چهارشنبه 29 فروردین، 1403

کدخبر: 4166 20:19 1402/03/08

تکذیب چندباره شرکت ملی پالایش و پخش در خصوص بنزین

دسته‌بندی: نفت و گاز

تکذیب چندباره شرکت ملی پالایش و پخش در خصوص بنزین

دسته‌بندی: نفت و گاز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، اخبار مربوط به بنزین در کشور همواره با حساسیتی بسیار بالاتر از سایر مسائل از سوی جامعه و افکار عمومی دنبال می شود. تا آنجا که حتی هر شایعه ای که در فضای مجازی منتشر می شود تا چند روز واکنش های بسیاری را ایجاد می کند.

از همین رو هر تصمیمی که در این زمینه گرفته می شود، چه مربوط به کارت سوخت باشد و یا استاندارد بنزین، به شایعه گرانی این سوخت در فضای مجازی می انجامد.

برخی رسانه ها نیز برای جا نماندن از بازار داغ شایعات بنزینی، هر روز بر طبل این شایعات به بهانه تایید و تکذیب می کوبند و این در حالی است که دولت همواره تاکید کرده که قیمت بنزین در سال جاری افزایش نخواهد داشت.

البته شایعات بنزینی تنها مربوط به قیمت نیست و هر بار که افزایش قیمت بنزین تکذیب شده بلافاصله سر و کله اخبار مربوط به کیفیت بنزین پیدا می شود. 

بنزین مصرف داخلی هم عموما کیفیت یورو 4 دارد و مناسب است. اما با توجه به مصرف بالای بنزین در کشور،مقداری از آن هم بنزین با اکتان 87 است که مشکلی از لحاظ کارکرد خودرو ایجاد نمی‌کند.

پالایشگاه های ایران روزانه توان تولید 75 میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو 4 و 5 را دارند که نشان می دهد ظرفیت تولید بنزین با این استاندارد در کشور حدود 70 درصد از کل ظرفیت است.

بنابراین برخی ادعاها مبنی بر اینکه تنها 38 درصد از بنزین تولیدی در کشور استاندارد است، درست نیست. آمارهای تولید در 10 پالایشگاه کشور در کنار نمونه گیری هایی که از بنزین تولیدی و توزیعی در کشور از سوی سازمان استاندارد و سازمان محیط زیست می شود نیز این ادعا را تکذیب می کند.

همچنین در پالایشگاه های کشور طرح های بهینه سازی و کیفی سازی فرآورده های نفتی در حال اجرا است که در آخرین مورد، در آخرین روز سال گذشته، طرح توسعه پالایشگاه آبادان توسط رییس جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت که علاوه بر ارتقا کیفیت تولید بنزین، حجم تولید را نیز افزایش داده است و کمک کرد تا در ایام نوروز که رکورد مصرف بنزین چند بار شکسته شد، مشکلی در تامین این سوخت در هیچ نقطه ای از کشور ایجاد نشود.

در حالی که موضوع کیفیت بنزین یکی از مواردی که شایعات فراوانی حول و حوش آن مطرح می شود اما اصلی ترین شایعه در حوزه بنزین مربوط به شایعه گرانی آن است.

این شایعات یک بار همزمان با تصوب قانون بودجه مطرح می شود، بار دیگر به بهانه ورود به سال جدید بر سر زبان ها می افتد. گاهی صحبت در خصوص مصرف بالای بنزین و لزوم توجه به بهینه سازی مصرف بهانه ای برای داغ شدن تنور شایعه گرانی بنزین می شود و در آخرین مورد نیز ساماندهی کارت سوخت جایگاهداران گرانی بنزین را به سرخط خبرها باز می گرداند.

این در شرایطی است که دولت سیزدهم همواره اعلام کرده است که افزایش قیمت بنزین در دستور کار نیست و حتی تاکید شده که بر اساس قانون بودجه سال 1402، قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد.

البته در قانون بودجه امسال تاکید شده که باید تا پایان شش ماهه اول امسال، استفاده از کارت سوخت شخصی به 90 درصد برسد و در همین رابطه دولت بعد از پایان تعطیلات نوروز، ساماندهی کارت سوخت جایگاهداران را با هدف نظارت بر مصرف و کاهش قاچاق سوخت در کنار اجرای طرح کدینگ در استان های مرزی مانند استان سیستان و بلوچستان به اجرا در آورد.

البته همزمان با اجرای این طرح تاکید شد که کارت جایگاه ها به طور کامل جمع نمی شود و در هر جایگاه با توجه به نیاز تعدادی کارت باقی خواهد ماند.

بررسی های میدانی در چند هفته اخیر نیز نشان می دهد که مشکلی در توزیع سوخت با ساماندهی کارت جایگاهداران ایجاد نشده و تغییری در جریان سوخت گیری به وجود نیامده است.

بنابراین این طرح دولت در شرایطی که اصلاح سیاست های قیمتی در نظام سوخت کشور اجرا نمی شود، موفق بوده و توانسته رصد مصرف بنزین را تا حد زیادی امکان پذیر کند.

در واقع دولت تلاش کرده تا بدون آنکه فشار مضاعفی با افزایش قیمت سوخت بر معیشت مردم تحمیل کند، مصرف بنزین را کنترل کرده و علاوه بر اجرای صریح قانون برای استفاده از کارت های سوخت شخصی، گام مهمی برای کنترل مصرف بنزین نیز بردارد.

با توجه به این موارد، مشخص نیست که با وجود تاکید چند باره دولت مبنی بر عدم افزایش قیمت بنزین، چرا همچنان برخی از رسانه های رسمی و غیر رسمی شایعه گرانی بنزین را مطرح می کنند. 

 

برچسب: جهان اقتصاد ، فضای مجازی ، کارت سوخت ، فراورده های نفتی ، اخبار روز ، شرکت پالایش و پخش ، گرانی بنزینhttps://jahaneghtesad.com/direct/4166


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |