پنج شنبه 04 مرداد، 1403

کدخبر: 9958 07:15 1402/09/06

رکورد ۱۰ ساله ذخیره سازی گاز شکسته شد

دسته‌بندی: انرژی ، نفت و گاز

رکورد ۱۰ ساله ذخیره سازی گاز شکسته شد

دسته‌بندی: انرژی ، نفت و گاز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از شکستن رکورد ۱۰ ساله ذخیره سازی گاز در ۸ ماهه ابتدایی امسال خبر داد و گفت: حدود ۳ میلیارد مترمکعب گاز ذخیره شده در مخازن گازی، زمستان امسال وارد مدار خواهد شد.

محسن خجسته مهر، در ابتدای جلسه هفتگی هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران، ضمن قدردانی از حضور رئیس جمهوری در مجموعه وزارت نفت و تلاش‌های وزیر نفت برای فراهم سازی شرایط حضور رئیس دولت، گفت: حضور رئیس جمهوری برای دومین بار در سطح مجموعه وزارت نفت و بازدید ایشان از مرکز پالایش و مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران، باعث امیدواری و دلگرمی مجموعه صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران بوده و مبین نقش محوری صنعت نفت، در رشد اقتصادی کشور است.

 

وی در ادامه به تشریح موارد مطرح شده در بازدید هفته گذشته رئیس جمهوری از وزارت نفت اشاره کرد و گفت: ذخیره سازی حدود ۳ میلیارد مترمکعب گاز در مخازن گازی سراجه و شوریجه، به عنوان یکی از مهمترین اقدامات استراتژیک انجام شده در مجموعه شرکت ملی نفت ایران، به اطلاع رئیس جمهوری رسانده شد که با توجه به دغدغه تأمین گاز در زمستان، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

خجسته مهر دستیابی به این رکورد را نشانه‌ای از مدیریت مناسب مصرف در مقایسه با گذشته اعلام و اظهار امیدواری کرد که با تداوم روند کنونی، بخشی از مشکلات مربوط به کمبود گاز در زمستان رفع شود.

 

معاون وزیر نفت همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر امکان ذخیره سازی گاز تنها در دو میدان سراجه و شوریجه امکانپذیر است، گفت: در جلسه دیدار با رئیس دولت، برنامه شرکت ملی نفت ایران برای انجام مطالعات و حفاری در چند میدان و موقعیت جدید مطرح شد و مقرر شد تا امکان سنجی برای انجام برنامه توسعه‌ای این میدان‌ها در حوزه ذخیره گازی در آینده‌ای نزدیک، انجام شود.

 

افزایش تولید نفت و جهش اقتصادی کشور

خجسته مهر افزود: در جلسه مشترک با رئیس جمهوری، همچنین گزارش مبسوطی از اقدامات و موفقیت‌های شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم مطرح شد و بر این نکته تاکید شد که تحقق کلیه برنامه‌های افزایش تولید نفت و گاز، در مسیر افزایش درآمدزایی کشور و رشد اقتصادی بوده است.

 

وی ادامه داد: بر اساس آمار بانک مرکزی و همچنین مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی گروه نفت و گاز در سه ماهه اول امسال ۱۹ و نیم درصد است که نسبت به دوره‌های گذشته بالاترین رشد را نشان می‌دهد.

 

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه از ابتدای دولت سیزدهم حدود ۱.۳ میلیون بشکه به تولید نفت کشور اضافه شده است، یادآور شد: این حجم از افزایش تولید، مبین رشد ۶۰ درصدی تولید نفت در این دولت است.

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: بخشی از این افزایش تولید، از میدان‌های مشترک صورت گرفته است و در مجموع اقدامات خوبی در خصوص توسعه این میدان‌ها انجام شده است که از جمله آنها می‌توان به تولیدی کردن ۶۰ حلقه چاه جدید در میدان آزادگان جنوبی و افزایش ۷۰ درصدی ناوگان حفاری در میدان‌های مشترک اشاره کرد.

 

وی تاکید کرد که اولویت توسعه‌ای شرکت ملی نفت ایران، در حوزه توسعه میدان‌های مشترک نفتی و گازی است.

 

خجسته مهر ادامه داد: تشریح عملکرد شرکت ملی نفت ایران در حوزه صادرات و وصول مطالبات که به افزایش درآمد کشور انجامیده است، از دیگر مواردی است که به استحضار رئیس جمهوری رسیده است.

 

تاکید رئیس جمهوری بر رفع موانع و کوتاه کردن زمان فعالیت‌های توسعه‌ای و تولیدی

خجسته مهر در ادامه به تاکید رئیس جمهوری دولت سیزدهم در خصوص لزوم رفع موانع از طریق مجاری قانونی اشاره کرد و گفت: رئیس جمهوری تاکید داشتند که در مسیر چاب‌کسازی فعالیت‌های انجام شده در شرکت ملی نفت ایران، حداکثر تلاش ممکن برای رفع موانع موجود، از جمله موارد مربوط به تسهیل سرمایه گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز، انجام شود.

 

وی ادامه داد: یکی دیگر از موارد مورد تاکید شخص رئیس جمهور، کوتاه سازی زمان انعقاد قراردادهای توسعه‌ای این شرکت بود که با توجه به بحث سرمایه بر و زمان بر بودن طرح‌های توسعه‌ای و درآمدزایی بالای آنها، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

معاون وزیر نفت، با بیان اینکه رئیس جمهوری تاکید ویژه‌ای نیز بر لزوم انجام فعالیت‌ها در چارچوب صیانت از محیط زیست داشته است، گفت: جمع آوری گازهای مشعل پالایشگاه‌های گازی و پتروشیمی‌ها به همراه گازهای همراه نفت، از جمله موارد مورد تاکید رئیس جمهوری بوده است و ایشان با وجود قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در این خصوص اذعان داشته‌اند که لازم است تا این موارد در اولویت فعالیت‌های وزارت نفت قرار گیرد.

 

رصد لحظه‌ای فعالیت‌های بالادستی نفت و گاز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به بازدید رئیس جمهوری از مرکز مانیتورینگ شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: هدف از این بازدید، تشریح اقدامات صورت گرفته در خصوص نظارت لحظه‌ای بر کلیه فعالیت‌های زنجیره بالادستی صنعت نفت بوده است که به منظور احراز شفافیت از عملکرد بخش‌های مختلف شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

 

وی اضافه کرد: این نظارت برخط، شامل کلیه فعالیت‌های مربوط به اکتشاف، توسعه، تولید، انتقال، توزیع و صادرات نفت و گاز است.

 

خجسته مهر تاکید کرد: در این جلسه، تمامی زحمات کارکنان خدوم شرکت ملی نفت ایران در کلیه شرکت‌های فرعی و مدیریت‌های ستادی، به استحضار رئیس جمهوری رسید و وعده دادیم تا رسیدن به افق مطلوب، از هیچ کوششی دریغ نکرده و به فعالیت جهادی در صنعت نفت ادامه خواهیم داد.

 

وی افزود: در این دیدار، رئیس جمهوری نیز از فعالیت‌های صورت گرفته توسط کارکنان شرکت ملی نفت ایران در بخش‌های مختلف دریایی و خشکی، قدردانی کردند و اینجانب نیز به نیابت از ایشان، مراتب درود و سپاس ویژه از زحمات کارکنان شرکت ملی نفت ایران را ابلاغ می‌کنم.

 

مهر

برچسب: نفت ، صنعت نفت ، شرکت ملی نفت ایران ، ذخیره سازی گاز ، محسن خجسته مهرhttps://jahaneghtesad.com/direct/9958


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |