یکشنبه 02 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 5667 16:39 1402/05/01

شرط استفاده از اعتبار مازاد کالابرگ الکترونیک چیست؟

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، بانک ، جامعه

شرط استفاده از اعتبار مازاد کالابرگ الکترونیک چیست؟

دسته‌بندی: سیاست‌گذاری ، بانک ، جامعه

با اعلام وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی شرط خرید ۷۰ درصدی کالابرگ‌ الکترونیک جهت بهره‌مندی از افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه تغییر کرد و به خرید ۵۰ درصد رسید. بنابراین کلیه خانوارهای دهک اول تا سوم درآمدی که یارانه ۴۰۰ هزار تومانی دریافت می‌کنند، درصورتی که ۵۰ درصد مبلغ یارانه یعنی ۲۰۰ هزار تومان را صرف خرید اقلام کالابرگ کنند می‌توانند از اعتبار افزایشی ۸۰ هزار تومان استفاده کنند.

با آغاز مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی کلیه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم مشمول افزایش ۲۰ درصدی یارانه شدند. بر این اساس مبلغ ۸۰ هزار تومان در حساب سرپرستان خانوار شارژ شد و با این شرط که هر نفر از اعضای خانوار ۳۲۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی خود یعنی معادل ۷۰ درصد را صرف خرید کالابرگ کند، امکان استفاده از ۸۰ هزار تومان واریزی را به دست می آورد.

اما روز گذشته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تغییر شرط خرید ۷۰ درصدی کالابرگ به ۵۰ درصد خبر داد و اعلام کرد که از ۳۱ تیرماه و با اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ، شرط بهره‌مندی از اعتبار مازاد ۸۰ هزار تومانی خرید ۵۰ درصد مبلغ یارانه است. به عبارتی در مرحله جدید اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیک هر نفر از اعضای خانوار با خرید حداقل ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار ۴۰۰ هزار تومانی یارانه خود که معادل ۵۰ درصد می‌شود می‌تواند از شارژ ۸۰ هزار تومان استفاده کند و افزایش اعتبار بدون سقف برای خانوارها اعمال می‌شود.

وی گفت: پرداخت یارانه برای جبران افزایش قیمت ۱۱ قلم کالای اساسی با حجم مشخص تمرکز دارد و در مرحله جدید، میزان اختلاف تورمی کالاهای اساسی از سال ۱۴۰۱ بدون سقف ۸۰ هزار تومان برای مردم شارژ می‌شود. جلوگیری از افزایش تورم از برنامه‌های اصلی دولت است و در ماه‌های آتی دهک‌های دیگر هم مشمول این طرح خواهند شد.

به گفته معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه دهک اول ۲۹ میلیون نفر را شامل می‌شوند و در ادامه با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان دهک‌بندی به‌ جای خانوار بر اساس تعداد نفرات صورت می‌گیرد.

به موجب این طرح اعتبار کالابرگ برای همه یارانه‌بگیران از یک ماه قبل واریز می‌شود اما برای دهک‌های ۴ تا ۹ درآمدی همان اعتبار یارانه و برای سه دهک اول تا سوم که دهک کم‌درآمد به شمار می‌روند، علاوه بر یارانه ۴۰۰ هزار تومانی ۲۰ درصد اعتبار اضافی به مبلغ ۸۰ هزار تومان واریز می‌شود.

در این طرح ۱۱ قلم کالای اساسی شامل روغن مایع، برنج ایرانی، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، بطری شیر کم چرب، پنیر، ماست پگاه،‌ مرغ، تخم‌مرغ، ماکارونی و قند و شکر جهت عرضه به خانوارها پیش‌بینی شده است.

 

برچسب: جهان اقتصاد ، تخم مرغ ، شکر ، کالای اساسی ، یارانه ، پیش بینی ، قند ، برنج ایرانی ، حبوبات ، اخبار روز ، کالابرگ الکترونیک ، واریز ، ماکارونی ، شیر کم چرب ، مازاد اعتبارhttps://jahaneghtesad.com/direct/5667


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |