سه شنبه 14 آذر، 1402

کدخبر: 7282 09:04:00 1402-06-16
توسعه فرایندهای مؤثر اکتشافی و بازیافت فلزات و مواد معدنی در کشور تسهیل می‌شود

راه‌اندازی پژوهشکده اکتشاف و فرآوری عناصر معدنی راهبردی

دسته‌بندی: صنعت
توسعه فرایندهای مؤثر اکتشافی و بازیافت فلزات و مواد معدنی در کشور تسهیل می‌شود

راه‌اندازی پژوهشکده اکتشاف و فرآوری عناصر معدنی راهبردی

دسته‌بندی: صنعت

پژوهشکده اکتشاف و فرآوری عناصر معدنی استراتژیک با هدف توسعه فرآیندهای مؤثر در اکتشاف، استخراج و بازیافت فلزات و مواد معدنی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران راه‌اندازی شد.

دکتر حسن زمانیان با اشاره به افزایش تقاضای جهانی برای بسیاری از فلزات، گفت: در سال‌های اخیر به دلیل رشد اقتصاد جهانی و افزایش سرعت اقتصادهای نوظهور، تقاضای جهانی برای بسیاری از فلزات به سرعت در حال افزایش است و بیشتر پیش‌بینی‌ها، بر رشد بیشتر تقاضای فلزات دلالت دارند.

وی افزود: گذشته از فلزات مشهور مانند فولاد و آلومینیوم، چالش‌های جدید در زمینه فلزات بحرانی نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، در مورد اصطلاح «مواد خام بحرانی» توضیح داد: اصطلاح «مواد خام بحرانی برای اتحادیه اروپا» توسط کمیسیون اروپا برای «حساسیت» مواد خام تعریف شده است و منظور از بحرانی بودن یک ماده خام این است که خطرات کمبود عرضه آن بر اقتصاد، در مقایسه با بسیاری ازمواد خام دیگر بیشتر است.

وی با بیان این‌که فلزات حساس، با نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید به‌ویژه در زمینه فناوری‌های سبز مانند وسایل نقلیه الکتریکی، انرژی باد، انرژی خورشیدی مرتبط است، خاطر نشان کرد: در نشریات علمی به جای فلزات بحرانی از مترادف‌هایی مانند «فلزات راهبردی»، «فلزات سبز کوچک»، «فلزات ویژه»، «فلزات تکنولوژیک» و «فلزات نادر» استفاده می‌شود.

معاون وزیر علوم به راه‌اندازی پژوهشکده اکتشاف و فرآوری عناصر معدنی استراتژیک اشاره کرد و گفت: این پژوهشکده با هدف توسعه فرایندهای گزینش‌پذیر و مؤثر در اکتشاف، استخراج، بازیابی، بازیافت و پالایش فلزات و مواد معدنی در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران راه‌اندازی شده است. در این پژوهشکده، فرآیندهای مرتبط با اکتشاف و استحصال عناصر راهبردی بررسی و مطالعه خواهد شد.

زمانیان ادامه داد: در کنار منابع ویژه مربوط به این عناصر و فلزات، استفاده از منابع ثانویه (شامل کانی‌های همراه) و تولید مجدد محصولات حاوی فلزات از ترکیبات حاوی آن‌ها در قطعات مستعمل (باتری‌ها، مگنت‌ها، بوردهای الکتریکی، کاتالیست‌ها) نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد: این پژوهشکده همچنین نتایج زیست‌محیطی و امکان‌سنجی اقتصادی فرایندهای توسعه‌ای ذکر شده را ارزیابی خواهد کرد.

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با اشاره به سه گروه پژوهشی «زمین‌شناسی و اکتشاف»،  «استخراج و فرآوری» و «فناوری‌های نوین صنعتی معدنی» در پژوهشکده اکتشاف و فرآوری عناصر معدنی استراتژیک، گفت: اعضای هیات علمی با تخصص‌های زمین‌شناسی، فرآوری مواد معدنی، شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر در این پژوهشکده فعالیت خواهند داشت.

معاون وزیر علوم توسعه، سازماندهی و اجرای تحقیقات مبتنی بر رفع مشکل در رابطه با عناصر راهبردی و انجام پژوهش‌های علمی در مقیاس صنعتی و نیمه‌صنعتی را اولین هدف راه‌اندازی پژوهشکده اکتشاف و فرآوری عناصر معدنی استراتژیک دانست و گفت: همچنین در این پژوهشکده آموزش آینده‌محور و برگزاری دوره‌های آموزشی، تولید، بازیابی و بازیافت فلزات، مواد معدنی و مواد مهندسی شده سازگار با محیط‌زیست پیگیری خواهد شد.

وی افزود: حمایت از گذار به اقتصاد چرخشی اقلیم محور برپایه منابع معدنی، توسعه فناوری‌های جدید در حوزه فرآوری مواد معدنی راهبردی و بومی‌سازی تولید مواد شیمیایی مصرفی پرکاربرد در بخش فرآوری مواد معدنی از دیگر اهداف راه‌اندازی این پژوهشکده است.

زمانیان با بیان اینکه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران از سال‌های دور در زمینه عناصر معدنی راهبردی فعال بوده است، گفت: اعضای هیات علمی این سازمان پروژه‌های متعددی را با همکاری صنایع و دانشگاه‌های کشور انجام داده‌اند.

وی به تجهیزات سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در این حوزه اشاره کرد و ادامه داد: تجهیزات این سازمان از قبیل دستگاه‌های آنالیزی همانند دستگاه‌های ICP-OES، ICP-MS، FE-SEM، AFM-MFM، FT-IR، UV-Vis، طیف‌سنج نوری جذب اتمی، میکروسکوپ نوری و دستگاه گرماسنجی افتراقی تفاضلی (DSC)، دستگاه مغناطیس‌سنج نمونه مرتعش (VSM)، دستگاه تابش فراصوت (اولتراسوند) و حمام اولتراسوند، دستگاه‌های سانتریفیوژ، خشک‌کن پاششی، سیستم استخراج و تغلیظ کننده تحت خلأ، دستگاه کند و پاش مغناطیسی، دستگاه گالوانواستات-پتانسیواستات، دستگاه پوشش‌دهی چرخشی، گاز کروماتوگراف با قابلیت استفاده به صورت آنلاین و دارای دتکتورهای TCD و FID، هیدروژن و ازن ژنراتور، در توسعه و فعالیت هرچه سریع‌تر پژوهشکده جدید عناصر معدنی استراتژیک مؤثر خواهد بود.

به نقل از روابط عمومی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، زمانیان افزود: تجهیزات کارگاهی همانند سنگ‌شکن، آسیاب فکی، آسیاب گلوله‌ای –سیاره‌ای، میز لرزان، سیستم‌های لیچینگ، ستون استخراج مایع-مایع، کوره با ظرفیت و حد دماهای متفاوت، سلول فلوتاسیون و پایلوت‌هایی همانند پایلوت استخراج مواد معدنی پیوسته، پایلوت لیچینگ و رسوب‌دهی در مقیاس‌های مختلف، خشک‌کن مواد معدنی، کوره دوار می‌توانند در رسیدن به اهداف این پژوهشکده کمک کنند.

 

منبع: ایسنا

برچسب: معدن ، جهان اقتصاد ، فلزات اساسی ، قیمت فلز ، قیمت فلزات ، بازیافت ، صنعت فلزات ، اخبار روزhttps://jahaneghtesad.com/direct/7282


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |