یکشنبه 24 تیر، 1403

کدخبر: 937 07:24 1401/12/14

ضروت مهارت آموزی برای مشاغل آینده/بیکاری شاغلان!

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، فناوری

ضروت مهارت آموزی برای مشاغل آینده/بیکاری شاغلان!

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، فناوری

رئیس سازمان فنی و حرفه ای با اشاره به اهمیت مهارت آموزی در مشاغل آینده گفت:با وجود اینترنت اشیاء تحولی بزرگ در زندگی افراد ایجاد شده است ، در آینده با بیکارانی روبرو می شویم که در حال حاضر اشتغال به کار دارند.

غلامحسین حسینی نیا, معاون وزیرتعاون و رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور درگفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ضرورت مهیا سازی برای مهارت آموزی مشاغل آینده گفت: تقریباً دو سوم کودکانی که در سال 2016 مدرسه را شروع کرده اند، در مشاغلی که هنوز وجود ندارند، کار خواهند کرد.

وی  گفت: با پیچیدگی های عصر حاضر و مقوله آینده مشاغل و مشاغل آینده که متأثر از تکنولوژی های روز و روند پر شتاب آن است، تصمیم گیری و برنامه ریزی های خطی پاسخگوی نیاز مهارت مشاغل آینده نیست و با راه حل های دیروز مسائل امروز و آینده را نمی توان حل کرد. بلکه باید مسائل آینده را با راه حل های آینده ولی امروز حل کرد.

معاون وزیر کار با اشاره به از بین رفتن 71 میلیون شغل در آینده، بیان داشت: درست است بر اساس آمارهای منتشر شده بیانگر این است که تعدادی شغل در آینده مشاغلی از بین می رود، ولیکن 78 میلیون شغل جایگزین می شود و شغل های جدید نیازمند کسب مهارت و مهارت افزایی هستند و ما باید شغل های نوظهور در آینده و تکنولوژی برافکن را بررسی و متناسب با آن آموزش های مورد نیاز را ارائه کنیم.

وی شبیه سازی، بیگ دیتا، واقعیت افزوده، روبات های خودکار، یکپارچه سازی سیستم ها، رایانش ابری، تولید افزایشی، امنیت سایبری و اینترنت اشیاء را از تکنولوژی های کلیدی پایه های انقلاب صنعتی چهارم عنوان کرد و افزود: با وجود اینترنت اشیاء تحولی بزرگ در زندگی افراد ایجاد شده است و در آینده ما با بیکارانی روبرو می شویم که در حال حاضر اشتغال به کار دارند.

وی تصریح کرد: فقط سی سال طول کشید تا چندین تکنولوژی به صورت تلفن همراه در جیب ما جای بگیرد، بنابراین نباید از سرعت پیشرفت تکنولوژی عقب بمانیم و با متفاوت دیدن مشاغل در آینده این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

حسینی نیا، با بیان اینکه در دانشگاه ها، برای تعریف دانش بنیان ها سه مفهوم، start up آپ ها، skill up و scale up را بنا کرده اند، افزود: اساس استارت آپ ها برخاسته از دانش و تولید فناوری است ولیکن مفهوم اسکیل آپ، به معنای ارتقاء مهارت مطابقت محصولات و خدمات استارت آپ ها بر اساس نیازهای بازار می باشد.

وی افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان متولی اصلی مهارت آموزی در کشور، نقش حلقه بین start upها و scale up ها را با ارائه آموزش های مهارتی بر اساس نیاز استارت آپ ها در جهت تولید محصولات و خدمات در مقیاس بالا ایفا می کند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تأکید بر آماده کردن دانش آموزان برای زندگی در آینده، اذعان داشت: مهارت های حرفه ای هر 5 سال نیازمند به روز رسانی بر اساس تکنولوژی های جدید می باشد و سازمان آموزش فنی و حرفه ای در کنار مهارت های سخت، مهارت های نرم را در نظر گرفته است.

وی با اشاره به کسب موفقیت نخبگان مهارتی امنیت سایبری در مسابقات بین المللی مهارت سال 2022 ، گفت: سیستم های خودکار جدید با ترکیب شبکه های سایبری و فیزیکی و همجوشی فن آوری های مختلف بنای انقلاب صنعتی چهارم می باشد که مهارت های آن با توجه به مشاغل آینده متأثر از تکنولوژی های برافکن، باید به صورت فراگیر بین دانش آموزان ارائه شود.

معاون وزیر کار با تأکید بر ارتقاء ارزش ارز ملی بر مدار تکنولوژی، عنوان کرد: در حال حاضر کشورمان در نقطه عطف مهارت آموزی قرار دارد و نیازمند یک انقلاب در خروجی های مهارت آموزی، با در نظر گرفتن ورود به انقلاب صنعتی چهارم و از بین بردن شکاف ناشی از تکنولوژی های جدید هستیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای با اشاره به 19 گروه هدف این سازمان، گفت: سازمان، متولی ارائه ی آموزش های غیررسمی مهارتی در دو بخش دولتی و خصوصی می باشد و 640 مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی، 5 هزار و چهارصد کارگاه آموزشی و حدود 12 هزار و 500 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد از ظرفیت های این مجموعه می باشد که با هدف تربیت نیروی کار ماهر و نیمه‌ماهر و گسترش چتر مهارتی به فعالیت مشغول می باشد.

 

منبع: تسنیم

برچسب: جهان اقتصاد ، امنیت سایبری ، اخبار روز ، شبیه سازی ، بیگ دیتا ، واقعیت افزوده ، روبات های خودکار ، یکپارچه سازی ، رایانش ابری ، اینترنت اشیاءhttps://jahaneghtesad.com/direct/937


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |