شنبه 01 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 236 18:06 1401/11/10

ملاک های اصلی تعیین مزد کارگران چیست؟

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، بیزنس

ملاک های اصلی تعیین مزد کارگران چیست؟

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، بیزنس

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی درباره دستمزد سال آینده کارگران گفت:منتظرتصمیم کمیته دستمزد برای شورای عالی کار هستیم,کارگران به دنبال اجرای قانون هستند.

فتح‌الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره دستمزد سال آینده کارگران گفت:هنوزجلسات کمیته مزد آغاز نشده است و تاکنون یک جلسه شورای عالی کار برگزار شده است اما وارد بحث تخصصی مزد نشده اند.

 وی با بیان اینکه توجه به ماده 41 قانون کار یکی از ملاک های اصلی در تعیین دستمزد است افزود:در کمیته دستمزد باید سبد معیشت تعیین شود و علاوه بر آن نرخ تورمی که از سوی بانک مرکزی تعیین می شود مورد توجه قرار گیرد و نظر نهایی مرکز آمار لحاظ شود.

بیات در بعد کلی دیدگاه  دستمزد گفت:تعیین مزد باید طبق قانون وماده 41باشد.نرخ تورم را یا بانک مرکزی یا مرکز آمار اعلام می کند,معمولاً‌از بانک مرکزی استعلام میکنند. نرخ تورم مدام در حال افزایش است. قیمت ها رو به افزایش خواهد بود, این مسئله رشد را نشان می دهد,این وظیفه ی شورای عالی کار است که به بحث دستمزد ورود کند. سال گذشته میزان سبد معیشت حدد 9میلیون تومان تعیین شد, دریافتی کارگردر نهایت حدود 6میلیون تومان تعیین شد و باز3میلیون تومان با سبد 9میلیون تومانی فاصله  داشت. این فاصله ها از سنوات گذشته روی هم انباشته شده است, این مسئله برای کارگر و کارفرما خوب نیست.هر چقدر فاصله نرخ تورم با قدرت خرید کارگران افزایش یابد,سفره کارگر کوچک تر می شود.

وی اظهار داشت: باید به سمتی پیش رویم که قدرت خرید کارگران حفظ شود. با توجه به اینکه بیش از نیمی از جمعیت کشور را کارگران تشکیل می دهند, افرادی هستند که تولید داخل را مصرف می کنند, بنابراین افزایش قدرت خرید جامعه کارگران می تواند به رونق تولید داخلی کمک کند.

 

 رئیس اتحادیه کارگران قراردادی بیان کرد: سفره کارگران روز به روز در حال کوچک شدن است که شایسته جامعه  کارگری نیست. کارگران به دنبال صدقه نیستند, بلکه به دنبال اجرای قانون برای بحث دستمزد هستند. حداقل ها کفاف زندگی جامعه کارگری را نمی دهد.

 

بیات افزود: تا لحظه ای که شورای عالی کار برای دستمزد تصمیم گیری کند که احتمالاً به اواخر بهمن ماه می رسد,نماینده کارگر و کارفرما و دولت باید سبد معیشت کارگری را استخراج کنند.

 

 منبع: تسنیم 

برچسب: جهان اقتصاد ، کارگران ، دستمزد کارگران ، اخبار روز ، فتح الله بیاتhttps://jahaneghtesad.com/direct/236


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |