دوشنبه 27 فروردین، 1403

کدخبر: 1345 16:26 1402/01/10

روس‌ها از دو ماه دیگر مشتری این خودروی ایرانی می‌شوند

دسته‌بندی: تجارت ، خودرو ، صنعت خودرو

روس‌ها از دو ماه دیگر مشتری این خودروی ایرانی می‌شوند

دسته‌بندی: تجارت ، خودرو ، صنعت خودرو

آن طور که مدیرعامل بست موتورز می گوید قرداد این شرکت روسی با خودروسازی سایپا سه ساله است و قرار است در این بازه زمانی حدود ۴۵ هزار دستگاه از محصولات این خودروساز ایرانی روانه بازار خودروی روسیه شود.

اولین محموله خودرویی ایران خرداد ۱۴۰۲ به بازار روسیه می رسد. حضور ایران در بازار خودرویی روسیه با شرکت در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۲ مسکو استارت خورد. ایران خودرو و سایپا نگاه ویژه ای به روسیه به عنوان یکی از بازارهای صادراتی خود دارند.

  فروش خودروی شاهین از ۱۱ خرداد امسال در روسیه آغاز خواهد شد. شرکت "بست موتورز" اعلام کرد در حال حاضر مشغول مذاکره برای عرضه محصولات ایران خودرو در بازار روسیه نیز هست.

آن طور که مدیرعامل بست موتورز می گوید قرداد این شرکت روسی با خودروسازی سایپا سه ساله است و قرار است در این بازه زمانی حدود ۴۵ هزار دستگاه از محصولات این خودروساز ایرانی روانه بازار خودروی روسیه شود.

الکساندر استپانوف ادامه می دهد برنامه ریزی شده تا در سال اول ۱۰ هزار دستگاه از محصولات سایپا در دسترس مشتریان روسی قرار گیرد. براساس اخبار منتشر شده اولین محموله سایپا شامل هزار خودروی شاهین قرار است به روسیه ارسال شود.

مدیر توسعه راهبردی این شرکت روسی می گوید بحث هایی درباره مونتاژ محصولات نارنجی های ایرانی در منطقه صنعتی شوشاری در سنت پتزبورگ میان طرف های ایرانی و روسی در جریان است.

اوگنی چیژوف امیداور است محصولات خودروسازان ایرانی بتواند دل متقاضیان روسی را ببرد.

مدیران بست موتورز به دنبال این هستند بعد بازکردن جاده برای حضور محصولات سایپا، زمینه را برای حضور محصولات دیگر خودروساز بزرگ ایرانی یعنی ایران خودرو نیز فراهم کنند.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران پیش تر اعلام کرده بود بعد حضور فعالان زنجیره خودروسازی در نمایشگاه اتومبیلیتی ۲۰۲۲ مسکو تفاهم نامه هایی به ارزش ۷۰۰ میلیون یورو به امضا رسید.

با توجه به برنامه فروش خودروسازی سایپا به ارزش ۴۵۰ میلیون یورویی به روسیه آنچه از تفاهم نامه ایرانی ها با روسها باقی می ماند حدود ۲۵۰ میلیون یورو است که می توان گفت این رقم سهم دیگر خودروساز کشور یعنی ایران خودرو خواهد بود. البته مشخص نیست شرکت های قطعه ساز ایرانی نیز ذیل قراردادهای خودروسازان در بازار روسیه حضور خواهند داشت یا اینکه به دنبال حضوری مستقل در بازار خودروی این کشور پهناور اروپایی- آسیایی هستند.

ارزش بازار خودروی روسیه حدود ۲۰ میلیارد دلار است و مدیران ایران خودرو و سایپا در تلاش هستند تا بخشی از ارزش این بازار را به خود اختصاص دهند. البته در این مسیر با حریفان قدری از چین باید سر شاخ شوند.

زمان عرضه خودروهای سایپا در بازار روسیه در شرایطی از سوی شرکت روسی اعلام شده است که پیش تر اخباری از چالش جضور خودروسازان ایرانی در بازار همسایه شمالی منتشر شده بود.

وزارت صنایع و بازرگانی روسیه گفته بود واردات خودروهای ایرانی به روسیه به دلیل نداشتن گواهینامه های تایید مقدور نمی باشد. آن طور که به نظر می رسد خودروسازان ایرانی هیچ درخواستی در این ارتباط با اخذ گواهینامه های مذکور که یکی از شرط های اصلی برای حضور در بازار خودروی این کشور اروپایی-آسیایی است در آن زمان در دستورکار نداشتند.  بی برنامه گی خودروسازان ایرانی برای دریافت این گواهینامه به تایید خبرگزاری ریانووستی روسیه نیز رسیده بود. این خبرگزاری مدعی شده بود خودروسازان ایرانی گواهی تایید یاد شده را ندارند و تا کنون نیز درخواستی در این زمینه از سوی طرف ایرانی به واحد صدور این گواهینامه در وزارت صنایع و بازرگانی روسیه ارائه نشده است.

اما حالا که زمان عرضه محصولات سایپا در بازار روسیه مشخص شده به نظر می رسد چاله دریافت گواهینامه یاد شده از پیش پای خودروسازان ایرانی برداشته شده است. اما مشخص نیست خودروسازان ایرانی برای این منظور اقدامی را در دستورکار داشته اند یا اینکه طرف روسی که قرار است محصولات ایرانی را در بازار خودرو روسیه پخش کند برای تهیه این گواهینامه پا پیش گذاشته است.

اخبار رسیده گویای این نکته است که ارزش صادراتی خودروهای سایپا به روسیه حدود ۴۵۰ هزار یورو برآرود می شود. به عبارت دیگر با توجه به فرارداد فروش ۴۵ هزار دستگاهی سایپا با طرف روسی، هر دستگاه از محصولات غول نارنجی جاده مخصوص حدود ۱۰ هزار یورو در بازار روسیه به فروش می روند. با توجه به ارزش صادراتی محصولات سایپا می توانیم این خودروها را هدیه عجیب خودروسازی ایران برای روسها قلمداد کرد. هدیه ای که همانند شمشیری دولبه است. این هدیه هم میتواند متقاضیان خودروی روسیه را خوشحال کند هم می تواند آنها را بابت دریافت آن پشیمان کند. اخبار مخابره شده از بازار خودروی روسیه نشان می دهد با خروج برندهای جهانی خودروساز از بازار خودروی این کشور، برندهای خودروساز چینی در تلاش هستند تا جای خالی خودروسازان اروپایی، آمریکایی و ژاپنی را پر کنند. اما به نظر می رسد مشتریان روسی از قیمت خودروهای چینی حاضر در بازار خودروی روسیه راضی نیستند. به نظر مشتریان روسی خودروهای چینی گران هستند. برخی از مشتریان روسی به دنبال این هستند تا خودروهای دست دوم اروپایی و ژاپنی را خریداری کنند. این مشتریان معتقدند بهتر است دولت به جای برنامه ریزی برای واردات خودرو از چین زمینه را برای واردات خودروهای دست دوم از اروپا، ژاپن و کره فراهم کند.

حال متقاضیان بازار خودروی روسیه که از قیمت خودروهای چینی رضایت چندانی ندارند می توانند با قیمت خودروهای ایرانی تا حدودی راضی شوند. البته فراموش نکنیم کیفیت و آپشن های خودروهای ایرانی می تواند پاشنه آشیل آنها در بازار روسیه باشد.  باید منتظر ماند و دید با عرضه رسمی محصولات ایرانی در بازار خودروی روسیه مشتریان چه واکنشی نشان خواهند داد؟ آیا محصولات ایران خودرو و سایپا می تواند از مشتریان روسی دلبری کند یا روسها بی تفاوت از کنار خودروهای ایرانی می گذرند؟

 

برچسب: جهان اقتصاد ، بازار خودرو ، سایپا ، چین ، ایران خودرو ، روسیه ، صادرات ، خودروسازان ، اخبار روز ، مونتاژhttps://jahaneghtesad.com/direct/1345


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |