سامانه کدال (که طی گزارش این سامانه در روزهای پایانی هفته دچار اختلال شده است.) رئیس سازمان بورس تهران -مجید عشقی- عنوان کرده است که به نظر می‌رسد باتوجه‌به گزارش‌ها ۳ ماهه‌ای که منتشر می‌شود، ازاین‌پس نگرانی خیلی جدی نداریم. 

شاخص کل بورس تهران امروز ۳۳ هزار واحد دیگر افت کرد و خود را به رقم یک میلیون ۹۸۳ و هزارواحدی رساند. ارزش بازار بورس تهران که در نیمه اردیبهشت‌ماه به رقمی بیش از ۹ هزار همت رسیده بود در حال حاضر در محدوده‌های ۷ هزار و ۱۷۳ همتی قرار دارد که افت بیش از ۱ هزار و ۸۰۰ همتی را تجربه کرده است. با این افت‌ها شاخص کل بورس تهران به محدوده‌های ابتدایی سال جاری عقب کرده است و بازدهی از ابتدای سال تا کنون را در محدوده‌های صفر و حتی منفی ثبت کرده. 

از مجمع ایران‌خودرو خبر رسیده است که مدیرعامل این شرکت عنوان کرده است که مجوز معافیت مالیاتی شورای سران قوا را می‌گیریم تا تجدید ارزیابی دارایی‌ها قبل از موعد ۵ سال انجام شود. همچنین در خصوص قیمت محصولات این موضوع مطرح شده است که قطع یقین شورای رقابت قیمت‌های منطقی ما را خواهد داد و قیمت‌ها باید افزایش پیدا کند. شورای رقابت باید قیمت سه‌ماهه ما را بدهد و اگر بدهند مطمئن باشید نه قیمت سهام ما این خواهد بود و نه تولید ما. 

بازار به توجه به شرایط پیش‌آمده چند مدتی است که به فکر اصلاح پرتفوی‌های خود افتاده است از همین رو گروه لاستیک بازار سرمایه با وجود رخ منفی که کل بازار داشت با استقبال مواجه شده بود و خریداران به این سمت نیم‌نگاهی داشتند. 

پایگاه خبری سنا هم اعلام کرده است که معصومی خانقاه، مدیرعامل صندوق توسعه بازار سرمایه: حدود ۲ همت از اوراق تبعی روز سه‌شنبه (۲۸ تیرماه) و یک‌همت هم روز چهارشنبه توسط شرکت بورس اوراق بهادار تهران آگهی شد که به ترتیب از امروزوفردا آماده فروش است. 

همچنین هر دستگاه کامیونت FORCE کابین خوابدار ۶ تن بدون کاربری (متعلق به بهمن دیزل) با همان قیمت پایه یک میلیارد و ۴۳۷ میلیون تومان معامله شد. کامیونت FORCE کابین خوابدار ۶ تن بدون کاربری، ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ امسال تحویل مشتریان می‌شود. 

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس تهران

روند نزولی شاخص کل بورس تهران همچنان ادامه دارد و این روزها در بین اهالی بازار سرمایه این شایعه مطرح است که باتوجه‌به تغییراتی که برای نرخ خوراک گاز صورت گرفته است خیلی از افراد دست به ترکیب پرتفوی خود خواهند زد. در این میان گروه لاستیک بازار سرمایه و در این حال و احوال منفی شاخص کل این گروه با رویه مثبتی کار را شروع کرده است. 

از منظر تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران که در جریان معاملات این چند روز رویه منفی را داشته است که محدوده حمایتی باکس زردرنگ خود وارد شد محدوده‌ای که عنوان خط میانی کانال هم از آن نام‌برده می‌شد. از سویی هم بازار یکبار در این محدوده روند را برای چند روز از منفی به مثبت تغییر داد و حالا بازار و شاخص کل در این محدوده‌ها قرار دارد. 

اندیکاتور RSI شاخص کل بورس تهران در محدوده کمتر از ۳۰ واحدی قرار گرفته است و هیجان بیش فروش را نشان می‌دهد. باتوجه‌به تغییرات ایجاد شده در اندیکاتور RSI و محدوده حمایتی که در مورد آن صحبت کردیم شاید بتوان این سناریو‌ها را در نظر گرفت اولین سناریو اینکه شاخص کل همچنان در مسیر نزولی ادامه دهد و به سمت سطح دیگری از کانال‌های ترسیم شده فرضی حرکت کند که این به‌عنوان یک فاجعه برای بازار سرمایه یاد خواهد شد و اندیکاتور‌ها هیجان‌های بیش فروش را اعلام کنند و یا در سناریو دوم اینکه بازار به خواهد باتوجه‌به گفته رئیس سازمان بورس و گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال به فکر تغییر در ترکیب پرتفوی مسیر اصلاحی (صعودی) را انتخاب کند. 

از منظر تکنیالی برای مثبت‌شدن شاخص باید نشانه‌های محکم‌تری از حمایت محدوده باکس زردرنگ روی نمودار دیده شود و همچنین خروج اندیکاتور RSI از محدوده‌های بیش فروش و شکست خط روند نزولی فرضی رسم شده برای آن پدیدار شود.

 

منبع: اکوایران

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، بازار سرمایه ، شاخص کل بورس ، اوراق بهادار ، ایران خودرو ، فرابورس ، شورای رقابت ، اخبار روز ، سخنگوی دولت ، نرخ خوراک گاز ، گروه لاستیکhttps://jahaneghtesad.com/direct/5614


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |