شنبه 30 تیر، 1403

کدخبر: 7690 14:45 1402/07/03

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا اعلام شد

دسته‌بندی: درمان ، جامعه

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا اعلام شد

دسته‌بندی: درمان ، جامعه

آنفولانزا، واکسن موثر و بسیار کمک کننده دارد و می‌تواند در جلوگیری از مرگ و میر و بستری افراد نقش خوبی داشته باشد.

پیام طبرسی، متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه هر چه به فصل سرما و روزهای سرد سال نزدیک می‌شویم، عفونت‌های تنفسی رو به افزایش می‌گذارد و بیشتر می‌شود، افزود: عفونت‌های تنفسی از یک سرماخوردگی ساده شروع می‌شود، ولی می‌تواند به ذات الریه و عفونت شدید دستگاه تنفسی تبدیل شود. این در شرایطی است که بسیاری از این عفونت‌ها قابل پیشگیری خواهند بود.

استاد بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اگرچه بیماری ذات الریه یا پنوموکوک واکسن دارد و برای افراد در معرض خطر کمک کننده است، ولی هر سال مواردی از شیوع بالا و حتی مرگ و میر ناشی از بیماری آنفولانزا را نیز شاهد هستیم.

طبرسی افزود: برای پیشگیری از بیماری ذات الریه دو نوع واکسن ۲۳ ظرفیتی و ۱۳ ظرفیتی وجود دارد که توصیه می‌شود افراد در معرض خطر ابتدا سیزده ظرفیتی را تزریق و بعد از هشت هفته، واکسن بیست و سه ظرفیتی را تزریق کنند.

وی با بیان اینکه آنفولانزا نیز واکسن موثر و بسیار کمک کننده دارد و می‌تواند در جلوگیری از مرگ و میر و بستری افراد نقش خوبی داشته باشد، تصریح کرد: تزریق واکسن آنفولانزا برای افراد در معرض خطر، سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال، افرادی که بیماری‌های مرتبط با نقص سیستم ایمنی و یا سرطان دارند، همچنین مبتلایان به دیابت، بیماران قلبی، کلیوی، کبدی و ریوی ضرورت دارد و توصیه می‌شود حتما در آستانه فصل پاییز و حوالی آغازین روزهای مهر ماه واکسن آنفولانزا تزریق کنند.

عضو انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی و گرمسیری ایران، گفت: تزریق واکسن آنفولانزا زودتر از این موقع ممکن است ایمنی زایی طولانی تا پایان زمستان برقرار نکند و در صورت تزریق دیرهنگام نیز این امکان وجود دارد که ایمنی زایی در بدن فرد دیرتر از موعد موردنظر ایجاد شود که بی‌فایده است.

طبرسی افزود: معمولا موج شیوع آنفولانزا در ایران از اواسط مهر آغاز می‌شود و ممکن است حتی چندین موج دیگر نیز تا پایان سال تکرار شود.

رییس بخش عفونی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: در مورد واکسن آنفولانزا اگر مردم در اوایل مهر ماه اقدام به تزریق کنند، احتمال کمبود نخواهیم داشت؛ امسال همانند پارسال واکسن ایرانی آنفولانزا نیز در دسترس مردم قرار دارد و توصیه می‌شود که استفاده کنند.

وی افزود: مطالعات روی واکسن نوترکیب ایرانی فلوگارد انجام شده، اثربخشی لازم وجود داشته و تاییدیه وزارت بهداشت را نیز اخذ کرده است.

طبرسی با بیان اینکه واکسن آنفولانزای ایرانی با فناوری نوترکیب تولید شده است، تشریح کرد: در فناوری نوترکیبی اقدام به بازطراحی قطعات مختلف ویروس آنفولانزا در شرایط خاص می‌شود و سازمان جهانی بهداشت سویه‌هایی از ویروس آنفولانزا که در برخی کشورها طی ماه‌های قبل در چرخش و گردش بوده شناسایی و به تولید کنندگان واکسن معرفی می‌کند. بدین ترتیب سازنده واکسن اقدام به تولید واکسن آنفولانزا برای مدت پیش رو خواهد کرد؛ یعنی تیپ‌های شایع ویروس آنفولانزا در کشورهای نیمکره جنوبی که زمستان را پشت سر گذاشته‌اند از سوی سازمان جهانی بهداشت به کشورهای سازنده واکسن در نیمکره شمالی اعلام می‌شود.

این استاد بیماری‌های عفونی افزود: نکته دیگر موضوع کووید است. خوشبختانه موارد مثبت نداریم و یا تعداد آن کم است، ولی امکان دارد شیوع موج جدیدی از ابتلا در فصل سرما داشته باشیم که اگرچه مانند گذشته کشنده و آزار دهنده نیست، ولی درصدی از افراد را گرفتار می‌کند به همین خاطر برای آنانکه تاکنون موفق به انجام واکسیناسیون نشده و یا دوز لازم را تکرار نکرده‌اند، توصیه می‌شود واکسیناسیون را تکمیل کنند.

طبرسی در پایان گفت: البته اگر فردی واکسن کووید را تزریق کرده است و بیماری زمینه‌ای نیز ندارد، لزومی به تکرار واکسیناسیون علیه کووید (کرونا) نیست؛ ولی به افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی دستگاه تنفس هستند توصیه می‌شود که نکات بهداشتی، پیشگیری و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

سلام نو

برچسب: آنفولانزا ، واکسن آنفلوآنزا ، تزریق واکسن ، بیماری عفونیhttps://jahaneghtesad.com/direct/7690


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |